Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Nagyon érdekelne, ki hogyan...

Nagyon érdekelne, ki hogyan határozná-határozza meg a bűn fogalmát. Te elgondolkodtál már ezen? Miért bűn a nemi erőszak, miért nem az a csokievés?

Figyelt kérdés
2017. aug. 28. 09:44
 1/7 anonim ***** válasza:
88%

Bűn az, amivel másnak kárt okozol. Súlyosbító körülmény, ha ugyanakkor neked hasznod van belőle.

Ezért nem bűn önmagában pl. a csokievés.

2017. aug. 28. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ez szerintem nagyon nem elégséges magyarázat.Mindennel okozunk kárt(valaminek,valakinek)és használunk (valami,valaki másnak).Ha felfurakszom egy zsúfolt buszra,így valaki már nem fér föl-elkésik a munkahelyéről,ez már a sokadik eset,kirúgják stb.-eszerint bűnt követtem el ellene.No de hát ha nem tolakodom föl a buszra,én kések el,engem rúgnak ki...Melyikünknek károsabb a kirúgás?Stb.,stb.

Ha X meg akarja ölni Y-t,de elbaltázza-ezzel nem okoz kárt Y-nak,sőt:Y további élete ettől valahogy különlegesebb lesz:íme,meghalhatott volna,mégis él.X szándéka ellenére nem elég ,hogy nem okozott neki kárt,éppenséggel valami jót tett vele.

A bűn a rossz,helytelen,persze,na de mi a rossz és a jó?...

A kérdéssel arra akartam rámutatni:azemberek jó-,rossz-,bűn,-bűnös- stb,-fogalma mennyire hiányos.Az ember nem gondolkodik el pl. a jó-rossz mibenlétén,ezt ennek,azt annak ÉREZZÜK.

A gyilkost szidjuk,az életmentőt dicsérjük,jóllehet nem tudnánk elmagyarázni,miért rossz a halál,miért jó az élet-és nem is sejtjük,mi volt a gyilkos és mi az életmentő célja,hozzáállása.

2017. aug. 30. 12:00
 3/7 anonim ***** válasza:
77%

Ja, bocsánat... azt kihagytam, hogy szándékosan okozol kárt, vagyis azt AKAROD, hogy neki kára keletkezzen.

Ez nem igaz a buszra, ha magadnak akarsz hasznot, de nem ragaszkodsz hozzá, hogy emiatt másnak kára legyen.

Ebben az esetben a többi körülmény dönti el, hogy bűnt követsz-e el. Ha pl. tudod, hogy őt kirúgják, téged meg nem, akkor igen, bűnös vagy.


Ha valaki meg akar ölni valaki mást, egyéni érdekből, akkor ő bűnös - attól függetlenül, hogy sikerül-e. Viszont a gondolatot jelenleg nálunk (még) nem büntetik.


"azt annak ÉREZZÜK."

Ösztönös ember nem gondolkodik, az igaz.

Az érzés viszont a beléd NEVELT erkölcs miatt van, ez ugye nevelés kérdése (részben... mert van ösztönös erkölcs is).


"nem tudnánk elmagyarázni,miért rossz a halál,miért jó az élet"

Teljesen mindegy. Amelyik élőlényben nincs meg az ösztönös élni akarás, az kipusztul.


"és nem is sejtjük,mi volt a gyilkos és mi az életmentő célja,hozzáállása."

Igen, ez az előítélet. Sokszor hasznos... pl. ha valaki baltát lengetve rohan feléd.

Aztán lehet, hogy csak gyorsan ki kell éleznie, és életmentéshez vinné. 100000 esetből egyszer.

Azért a jobbak képesek később módosítani az előítéletüket, a körülményeket megismerve.

2017. aug. 30. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Talán inkább a jó és a rossz mibenlétét kellene itt kérdezni...

De folytatva a bűn témáját:ki a bűnös és ki az erényes(az erény mint a bűn ellenpárja),hogy lehet a bűnösségtől megszabadulni,létezik-e abszolút bűnösség vagy inkább mindenkiben keveredik a bűn és az erény.Az én véleményem szerint bűnös,aki szerinte bűnös dolgot akar tenni,a bűnösség megszüntetése a megbánás és a jóvátétel vagy más tettekkel való ellensúlyozás által ,igenis,lehetséges,(de csak az által,a megbocsátás nem számít)mindenki ebben bűnös,abban erényes,totális ilyen,totális olyan nincs.

Megkérdezhetem,te,kedves válaszoló,ki vagy?

2017. aug. 31. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Az előző válaszhoz:nem válasz, a kérdező kommentje,a "Ja bocsánat" kezdetű válaszra reagálás de komment nem írható-akármit nyomtam meg,akárhová kattintok,kommentet nem ír.
2017. aug. 31. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Valószínűleg több neved van, és most a másikról jelentkeztél be.


"Talán inkább a jó és a rossz mibenlétét kellene itt kérdezni..."

Ez teljesen más kérdés, csak lazán kapcsolódik ide.


"ki a bűnös és ki az erényes(az erény mint a bűn ellenpárja)"

Ezek ellenpárok, köztük azért még sok minden van: pl. a közömbös ember.


"hogy lehet a bűnösségtől megszabadulni"

Ha letelt az elévülési idő is: vagyis jóvátétel+idő (ami alatt nem követsz el újabbat).


"létezik-e abszolút bűnösség"

Nem.


"vagy inkább mindenkiben keveredik a bűn és az erény."

Igen. Ellenkező esetben arról lenne szó, hogy semmiféle törvényt nem tart be, ilyen ember pedig nem létezik.


"Az én véleményem szerint bűnös,aki szerinte bűnös dolgot akar tenni"

Nem rossz meghatározás. De mit csinálsz, ha neki a közösségtől teljesen eltérő erkölcse van?


"a bűnösség megszüntetése a megbánás és a jóvátétel vagy más tettekkel való ellensúlyozás által ,igenis,lehetséges,(de csak az által,a megbocsátás nem számít)"

Ezek közül nem mindent fogad el a közösség. Ha te pl. 1 millió pénzt adományozol valamire, de közben ellopsz százezret, akkor felelősségre fognak vonni, holott összességében jót cselekedtél a közösségeddel.


"mindenki ebben bűnös,abban erényes,totális ilyen,totális olyan nincs."

Legalábbis épeszű ember nincs ilyen.


"Megkérdezhetem,te,kedves válaszoló,ki vagy?"

Mármint milyen szempontból?

2017. aug. 31. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Hogy ki vagy ,úgy értettem:az érdeklődési köröd,esetleg a hivatásod szerint mennyire vagy közeli kapcsolatban a szóban forgó fogalmakkal.A legutóbbi válaszodra feltétlenül szeretnék reagálni,fogok is ,ha lesz rá több időm.Talán kommentben,talán privát üzenetben.

Röviden:nem lehet,hogy kevered a bűn és a bűncselekmény fogalmát?Az elévülési időről írt dolog miatt gondoltam erre...persze lehet,hogy én tévedek.

Én mint a (morál)filozófia iránt érdeklődő ember jutottam el feltett kérdése(i)mhez.

2017. aug. 31. 16:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!