Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A diakszövetkezetnek van joga...

A diakszövetkezetnek van joga fizetési felszólítást küldeni nekem?

Figyelt kérdés
Arra hivatkoznak hogy náluk az a szabály, hogy 48 órával a munkakezdés előtt kell lemondani a munkát.Én fél órával belecsúsztam ebbe a határidőbe és már fenyegetőznek.Ebben a hónapban rajtuk keresztül még nem dolgoztam, úgyhogy kvázi levonni nem tudja.De közölte hogy ki fogja fizettetni velem a büntetést, meg kirak a diákszövetkezettől stb.
2018. szept. 20. 17:36
 1/4 2*Sü ***** válasza:

> A diakszövetkezetnek van joga fizetési felszólítást küldeni nekem?


Felszólítást küldeni bárkinek van joga. Nekem is jogom van felszólítást küldeni neked, hogy fizess nekem 5000 Ft-ot. Hogy a követelés jogos-e? Anno te beléptél a diákszövetkezetbe, ezzel együtt aláírtál egy szerződést. Hogy jogos-e az azt dönti el, hogy mi áll a szerződésben.


> Arra hivatkoznak hogy náluk az a szabály


(Kérdés, hogy a szerződésben ez benne van-e, vagy a szerződés utal-e egy általános szerződési feltételnek, ami nyilvánosan elérhető.)


> Én fél órával belecsúsztam ebbe a határidőbe


Teljesen mindegy, hogy mennyivel csúsztál bele. A határ azért határ, mert ott van a határ. Ez olyan, hogy ha az a törvény, hogy egy dohányboltban 18 éven aluli személyt nem szolgálnak ki, akkor teljesen mindegy, hogy jövőre, a jövő héten, holnap, vagy fél óra múlva fogod betölteni a 18. életévedet, mert egyik esetben sem töltötted még be.


Nyilván lehetne azt mondani, hogy a diákszövetkezet lehetne rugalmasabb. De meddig? Mert ha te nem 48, hanem csak 47,5 órával előtte jelezted, és nem szakcionáltak, akkor a haverod, aki 47 órával előtte mondja le a munkát, azért fog reklamálni, hogy de hát hozzád képest csak fél órával csúszott le, stb… Nem tudom érthető-e. A határból ha enged valaki, akkor el fogják várni, hogy ez legyen a gyakorlatban az új határ, amiből megint elvárják, hogy engedjen.


Mondok egy példát. Városban a megengedett sebesség 50 km/h. Addig rendben van, hogy a trafipaxnak van mérési pontatlansága, ezért lehet, hogy ugyan 55 km/h sebességet mérnek nálad, mégsem büntetnek meg. De tegyük fel, a műszer 0,1 km/h pontosságú. Bárki mondhatja, hogy ő csak 2 km/h-val lépte át a sebességkorlátozást. Oké, de ha a rendőrség ilyen alapon elkezdene 52 km/h felett szankcionálni, akkor ha valaki 54 km/h-val megy, akkor megint azt mondhatja, hogy ő csak 2 km/h-val lépte át a büntetési határt. Valahol előbb-utóbb meg kellene húzni a határt, és akkor már miért ne az elején.


A véleményem az, hogy a diákszövetség, ha tényleges kára nem származott belőle, eljárhatna rugalmasabban is, lehet hosszútávon jobban járna. De nem kötelessége a rugalmasság. Ha ők úgy tartják helyénvalónak, hogy szigorúan veszik a határt – mert ez gyakori probléma –, akkor szigorúan veszik, akár fél órával, akár 10 perccel, akár 2 perccel csúsztál ki a határidőből. Ha szerződésben rögzítve van a dolog, a követelés akár jogi úton is behajtható.


Szóval ha nagyon nem engednek, és a szerződés köztetek közvetlenül, vagy közvetett módon tartalmazza ezt a 48 órás határidőt, akkor nincs mese, az összeget be kell fizetned. De akkor minél előbb, mert a büntetés kamatozhat, hozzájöhetnek még ilyen-olyan a behajtással járó ügyintézésből fakadó költségek, amiket szintén jogosan fognak rád terhelni.

2018. szept. 20. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ!
2018. szept. 21. 17:10
 3/4 A kérdező kommentje:
Ha közölték, hogy elküldik a kilépő nyilatkozatot, akkor is megbüntethetnek? Szerintem ezt totálisan meg lehetne támadni adott esetben, mert egy messenger beszélgetés során fenyegetőztek nekem ilyesmikkel, de nem hiszem hogy ez hivatalosnak tekinthető, illetve mindezek után letiltottak engem, így még ha esetlegesen idő közben meggondoltam volna magam, hogy én mégis vállalnám a munkát akkor sem tudtam volna tisztázni ezt a fenyegetőzést, hogy akkor most kerestek mást a helyemre, él e még egyáltalán a szerződésem, egyáltalán kifizetnek e ha elmegyek dolgozni vagy sem.
2018. szept. 21. 20:05
 4/4 2*Sü ***** válasza:

> Ha közölték, hogy elküldik a kilépő nyilatkozatot, akkor is megbüntethetnek?


Mondom, keresd meg azt a szerződést, és nézd meg mi áll benne. Ha van benne valami késedelmi díj, az általad felvázolt esetre, akkor van. Ha meg megszegted a szerződést, az elég ok arra, hogy felmondják a szerződést, azaz kitegyenek a diákszövetségből.


> Szerintem ezt totálisan meg lehetne támadni adott esetben, mert egy messenger beszélgetés során fenyegetőztek nekem ilyesmikkel


Nem érted? Ez nem fenyegetőzés. Ez az adott esetben történő eljárás ismertetése, illetve felszólítás. A fenyegetőzés az, ha privátban megírom neked, hogy ha nem küldesz nekem 10 000 Ft-ot, akkor megkereslek és megverlek. Ez fenyegetőzés. Az nem fenyegetőzés, ha egy be nem fizetett gázszámla esetén a szolgáltató ír egy felszólítást, hogy fizesd be az elmaradásodat egy bizonyos határidőig, mert ha nem, akkor ilyen és olyan díjat számol fel, illetve kiköti a gázt, azaz felmondja a szerződést, nem szolgáltat tovább neked. A kettő között az a különbség, hogy az én „igényemnek” nincs jogalapja, sőt illegális, míg a gázszolgáltató eljárása jogos.


> de nem hiszem hogy ez hivatalosnak tekinthető


Valóban nem az. A postai úton, adott esetben a neten, illetve személyesen való ügyintézés hivatalos. De nem hivatalos formában is kaphatsz információkat, felszólításokat – SMS-ben, emailben –, annyi, hogy jogi szempontból – pl. elévülés szempontjából – nem tekinthető a dolog hivatalos felszólításnak. De nem is illegális.


> illetve mindezek után letiltottak engem, így még ha esetlegesen idő közben meggondoltam volna magam, hogy én mégis vállalnám a munkát akkor sem tudtam volna tisztázni ezt a fenyegetőzést


Van telefon, van email, és gondolom van lehetőség személyes ügyintézésre is.


> él e még egyáltalán a szerződésem, egyáltalán kifizetnek e ha elmegyek dolgozni vagy sem


A kérdés megint a részletekben rejlik. Kérés, hogy te hogyan, milyen csatornán jelentkeztél a munkára, és milyen csatornán mondtad azt le, meg erről az egészről mit ír a szerződés.


~ ~ ~


Szóval vedd elő a szerződést, olvasd végig, értelmezd. Aztán legcélszerűbb telefonon, de még inkább személyesen felvenni a diákszövetséggel a kapcsolatot. Minden messengerben, és más nem hivatalos formában történő dologra meg azt kell válaszolni, hogy vegyék fel veled hivatalos úton a kapcsolatot.


Az is segítene, ha megneveznéd konkrétan a diákszövetséget, mert a honlapjukon – ha van és van rajta ilyen információ – esetleg meg lehetne nézni a szövetség szabályzatát, esetleg a szerződési feltételeket.

2018. szept. 23. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!