Kezdőoldal » Egyéb kérdések » GYIK » Miért kell lepontozni?

Miért kell lepontozni?

Figyelt kérdés

(Minden válaszra megy a zöld kéz ennek örömére.)


Tök nem értem, hogy egy szimpla választ, ami a kérdésre válaszol miért kell lepontozni. Még csak nem is mondanám, hogy azért, mert nem volt hasznos, mert vannak olyan kérdések, amire lehet hasznosat / nem hasznosat válaszolni, mert pl. "statisztikai kérdések", ilyen, hogy hol tanulsz, hányas lett az érettségid, együtt élsz-e még a szüleiddel, mi a kedvenc színed etc.


2014. júl. 20. 21:00
 1/7 anonim ***** válasza:
49%
Mert sok "okoska" unatkozik, és csak ezzel tudnak szórakozni, vagy mert ő is azt akarta írni, amit te, csak gyorsabb voltál...
2014. júl. 20. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2xSü ***** válasza:
80%

Nem kell vele törődni. Írj meglapozott, érvekkel alátámasztott, korrekt, segítő, udvarias választ, és a magad feladatát megtetted. Az, hogy valaki összekeveri a „nem hasznos” ikont a dislike-kal, az meg legyen az ő dolga.


Néhány ok, amiért egy jó választ le szokás pontozni:

- Érzelmi alapon ítéli meg a választ. Pl. a „hogyan tudnék időgépet építeni” kérdésre egy „a tudomány jelenlegi ismeretei szerint erre nincs gyakorlatban is megvalósítható mód” választ azért lepontozhat valaki, mert ő annyira akar időben utazni, hogy a jó, de a vágyaival ellentétes választ rossznak minősít.

- Ismerthiány miatt is kerülhet lepontozásra a válasz. A kérdező, vagy valamelyik válaszoló rosszul tud valamit, és ezért pontozza le a jó választ.

- Véleményes kérdésnél az ellentétes vélemény is lepontozódhat, pedig ha a véleményedet kérik, és te leírod, akkor nem lehet a válasz hibás. Pl. a „milyen a honlapom” kérdésre egy „olvashatatlan a sárga alapon neonzöld szöveg” teljesen objektív vélemény, de ha valakinek nem tetszik…

- Simán poénból is lepontozhatnak. Láttam olyan kérdéseket, ahol hirtelen minden válasz lepontozódott. Szerencsére a rendszer valamelyest védi ezt a tevékenységet, ha túl sok negatív véleményt adsz, amire más pozitívat, akkor egy idő után nem lesz módod értékelni.

- Bosszúból. Pl. egy véleményes kérdésnél volt, hogy olyan választ írtam, ami másnak nem tetszett, ezért rákeresett a Google-n az összes válaszomra, és nekiállt az összeset lepontozni. :-)


De ennek nem sok jelentősége van. Hosszútávon a százalékos értéked mégis csak tükrözni fogja a válaszaid helyességét, mert azért mégis szép számmal értékelnek jól emberek. Az, hogy most nem 90%, hanem csak 70% van a neved mellett, az kb. tökmindegy.

2014. júl. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"ezért rákeresett a Google-n az összes válaszomra" Hehe. Ezen besírtam. :-D


Köszi a kimerítő választ!

2014. júl. 21. 14:38
 4/7 anonim ***** válasza:

Pont most akartam feltenni egy ilyen kérdést... A 2. válaszoló jól összeszedte :)

Már csak azt nem értem, hogy lehet egy szám 28%-ban hasznos. Példát is mondok, volt egy kérdés, valami olyasmi, hogy "Hány éve vagytok együtt a párotokkal?" Egyik válasz: 4 éve, és 28%-ban hasznos a válasza :D

Volt egy olyan, hogy "Hány év korkülönbség van a testvéred/testvéreitek és közötted?" Az előttem válaszoló kislányt lepontozták, pedig tök normálisan válaszolt.

"Hány ismerősötök van Facebook-on?" És le vannak pontozva a válaszok O.o


Ez a pontozás szerintem hülyeség, valaki egyszer felvetette, hogy mi lenne, ha inkább "köszönöm" gomb lenne, amit a kérdezők nyomkodhatnának csak. Nekem tetszett az ötlet, főleg, mert csak a saját kérdéseimnél nyomkodom a zöldeket. :D

2014. júl. 21. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 2xSü ***** válasza:

Igen, vannak visszásságok. Amúgy lehetne cizellálni is a képet. Vannak ilyen értékelő rendszerek, ahol karmikus az értékelés, azaz ha valaki rendszeresen úgy szavaz, ahogy a többiek, akkor az ő szavazata erősebb lesz. Ha valaki rendszeresen eltérően ítél meg valamit, mint a többség, akkor az ő szavazata kisebb mértékben, vagy akár ellentétes előjellel számít bele. Persze ehhez az kell, hogy a többség normálisan szavazzon.


Aztán az átlagot is lehetne kicsit cizelláltabban számítani, mint az adott válasznál, mint a válaszadónál. Pl. ha 50 „zöldet” és 10 „pirosat” kap, akkor a 60 értékelésnek levágjuk mondjuk a 20%-át, így 46 zöld és 4 piros átlagát számolnánk. Stb…


Bár azt gondolom, hogy felesleges. Az, hogy valamelyest a válaszadók kapnak egy a tényleges hasznossággal, tudással korreláló értéket az jó, hiszen annak, aki olyan kérdést tesz fel, aminél nincs elegendő tudása megítélni a válaszok helyességét, jelzés értékű lehet, hogy a két ellentétes véleményen levő válaszadók közül az egyik 70%-os, a másik meg 32%-os. Ez kicsit tekintélyelvű értékelés persze, de jobb híján ez is megteszi. Azért a százalékok nagyjából, nagy átlagban követik azt, hogy ki mennyire ad hasznos, megalapozott válaszokat.


Amúgy ez nem verseny és nem osztályzat. Attól, hogy én azt gondolom, hogy az esetek 98%-ban tényleg igyekszem utánajárni a kérdésnek, és amit válaszként írok, az megalapozott, megvédhető, de ennek ellenére csak 80+x%-os vagyok – nem szoktam amúgy nézegetni –, az számomra annyira marginális kérdés, hogy ihaj.


Mindezek ellenére szerintem a célját betölti így is a szavazósdi. Az esetek jó részében ad egyfajta mérhető értékkülönbséget két válasz, illetve két válaszadó között.

2014. júl. 21. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 2xSü ***** válasza:

> valaki egyszer felvetette, hogy mi lenne, ha inkább "köszönöm" gomb lenne, amit a kérdezők nyomkodhatnának csak


Tehát csak pozitív értékelés lenne. Az a gond, hogy ebből nem derül ki, ha valaki óriási baromságot ír. Mondjuk egy matematika témában azt találja írni, hogy 3+2=6. Oké, hogy akkor az ember nem nyom köszönöm gombot, de azt nehéz lenne megtudni, hogy azért nem nyomtak köszönöm gombot, mert nem szokásuk, vagy mert kevesen olvasták a kérdést, vagy mert hülyeség a válasz. Nem lehet normális értékelést csinálni csak pozitív értékelésre építve. Ha meg van negatív értékelés is, akkor meg úgyis fellép a kérdésben leírt jelenség…

2014. júl. 21. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Tényleg, igazad van :/
2014. júl. 21. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!