Kezdőoldal » Egyéb kérdések » GYIK » Szükség van az ezotéria rovatra?

Szükség van az ezotéria rovatra?

Figyelt kérdés

2020. máj. 15. 22:31
A kérdező szavazást indított:
Teljesen mellőzni kellene a témát
Maradjon, csak "hívők" számára
Csak szkeptikusok írhassanak
Maradjon, de a szellemek és ufók nélkül
16 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
44%
Tiltani kéne, ilyenekben csak agyhalottak hisznek.
2020. máj. 15. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
76%
Miert ne? Nagy Isten allatkertje, elferunk bekesen egymas mellett.
2020. máj. 15. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
87%

Miért ne maradhatna... én nem foglalkozok azzal a témával... és nem ez az egyetlen.

Nem is értem, ha valakit v.mi nem érdekel, miért nem lép rajta túl.

Vannak, akiket ez érdekel. És vannak akiket nem...nincs ezzel semmi baj...

Tiszteletben kell/kellene tartani mások érdeklődését!

Én nem politizálok, nem vagyok meleg, (de homofób sem), nem vagyok az a kifejezetten vallásos, nem vagyok vega. És..nem foglalkozom ezekkel a kategóriákkal, mint ahogy az ezotériával sem...

2020. máj. 15. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 2*Sü ***** válasza:
82%

Hiányolok egy választ: Maradjon úgy, ahogy van.


Hogy szükség van rá, azt az bizonyítja, hogy születnek a kategóriában kérdések és válaszok. Tehát a „teljesen mellőzni kellene a témát” az nem egy objektív érv, hanem a te szubjektív értékrendedet, világképedet tükrözi.


Az, hogy csak „hívők”, vagy csak szkeptikusok írjanak bele, az megint meglehetősen sajátos felfogás. Pont ez a gond a korunkkal, hogy az emberek véleménybuborékba zárkóznak. Mindenki az igazságot keresi, ennek megtalálására meg kimondottan jó eszköz a vita, a különböző nézőpontok – és azok helyességének – összevetése.


A szellemek és UFO-k kizárása már inkább érdekes felvetés. De mára az ezotéria azon tanok – és ezek mindenféle kombinációinak – a közös halmaza, amik a tudományos, „hivatalos” világképtől, világmagyarázattól is, és a hagyományos – vallási, filozófiai – világképtől is eltérnek, ezek alternatívái. Amit ma ezotériának hívunk, az sokféle forrásból táplálkozik, a hermetikus tudományokból, a különböző okkult irányzatokból, a vallásokból, a tudományból is, bár rendszerint újra- és/vagy félreértelmezve ezeket. A szellemek témája pont ide tartozik, a 19. századi spiritizmus továbbélése. Nem a szellem tudományos felfogását vallja (ahol ez maximum a tudat működésének valamiféle absztrakt szintje), de nem is a kereszténység, vagy más vallás világképét, bár akár kölcsönözhet elemeket ezekből is.


Az UFO-k kérdése inkább kilóg a sorból, az inkább tartozna valamiféle konteó kategóriában, de ilyen szempontból a konteók és az ezotéria rokon műfaj, hiszen mindegyik alternatív világnézetet tükröz. Másik oldalról ahogy az ezotéria nem csak sokféle tant jelent, hanem azok mindenféle kombinációját is (pl. valaki hisz az asztrológiában, de a kártyajóslásban nem, van aki hisz a kártyajóslásban, de az aurában nem, van aki hisz az aurában, de az asztrológiában nem…), úgy a földönkívüli élet elképzelése is sokféle ezoterikus tannal szövődhet össze, vannak, akik a keresztény mitológiával, vannak, akik a lélekvándorlással, vagy a buddhizmus, hinduizmusból származó ilyen-olyan ezoterikus tanokkal vegyítve tárgyalják a földönkívülieket.


Szóval jó így, ahogy van. Az ezotéria mindazon világképek halmaza, ami valahol a tudomány és a vallás között található félúton. Ha valaki ebben hisz, hát miért ne beszélgethetne erről, miért ne kérdezhetne erről, vagy válaszolhatna az ilyen kérdésekre. És miért ne szólalhatna meg egy-egy ilyen kérdésben a „hívő” is, meg a „szkeptikus” is?

2020. máj. 15. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
70%

Nagyon jó helyen van az ott!

Én inkább annak örülnék, ha a tudományból is odakerülnének a rossz helyen levő kérdések.

2020. máj. 16. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%

Én azt tartanám ideálisnak, ha szögesdróttal el lenne kerítve, és aki egyszer oda bement, az életbe többé ki ne jöhessen.

Sokkal szebb világ lenne.

2020. máj. 16. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
0%
Nem értem a készítők miért csináltak ilyen kategóriát. Ezzel csak a hülyéket vonzzák.
2020. máj. 16. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Tévedés, a hülyék köztünk vannak.

Ezzel van egy saját kis homokozójuk ahol nem zavarnak minket, értelmeseket - és mi sem zavarjuk őket, hisz' minek mennénk oda?

Így aztán béke és nyugalom van a Futrinka utczában.

2020. máj. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Direkt azért hozták létre, hogy aki nem hisz benne, nem érdekli a dolog, annak ne kelljen ezeket olvasgatnia, amennyiben nem akarja, így ne legyen annyi vitatkozás egy konkrét kérdésnél pl. arról, hogy az ezotéria alapjaiban véve jó vagy sem. Például az Emberi tulajdonságok témakör tele lenne horoszkópos, csillagjegyes kérdésekkel, ha nem lenne erre egy külön kategória. Az jobb lenne?
2020. máj. 16. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Amiről a 9:46-os válaszoló írt, az pedig csak egy gyönyörű utópia, bár a példa nagyon jó, azt el kell ismerni. Ahogy egy valódi homokozóba bejárnak agresszív gyerekek mások építményeit tönkretenni vagy más gyerekek szemébe homokot szórni, anélkül, hogy ők szeretnének homokozni, úgy az ezotéria kategória is tele van azokkal a szkeptikusokkal, akik abból merítik az önbizalmukat, hogy más embereket vegzálnak.
2020. máj. 16. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!