Kezdőoldal » Egyéb kérdések » GYIK » Melyik témakörben lehet a...

Melyik témakörben lehet a vallásokról antropológiai nézőpontból kérdezni, válaszolni?

Figyelt kérdés

A Vallás és Valláskritika témakörben már több kérdést is feltettem, de rendes választ nemigazán kaptam rájuk.


Feltettem például egy kérdést két újkeletű amerikai hitrendszerről, és kérdeztem róla az emberek véleményét.

Rögtön bejött a 3-4 főállású szentfazék és beidézték a bibliából a megfelelő részt, ami azt magyarázza, hogy a biblia szerint miért bűn ezekben hinni. Kösz, de én magánvéleményt vártam, meg mégha valaki mélyen vallásos keresztény akkor sem hiszem, hogy önálló gondolkodással nem tudna véleményt formálni valamiről, azon kívül, hogy a saját vallása szerint az bűn.


Volt egy kérdés, ahol valaki új vallást akart választani magának a katolikus vagy valamilyen más történelmi felekezet helyett. Én úgy gondolom, hogy ez a modern világban teljesen elfogadott dolog, hiszen vallásszabadság van és egy csomó "új vallásnak" is van legalább 10000-20000 tagja, ezekszerint nem kevés ember van, aki ilyeneket választ. A témakörben az egyik legelső válasz szerencsére az enyém lett, ahol ajánlottam a kérdezőnek két dogma-mentes modern vallást. Ma reggel észrevettem, hogy a kérdésnek rengeteg hozzászólása lett és szinte minden hozzászólás arról szólt, hogy miért bűn vallást választani magadnak és "új vallásokban" hinni, de rendes választ senki se adott a kérdésre.


Kérdem én, ez a témakör most akkor mire jó így? Ha mélyen vallásos keresztény vagy, aki igen szigorúan követi a bibliát akkor végülis majdnem olyan, mintha egy pappal vagy egy bibliát jól ismerő emberrel beszélgetnél aki az ilyen eredetű kérdésekre választ ad, csak az a baj, hogy hogyha meta-kérdéseket teszünk ott fel valamilyen vallásról meg a vallásosságról általában, amilyen kérdésekben azért elvárható dolog a magánvélemény, akkor is ilyen válaszok jönnek.


És akkor még nem beszéltünk a nem-keresztény kérdésekről, válaszokról. Az ateistákat általában csúfolják, piszkálják, a zsidókkal szemben sokszor antiszemiták, az iszlámmal viszonylag toleránsak, de szerintem csak azért, mert van a témakörben valami Fatma nevű iszlám szentfazék aki ugyanúgy viselkedik, mint a bibliából idézők.


Ha meg valaki a buddhizmusról, sintoizmusról meg ilyesmiről kérdez, akkor ritkán jönnek jó válaszok, ha meg valaki át akarna esetleg térni ezekre és abban kér segítséget, akkor meg ahhoz hasonló válaszok jönnek, mint amikor az új vallások közül akar valaki magának választani egyet.



Kérdésem nem provokáció, csak kérdezem, hogy van-e olyan témakör, ahol antropológiai szemszögből lehet-e kérdezni a vallásokról?


2011. márc. 30. 08:46
 1/4 anonim válasza:

Jó kis kérdés :)

Kérdezz pl. miérteket.

Miért érzed jól magad így/miért amazt választottad/miért választottál egyáltalán bármit is a saját józan eszeden kívül/mi a szereped a vallásodban-vallási közösségedben/mit változtatott meg 'x' történés-élmény az életmódodban/mit vártál, mit kaptál, mit nem kaptál meg/mások hogy viszonyulnak pl. a változáshoz vagy hogy egyáltalán vallásos/mások elismerik-e/okozott-e gondot másokkal STB.

Gondolom ilyenekre gondoltál.

2011. márc. 30. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Mindenesetre nem ezen.
2011. ápr. 6. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Az ezotérián.
2011. ápr. 7. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Nem tudom de utána nézek ,de akkor lépj a Googléra.
2011. ápr. 7. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!