Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » December 27. en töltöm a 16...

Mezei Ákos1010 kérdése:

December 27. en töltöm a 16 életévemet és ott szeretném hagyni a sulit (munkahelyem mar van) es januarba ott hagyhatom a sulit? Szülői engedéllyel persze! Valaszokokat elore is szép napot! :?

Figyelt kérdés
2018. szept. 4. 11:09
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Ennek a tanévnek a végéig tanköteles vagy, tehát nem hagyhatod ott a sulit januárban. Most munkahelyed hivatalosan nem lehet, mert 15 évesen csak tanítási szünetekben dolgozhatsz, legközelebb az őszi szünet néhány napjában.
2018. szept. 4. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Hmm , legalább képezd magad OKJ vagy máson , ha letapadsz melósnak de több van benned marha nehéz kikerülni a nyomott korlátozott buta közegből létből .
2018. szept. 4. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Es ha kirúgnak akkor se?
2018. szept. 4. 11:42
 4/18 A kérdező kommentje:
Vagy ha szülő beszél az igazgatóval vagy valami? Mert en ugy halottam hogy amint betoltom a 16 akkor szülővel ki lehet iratkozni
2018. szept. 4. 11:49
 5/18 anonim ***** válasza:
Es mondd csak, erettsegi nelkul mi az a munka, ami szerinted megeri tanulas helyett? Es mi lesz 10 ev mulva?
2018. szept. 4. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
nekem most az a lenyeg hogy betoltom a 16 lephetek a sulbol ? en azt olvastam hogy igen de tutira megyek:D
2018. szept. 4. 12:43
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Tutira mehetsz. Ha 2018. december 27-én töltöd be a 16. életéved, akkor 2019. június 14-én, a tanítási nap végéig, tanköteles vagy.


2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről

45. §

„(3) A tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti. A sajátos nevelési igényű tanuló tankötelezettsége meghosszabbítható annak a tanítási évnek a végéig, amelyben a huszonharmadik életévét betölti. A tankötelezettség meghosszabbításáról a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az iskola igazgatója dönt.”

„(5) A tankötelezettség iskolába járással, vagy ha az a tanuló fejlődése, tanulmányainak eredményes folytatása és befejezése szempontjából nem hátrányos, a szülő kérelmére magántanulóként teljesíthető.”

„(6) Az iskola igazgatója a gyámhatóság és a gyermekjóléti szolgálat véleményének kikérése után dönt arról, hogy a tanuló a tankötelezettségének magántanulóként tehet eleget. Gyermekvédelmi gondoskodásban részesülő tanuló esetén az iskola igazgatójának a döntéséhez be kell szereznie a gyermekvédelmi gyám véleményét.”

„(7) A tankötelezettség általános iskolában, középfokú iskolában, Köznevelési és Szakképzési Hídprogram keretében, valamint fejlesztő nevelés-oktatásban teljesíthető.”


Nincs kivétel, szülői beleegyezéssel sem.


A tanulói jogviszony megszűnhet egy-egy oktatási intézménynél (például, fegyelmi vétség miatt kirúgatod magad), de a tankötelezettség, az nem. És a törvény szerint, az iskolából való kizárás fegyelmi büntetés, tanköteles tanulónál, nem hajtható végre az új tanulói jogviszony létesítéséig. ← 58. § (5)


És az igazolatlan mulasztás sem lenne jó megoldás, mert már elég kevés ilyen óránál az igazgatónak bejelentési kötelezettsége van. Intézkedik a gyámhivatal, illetve, ha nem tudnak eredményt elérni, akkor hatóságként a jegyző („családi pótlék” - hivatalosan már nem így nevezik – megvonása, kötelezés, pénzbírság.)


* A törvény hatályos teljes szövege elolvasható, például, itt: [link]

2018. szept. 4. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
ez meg a regi nem ?
2018. szept. 4. 20:19
 9/18 A kérdező kommentje:

Ami a tankötelezettség végét illeti, az új szabályok alapján a tanuló 16. életévének betöltéséig tart, sajátos nevelési igényűeknél az időtartam a 23. életévig nyúlhat ki. A törvényalkotó ezt a változtatást azzal indokolta, hogy nem szükséges az iskolapadban tartani azokat a fiatalokat, akik inkább kilépnének az oktatási intézmény keretei közül, ráadásul így a többi – tanulni vágyó – kamasz fejlődését sem zavarják meg. Azok pedig, akik 16 évesen elhagyják az iskolát, később újból bekapcsolódhatnak az oktatásba, amikor saját meggyőződésük is erre inspirálja őket.


Összességében elmondható, a változtatásokkal a gyermekek 3-tól 16 éves koráig írja elő jogszabály a tankötelezettséget, ám a rendszer továbbra is lehetőséget biztosít a szülők és pedagógusok egyedi korrekciójára, ha arra szükség van. Így nem változik a korábbi hármas feltétel, amelyben a családi környezetet ismerő szülő, a közösségi életet figyelemmel kísérő pedagógus és a gyermek objektív fejlődése határozza meg a nevelési fokozatok közötti átjárást.

2018. szept. 4. 20:30
 10/18 A kérdező kommentje:
ezt olvastam
2018. szept. 4. 20:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!