Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Van a számrendszerben végtelen...

GORMEX kérdése:

Van a számrendszerben végtelen szám? Vagy egy idő után már nem tudunk tovább számolni.

Figyelt kérdés

2018. jan. 10. 14:44
 1/4 anonim ***** válasza:
Csak az emberi hülyeség végtelen. Komolyra fordítva, este elalváskor számolok magamban és soha sem jutok el a végére mert elalszom.
2018. jan. 10. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A mi számrendszerünk végtelen.

A római számrendszer 2000-nél véget ért. Amikor szükség lett rá, bővíteni kellett.

2018. jan. 10. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 2*Sü ***** válasza:
100%

A jelenleg használatos számábrázolásunk helyiérték alapú. Ennek köszönhetően elvi korlát nincs, bármilyen nagy és bármilyen kicsi számot bármilyen pontossággal le tudunk írni elméleti szinten. Gyakorlati akadályt maximum az adathordozó – mondjuk a tinta, a grafit, illetve a papír mennyisége – jelent, de ez gyakorlati és elméleti határ csak. A szám és a számábrázolás absztrakt dolog.


A számrendszer fogalma is a helyiérték alapú számábrázolásban értelmezhető egyértelműen, így erre is ugyanezek a szabályok érvényesek.


A végtelen viszont nem szám, hanem jelleg. A végtelent a véges dolgokhoz szokott agyunk úgy képzeli el, mint valamilyen nagyon-nagy számot. De bármilyen nagy számot is próbálsz elképzelni, az még mindig közelebb van a nullához, mint egy másik kitalálható, jóval nagyobb számhoz.


Vannak olyan névvel ellátott számok – például a Graham-szám –, aminek még a nagyságát, vagy akár a számjegyeinek a számát is nehéz lenne érzékeltetni, még a teljes univerzumban lévő összes szubatomi részecske száma, vagy ezek összes lehetséges csoportosításának száma is elenyésző a szám valódi nagyságához. Bár elvi szinten leírható lenne a jelenlegi számábrázolásunkkal is, sőt meg is tudjuk mondani akár az utolsó ezer számjegyét is, mégis egy új jelölést kellett bevezetni ekkora számok ábrázolásához.


~ ~ ~


A római számábrázolás sem volt annyira egységes, mint ahogy azt ma egy általános iskolában tanítják. De való igaz, hogy 2000-nél nagyobb számot nem szoktak ábrázolni vele, bár az általános iskolában megtanult ábrázolással még 3999-ig le lehet írni számokat. Illetve ha az „óranégyes” írásmódnak az ezresre való alkalmazását elfogadjuk – ugye az órákon a 4 órát nem IV, hanem IIII alakban szokás írni –, akkor 4999-ig le lehet írni egy számot római számmal is, a 4999-et pl. így: MMMMCMXCIX


Az M-esek további halmozásával is lehet ezt a végtelenségig bővíteni. Nyilván nem túl praktikus, mert a 20 000-hez húsz darab M-et kellene írni egymás után.


De a római számoknak is vannak különböző kiterjesztései, amit lehet alkalmazni. Például a felülvonás 1000-szeres szorzót jelent. A függőleges vonalak közé zárás 100-szoros szorzót jelent, a kettő kombinációjával nagyjából 500 millióig lehet számokat ábrázolni. Tovább speciális, de a római írásmód kialakulásával analóg módon létrehozott jelekkel akár 50 milliárdig is le lehet írni számokat.

2018. jan. 10. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Bár nem szorosan kapcsolódik a kérdéshez, de mégis érdekes téma lehet, az a számok kimondása, megnevezése.


Nem mindenki tudja, de itt kétféle skála van, van a Magyarországon használt hosszú skála és a főleg az angolszász országokban használt rövid skála.

szám → hosszú skála → rövid skála

10^6 → millió → millon

10^9 → milliárd → billon

10^12 → billió → trillon

10^15 → billiárd → quadrillion

10^18 → trillió → quintillion

10^21 → trilliárd → sextillion


A rövid skálán az egyes nevek között ezerszeres ugrás van. A hosszú skálán – amit mi is használunk – az egyes elnevezések között milliószoros ugrás van, az ezerszeres ugrásra egy köztes nevet használunk, ahol az -illió végződés -illiárd végződésre módosul. (Amúgy vannak még kevert skálák is, szóval itt is eléggé komplikált a kép.)


Millió, billió, trillió… A legtöbb ember eddig ismeri a számokat, de itt nincs vége, kvadrillió, kvintillió, szextillió, szeptillió, oktillió, nonillió, decillió, undecillió, duodecillió, tridecillió, kvadecillió, kvintdecillió, szexdecillió, szeptendecillió, oktodecillió, novemdecillió, vigintillió, stb…


Mivel a megnevezések a francia nyelv egy-kettő-három szavaiból származnak, így gyakorlatilag ezek is sokáig bővíthetőek, de általában 999-illiónál (novemnonagintinongentillió) meg szoktunk állni. Innen is vannak még kiterjesztések, akár 999 999 999-ig tudjuk folytatni az elnevezéseket, ami hosszú skálán közel hatmilliárd számjegyből álló számok kiejtését is lehetővé teszi.

2018. jan. 10. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!