Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen lett ez a vers? (magamr...

Milyen lett ez a vers? (magamról írtam)

Figyelt kérdés

Kérdések gyötörnek


Hol a helyem, hol az utam?

Hol a jövőm, hol a múltam?

Mit várhatok, mi a sorsom,

Vagy ezt egyedül én írom?


S ha én írom, mit tegyek,

Hogy valaki lehessek,

Valaki lehessek az életben,

Hogy maradjak felszínen?


Csak bizakodni tudok,

Hogy érnek még jó dolgok,

Jobb dolgok, amelyek,

Jobb emberré tehetnek.


De ez sem mehet sokáig,

Jelenemtől a halálomig,

Valamit tennem kéne, Ó

óóh, Uram, segíts nékem!



2017. aug. 21. 22:45
 1/3 anonim válasza:
14%
Egész jó lett. Nekem tetszik :D
2017. aug. 21. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
96%

Tipikus rossz vers. Hiába minden irodalom oktatás, valahogy mindig mindenki azt hiszi, hogy a vers a rímektől lesz vers. Pedig nem.


Irodalomórán tanulhattátok, hogy két klasszikus verstípus létezik, az ütemhangsúlyos és az időmértékes vers. Az időmértékes verselésnek szigorú szabályai vannak, a tied egyik altípusnak sem felel meg. Ütemhangsúlyos verselés esetén a szótagszámoknak kellene valamiféle rendszerben lenniük, de a tied ingadozik.


A sorok szótagszáma rendre: 4+4, 4+4, 4+4, 8 (itt az első versszak végén meg is törik a felező nyolcas). A következő versszakok: 7, 7, 10, 7 | 7, 7, 6, 7 | 8, 9, 8, 7.


Jól indul, csak szétesik. Ezen kívül még létezik a szabad vers, aminek nincsenek kötött szabályai, de ott is fontos a ritmus, a szótagok hossza általában együtt lüktet a vers mondanivalójával. A tied ebből a szempontból sem jó, szabálytalannak túl szabályos.


A rímek zöme ragrím, ami nem túl „értékes”. Persze lehet használni, de akkor szebb, ha két magánhangzó legalább összecseng. A mássalhangzók hangzása sincs összhangban, a rímek zömének a mássalhangzói más csoportban vannak. (sorSom-íRom, teGYek-leheSSek, stb…)

Az utolsó versszak végén már rím sem marad.


Nincsenek más költői eszközök, belső rímek, alliterációk, hasonlatok, metaforák, oximoronok, egyedül egy ismétlés van benne, ami inkább kényszeredett, mintsem hangsúlyozó szerepet tölt be.


A szavak is túl prózaiak. Úgy az egész prózának tűnik, néhány rímszerű valamivel megspékelve. Ami leginkább hiányzik, hogy nem érezhető a ritmus az olvasása közben, amitől egy vers igazi verssé válik. Nincs meg az a plusz, ami hozzáadódna ahhoz képest, mintha keresetlen szavakkal mondanád el ugyanezt a tartalmat.


~ ~ ~


A tartalom sem fog meg igazán. Kétségtelenül olyan érzésekből fakadó olyan kérdések ezek, amik minden embert – legalábbis az élete valamelyik szakaszán – foglalkoztat. De pont ettől értéktelen, olyan mint egy tizennyolcezer-hatszáznegyvenhatodik csendélet egy tál gyümölccsel. Még középszerűen megfestve is unalmas. Persze jó dísznek a konyha falára, de több értéket nem visel.


Nem ad válaszokat, csak kérdéseket sorol, holott a válaszok megvannak, csak ki kell olvasni őket a megfelelő művészeti alkotásokból, filozófiákból, vallásokból. Az egész gondolkodásmód passzív. Kérdez, kérdez. Nem áll meg, hogy talán ez lehet a válasz, talán az, csak kérdez. Aztán bízik, ami jó dolog, csak nem változik tőle semmi. A végén már eljut addig, hogy neki kellene tennie valamit, de ez is megmarad a „kellene” állapotnál, majd megint kívülről – Istentől – vár segítséget. Csak az nincs benne, hogy nem csak kellene valamit csinálni, hanem neki is kezdek. Mert még egy hibás döntés, hibás tett is jobb, mint ez a passzivitás, mert abból legalább lehet valamit tanulni.


~ ~ ~


Szóval nem jó vers ez. Gondold újra a témát, porold le azt, amit irodalomórán tanultál, és írj egy jobb verset. Lehet, hogy ahhoz némileg több verejték kell majd.

2017. aug. 22. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ehh
2019. jan. 14. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!