Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szerintetek meddig tart a...

Felhasznalo0780 kérdése:

Szerintetek meddig tart a határidô, ha ùgy adom meg, hogy valameddIG, pl. : x napIG?

Figyelt kérdés
A kérdésem arra irányulnak, hogy a határidő vége konkrétan mikor van. Például ha azt mondom, hogy csináld meg a projektet szerdáig, akkor szerdán még el lehet-e készìteni. Ùgy is mondhatnám , hogy ebben a specifikus esetben szerintetek kedd 24:00 a határidő, vagy szerda 24:00? Az én véleményem egyébként az előbbi, azaz szerintem szerdán már nem ér, de kìváncsi vagyok, más hogy vélekedik. Köszi a hasznos válaszokat !! ;)

2018. nov. 27. 19:40
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Esetfüggő. Ha egy kollégának mondod és 5-kor vége a munkaidőnek, akkor utána nincs sok értelme, de teljesen érthető az is, ha reggelre vagy egy délutáni meetingre gondolsz ilyenkor, csak ő is tudjon róla... Mert ha 5-kor odaadja, az ekvivalens lehet azzal, mintha csütörtökön 9-re adná oda.


Kedd 24:00-nak alapesetben nincs értelme, simán csinálhatja hajnalban is, ha 9-ig úgysem reális, hogy hozzád kerül...

2018. nov. 27. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Úgy gondolom, hogy ha nem határozod meg pontosan, akkor nem is olyan fontos, hogy pontosan mikor van az akkor.

Más szavakkal: ha jelentősége van annak, hogy szerda reggel vagy szerda éjjel, akkor azt meg is kell adni, nem pedig utólag találgatni.

2018. nov. 27. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszi! Nyilván nem 24:00-ra gondoltam, hanem amire utaltál is, mert ha ùgy egyeztünk meg, hogy szerdáig, de szerdán is be lehet nyùjtani, akkor természetesen még egy plusz délután. Azonban én pont arra az esetre gondolok,ha nincs megegyezés, és csak az időpont van megbeszélve, hogy azzal bezáròlag.
2018. nov. 27. 19:55
 4/5 A kérdező kommentje:
Hivatalos ügyekre gondolok, például a kérdéshez is onnan jött az ihlet, hogy nekem valaminek meg kéne lennie nov 28-ig, de még nincs meg,ezért gondolom beleveszik a 28-t is.
2018. nov. 27. 19:57
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Elég sokrétű a kérdésedben felvetett téma.


Valóban van olyan képzet az emberekben, hogy az –ig, az azt jelenti, hogy akkor már nem.


Hely esetén az –ig, már nem tartozik a tartományba. „Menj el a falig!” felszólításba a fal már nyilván nem tartozik bele, előtte kell megállni. (Ha valaki másképp gondolja, akkor is kénytelen a fal előtt megállni.) Ha valaki azt mondja, hogy elsétáltam a csónakázó tóig, akkor az azt jelenti, hogy nem ment a vízbe, azaz a tóba.


Időhatározó esetén viszont, amit határnapnak adnak meg, az beletartozik. Ha a kérdéshez fűzött véleményed tovább visszük, akkor a 21 óráig nyitvatartó üzlet, 20 órakor zár?

Ha egy pályázat beadási határideje 2019. február 14., akkor 2019. február 14-én még befogadják a pályázatot. Ha egy számla befizetési határideje 2018. december 6., akkor a december 6-i megfizetést még időben teljesítettnek fogadják el.

De, ezzel kapcsolatban lehetnek kikötések, illetve az óra, az semmiképp sem egységes.

• Lehet a határnap olyan nap, amelyik nem alkalmas.

Például, ha fizetnivalóról van szó, és a határnap nem munkanap, nem banki nap, nincs postai szolgáltatás, akkor kétféle eset van.

Elég általános, hogy ha az ügyfél, alkalmazott stb. részére történő fizetésről van szó, akkor a megelőző lehetséges nap válik határnappá; ha az ügyfélnek, kötelezettnek kell fizetnie, akkor pedig a következő lehetséges nap válik határnappá. Például, ha 1-én a munkavállalónak meg kell kapnia a bért, akkor ha ez vasárnapra esik, akkor előtte pénteken kell megkapnia. Ha egy adót, például március 15-éig kell megfizetni, és ez péntekre esik, akkor a határnap a 15-ét követő hétfő lesz; mivel március 15. munkaszüneti nap.

• Hogy a határnapon belül hány óra a határ, ez, esetektől függ.

Például, ha egy választási irodában intézhető választással kapcsolatos cselekmény határideje március 23., akkor azt is meg szokták adni, hogy hány óra a határidő. Egyszerűen azért, mert addig vannak ott. A jogszabályban, általánosságban úgy van, hogy az ügyfelek (választópolgárok, jelöltek jelölőszervezetek) az egyes lehetőségekkel a megadott határnapokon 16 óráig élhetnek, vagy adott kötelezettségeiknek az adott határnapokon 16 óráig tehetnek eleget. Ugyanakkor, például a választási bizottságnak a döntéshozatalra, a részükre adott határnapok 24. órájáig van lehetőségük.

A személyi jövedelemadó bevallást adott határnapig lehet megtenni, az adott napra vonatkozóan nincs jogszabályi időkorlát, így 24⁰⁰ óra. Csakhogy, helyileg korlátot jelent, hogy a NAV irodái – ha hosszabbított is az ügyfélfogadásuk – messze nincsenek nyitva éjfélig. Posták szoktak éjfélig nyitva lenni, de általában, megyénként csak egy. Ott viszont, a sok sorban álló miatt, nem biztos, hogy mindenki sorra kerül, illetve lehet nagy a távolság, lehet közlekedésben korlátozott (éjszakai helyközi közösségi közlekedésre kéne hagyatkoznia).

• Befizetések esetén is vannak eltérések.

A szolgáltatóknál, néhány éve történt jogszabályváltozás miatt, nem elég a számlán levő határnapig (akár a határnapon) elindítani a banki utalást; postán, bankban befizetni a készpénz-átutalási megbízást (sárga-, illetve fehér csekk); kötbér nélkül csak az tehető meg, hogy legkésőbb azon a napon meg is érkezzen hozzájuk. Hogy ehhez legalább hány nappal előbb kell feladni, az a posta-, bank üzletszabályzatából, általános szerződési feltételeiből derül ki; milyen szolgáltatás teljesítésére, mit vállalnak?

Ugyanakkor, például a közúti közlekedési törvény a várakozási pótdíj (Mikuláscsomag) megfizetése esetén, határidőre történő megfizetésnek tekinti, ha legkésőbb a határnapon megindítják a megfizetést.

• Például, külön jogszabály foglakozik peres eljárások esetén, a különböző határidőkkel, időtartamokkal.


Tehát:

Az esetek nagy többségében nem úgy van, hogy a határnap előtti nap lenne az érvényes utolsó nap. Ha valamit szerdáig kell megcsinálni, akkor az adott szerdán még nem késő megtenni, befejezni, eljuttatni. Hogy hány óráig? Ha például a 16³⁰-ig dolgozó osztályvezetőhöz kell eljuttatni, akkor addig. Ha egy másik szervezeti egység, cég, szervezet részére 14⁰⁰-ig benyújtható jelentésről, hiánypótlásról, pályázatról stb. van szó, akkor addig. Ha egy olyan adatszolgáltatásról van szó, ami elektronikusan nyújtható be, és elektronikusan fogadják, automata visszaigazolással, és nem volt időkikötés, akkor 24⁰⁰-ig.

De, ténylegesen előrejöhet az általános határnap (nem csak az előző napra, hanem akár több nappal is), pl. bérutalás, nyugdíjutalás, bevont vezetői engedély visszaadása stb. esetén, ha úgy esnek a pihenő-, munkaszüneti napok, illetve az ezek körüli munka- és pihenőnapcserék.

És ténylegesen hátrább is kerülhet az általános határnap (nem csak egy nappal, hanem többel is), pl. adómegfizetés esetén, ha úgy esnek a pihenő-, munkaszüneti napok, illetve az ezek körüli munka- és pihenőnapcserék.

2018. nov. 28. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!