Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ebben az időszakban tényleg...

Ebben az időszakban tényleg jobb volt minden?

Figyelt kérdés
Miért érzem még ma is úgy, hogy a 90-es években és a 2000-es évek első pár évében sokkal jobb volt mint ma? Talán azért, mert akkor még gyerek voltam, és nem törődtem semmilyen proglémával, vagy tényleg sokkal jobb volt minden, mint ma?

2019. febr. 28. 21:22
 1/3 anonim ***** válasza:
Sok minden jobb volt (vagy egyszerűbb), viszont te, gyerekként nem láttad annak a kornak a nehézségeit (sem).
2019. febr. 28. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ez igaz, szerintem is azért tűnt minden sokkal jobbnak, mert gyerek voltam és nem foglalkoztam a problémákkal....
2019. febr. 28. 22:28
 3/3 2*Sü ***** válasza:

Régen a „régen minden jobb volt” is jobb volt. :-)


Igen, benne van a pakliban, hogy fiatal voltál, egyrészt nem érzékelted a nehézségeket, másrészt az emlékeid is megszépülnek, ahogy telik az idő.


Másrészt viszont ha jobban belegondolunk, akkor nagyon nehéz megmondani, hogy tulajdonképpen minél is volt jobb vagy rosszabb egy régebbi időszak. Mert egy 1995-ben a jelenben élő ember számára sok dolog természetes volt, viszont ha egy mai ember kerülne valahogy vissza 1995-be és így kellene leélni az életét, akkor szenvedne.


Informatikus vagyok, nézzük a dolgot az informatika oldaláról…


Internet? Sehol nem volt, maximum pár nagyon gazdag ember, meg az egyetemek eszköze volt, magyar viszonylatban elég sovány tartalommal. Ja, éjjel kellett modemmel felcsatlakozni, mert akkor még valamennyire megfizethető volt. Youtube? Ugyan már, egy 4 perces MP3 letöltése is 10 percig tartott ideális esetben. Nem mintha nagyon sok ilyen tartalom lett volna fenn a neten. (MP3 is 1995-től létezik.) Az első telefonom egy Siemens C35i volt, az 2000-ben jött ki és akkor eléggé jó kis telefonnak számított… Monokróm 54*101 pixeles kijelzővel… Mobilja is keveseknek volt. Mobilról netezni? Akkor az még sci-finek számított. Oké volt már WAP, de az nem sokat ért és baromi drága is volt. 2000-ben egy új PC-ben egy 400 MHz-es Celeron ketyegett, volt benne 64 MB RAM, egy 40 GB-os merevlemez…


Egy mai okostelefont, okostévét, internetet úton útfélen használó ember számára a pokol informatikai szempontból, de ott és akkor ez volt a csúcstechnológia, ahogy nekünk a mai az. Ők nem pörgették a Facebookot a buszmegállóban, de nem is merült fel bennük ennek az igénye. Akkor most nekik ilyen téren jobb, vagy rosszabb volt? Nézőpont kérdése, és eléggé szubjektív a megítélése.


~ ~ ~


Ha összességében nézzük, ez a rendszerváltás utáni időszak. Az akkor élt emberek számára egy csomó újdonsággal. Pl. lehetett utazni nyugatra. Már ha volt pénzed, de immár nem a vasfüggöny, hanem a pénztárcád szabott csak gátat. Megjelent egy csomó tévécsatorna, szinkronos nyugati filmekkel, mindenféle csilli-villi műsorral, show-val az is újdonság volt. De zavaros idők is voltak, privatizációval, olajszőkítéssel. Megszabadultunk a szocializmus béklyójától is, de annak a fenntartó erejét is elvesztettük, pl. megjelent és komolyabb problémát is okozott a munkanélküliség, amihez nem voltunk előtte hozzászokva.


De ez is olyan, hogy az akkori kor emberének az, ami újdonság volt, ami nagyszerűnek tűnő változás, az a mai ember számára természetes, megszokott, sőt unalmas. Sőt, ami meg nekünk természetes, megszokott, az akkor még lehet, hogy nem volt elérhető, ha az akkori ember tölthetne el pár évet a jelen korba, visszamenvén sok dolgot hiányolna, amit előtte nem. Igen, akkor nagyszerű volt, hogy ha nem voltál sem túl gazdag, se túl csóró, akkor azért ha nagyon akartad el lehetett menni nyaralni Párizsba is. De nem repülővel, mert az úgy baromi drága lett volna. Ma meg ez megfizethető alternatíva. A mai kor jobb, vagy az akkori? Attól függ, kinek a szemüvegén keresztül nézzük, milyen a múltról és a jövőről tudott vagy nem tudott ismeretekhez mérten.

2019. márc. 1. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!