Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Írtam egy verset. Milyen...

Írtam egy verset. Milyen lett? (A többi lent. )

Figyelt kérdés

Miért ilyenek az emberek?

Miért nem szeretik egymást?

Csak mert a többi is olyan?

Nem értem, de legbelül fáj.


Ha majd egyszer felnövök,

Én mindenkihez kedves leszek.

Bár engem a földbe tipornak majd,

A szívem még akkor is szeret.


Mert a könnyeimet megtartom,

Senkinek sem mutatom.

Bár a lelkem majd meghasad,

Feladni sosem fogom.



2016. dec. 14. 21:03
 1/7 anonim ***** válasza:
24%
Nemrossz, kicsit közhely, de kifejező.
2016. dec. 14. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
66%
Az oktatás szégyene lenne, hogy az elsőnek ez tetszik? Nem tudom, de ez nem vers. A költészetnek vannak szakmai szabályai, s de jobbára egzakt módon nem választható el az ocsú a búzától. De annyi bizonyos, hogy ez egy nagy semmi.
2016. dec. 14. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
39%

Simon Márton "versei" után ez mr nagy dolog. Neki az egy vers, hogy: "192. Kakiltam"

Ehhez képest szerintem jó, hogy ez a valaki így le tudja írni az érzelmeit.

Nem lesz költő, de ha szereti csinálni, és gyakorolja, egyre jobb lehet.

(#1 voltam)

2016. dec. 14. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
80%
Hol van a vers? Ezek csak rövid sorok, nem vers.
2016. dec. 14. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 2*Sü ***** válasza:

Nemrégiben értékeltem egy verset, írtam hozzá egy részletesebb elemzést. Lásd: http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__onismereti-ker..


Összefoglalva, illetve kiegészítve néhány új gondolattal:


Itt is nagyjából ugyanazokat tudom elmondani. A vers lényege nem a rím, a sorvégek összecsengése, hanem a ritmus. Ez nem ütemhangsúlyos és nem is időmértékes verselés, szabad versnek meg nem eléggé szabad, nincs meg a tartalomhoz, érzelmi állapothoz igazodó lüktetése.


A klasszikus versnek nagyon szigorú formai kötöttsége van. De ezt tanulnod kellett, kell irodalomórán. A szabad vers felrúgja ezt a formát, de ne öncélúan, nem azért, mert amúgy kötött formában a költő ne tudna remek verset írni. A legjobb szabad verseket olyan költők írták, akik amúgy igazán jó ütemhangsúlyos, és/vagy időmértékes verselés szabályainak megfelelő verseket is írtak.


A téma meg eléggé profán, általános, nincs igazán művészi módon kifejtve, nincsenek a hangulatot, üzenetet megerősítő hasonlatok, metaforák, illetve ami van, az sokszor leírt közhely.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


#1: Egy vers megítélésében vajmi kevés szerepe van annak, hogy amúgy tetszik-e, mert ez eléggé szubjektív dolog. (Bár annyi igaz, hogy a versnek tudnia kell átadnia egy olyan üzenetet, érzést, amit sokak képesek befogadni, és sokakban okoz katarzist. A meg nem értett művész nem művész.) Egy példával élve, ha valaki eléd tesz egy palacsintát, és megkérdezi, hogy hogy ízlik a spenót, amit főztem, arra az a válasz, hogy ez minden, csak nem spenót. Ettől még persze szerethetem a palacsintát, de nem ez a „spenótság” mércéje. Fordítva is igaz. Például én nem szeretem a spenótot, nem fogyasztanám, de ettől még az elém letett étel lehet igazán minőségi spenót.

2016. dec. 15. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
60%
Inkább rajzoljál.
2016. dec. 15. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 2*Sü ***** válasza:

#6: Ezzel viszont nem tudok egyetérteni. Írjon nyugodtan verseket, vagy versnek kinéző valamiket, ha örömét leli benne. Csupán két dolgot nem szabad elhinni:


1. Azt, hogy ha valamit a magad kedvére csinálsz, akkor abban feltétlenül jónak, profinak kell lenned. Én például egészen pocsék módon gitározok. Bizonyára hosszú évek gyakorlásával eljuthatnék egy közepes szintre, de nem akarok. Viszont örömmel veszem a kezembe a gitárt és játszom el azt a pár dallamot – hamisan, más számára élvezhetetlen előadásban –, amit tudok. Nincs ezzel gond.


2. A másik amit nem szabad elhinni, hogy attól, hogy valamibe a szívedet, lelkedet beletetted, az ettől minőségi is lesz. Akiken a tévében a különböző tehetségkutató versenyek selejtezőjében röhög a fél ország – lásd: Bikicsunáj és és társai –, azok pont azért estek pofára, mert a környezetük nem jelezte vissza, hogy amit csinálnak, az nemhogy nem magas színvonalú, de sokszor a középszerűt sem éri el. Persze, mert a környezet elfogult volt, vagy nem akarta megsérteni az illetőt. Pedig egy objektív kritika sokkal jobb, mert az rámutat a hibákra, amit lehet javítani. A „nagyon ügyes vagy” meg megtart azon az alacsony minőségen, ahol vagy, és nem változol, mert nem tudod, hogy változnod kellene.


Tehát kérdező: Nyugodtan írogass verseket, ha örömödet leled benne. Bizonyára sok ilyen igazán pocsék versnek nehezen nevezhető dolgot fogsz elkövetni. De ha sokáig csinálod, és olvasol más verseket is, összeveted azokat a te verseiddel, akkor idővel javulni fogsz, esetleg egészen középszerű, de már elfogadható verseket is fogsz írni. Hogy milyen minőségig érsz fel, az meg a kitartásodon múlik. De ha mégsem vagy elég kitartó, de örömödet leled az egészben, akkor is nyugodtan folytasd, csak nem biztos, hogy ezt jó másokkal is megosztani, leszámítva egy-egy jól sikerült műnél esetleg az igen szűk környezetedet.

2016. dec. 15. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!