Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ha nem lehet azt mondani,...

Ha nem lehet azt mondani, hogy "cigány", hanem csak azt, hogy "roma", akkor pl. a cigány (bocs roma) vezetők miért nem azt mondják, hogy "romaság", miért helyes "cigányságot" mondaniuk?

Figyelt kérdés
2008. okt. 24. 16:27
 1/10 anonim ***** válasza:
75%
Mert ők mondhatják. Te nem mondhatod, mert akkor rasszista vagy. Ezért fazzság az egész.
2008. okt. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
49%

az előttem szóló egy kissé tudatlan,gondolom erre büszke is.ha szavak JELENTÉSE közötti különbséget akarod tudni: a roma maga a népcsoport, a cigány pedig az életforma ("vándorcigány"). tehát roma az, aki annak születik, cigány bárki lehet, te is, én is, viszont mivel a cigány életforma a romákra volt értendő legfőképp, mára a két szó elvesztette érdemi jelentésbeli különbségét, és mindkét szó a népcsoport meghatározására használatos.az hogy melyik kit sért,ízlés dolga...

a 2 megnevezés tehát árnyalatnyi különbség van,sajnos a cigány szó a közbeszédben pejoratív jelentéssel bír,de ez hibás feltételezés.

2008. okt. 24. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
85%

Mert nem olvasták el a második válaszoló hozzászólását!

Nem tök mindegy, hogy romát, vagy cigányt mondunk, van aki másra gondol? Ne vicceljetek!

2008. okt. 24. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Miért ne lehetne mondani?
2008. okt. 24. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Kedves 4.! Nem lehet mondani, mert pl. ha egy fórumba beírod, hogy "cigány", akkor moderálják.

Nem a jelentésbeli különbségekre gondoltam, azt tudom én is.

Csak azon akadtam meg, hogy ha azt nem mondhatom, hogy "cigány", akkor a "cigányság" szó miért elfogadott?

2008. okt. 24. 21:15
 6/10 anonim ***** válasza:
88%
Nekem cigány, ha tetszik nekik ha nem! /amúgy sem kedvelem(=utálom) a cigányokat, és a pontozósdi sem érdekel, szóval hajrá!/
2008. okt. 24. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
47%
azért mert cigányság maga a népcsoport! a romák meg az emberek... és mivel amikor a cigányságról beszélnek nem csak a romákról, hanem azokról is akik cigánynak hiszik magukat is beszélének...
2008. okt. 25. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
70%

Cigàny vagyok,nem szeretem ha romàznak,gyerekkorom ota a cigàny kifejezést szoktam meg.

De màs meg elvàrja a roma szot.

Mindegy mit mondassz,ugyanazt fejezed ki szàmunkra...

2008. okt. 25. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

ez jó kérdés!

és ha rám azt monjda egy cigány h magyar akkor az mért nem rasszizmus?

2009. febr. 14. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
100%
Az a tudtalan aki a "cigány"-t életformának minősíti. Ugyanis a történelmi forrásokban 1600-as években már úgy írják őket, hogy "tzigan", azaz cigány. Tehát semmi életformára nem vonatkozik. Az egyik tudatlan által emélített "vándorcigány" példa pedig a magyar nép és nyelv hasolnatképző képességéből van, olyan mint a "cigányútra tévedt kaja". Nem a vándorcigány az alapszó amiről a cigányok lettek volna elnevezve hanem a cigány az alapszó amire a magyar nyelv hasonlatokat szőtt.
2010. jan. 24. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!