Kezdőoldal » Egyéb kérdések » GYIK » Nálatok is túl nagy a sortörés...

Dq kérdése:

Nálatok is túl nagy a sortörés a GYIK-en?

Figyelt kérdés

Mintha évekig normális lett volna, de egy ideje mintha két sortörést rakna be egy szimpla Enterre, vagy nem is tudom.


Böngésző: FF 55



2018. nov. 18. 20:16
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

Nem, a shift+enter is "új bekezdést csinál".


Persze attól függ, hogy hol. Itt a gyakorin az enter és a shift enter is új bekezdést csinál.


A de facto szabvány írógépen, számítástechnikában és interneten meg az, hogy az enter helyett vagy egy <br> lesz, vagy pedig semmi, a 2 enterből lesz új paragrafus.

2018. nov. 18. 23:34
 12/20 anonim ***** válasza:
Nem, a shift+enter is "új bekezdést csinál". - Nem bogarászom végig Firebaggal, de az teljesen kizárt, hogy a shift+enter új bekezdést csináljon. Ez nem elhatározás kérdése. Az arculat lehet úgy beállítva, hogy a sortáv ilyen nagy legyen sortörésnél.
2018. nov. 19. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

Ez most csak egy próbaszöveg enterekkel törve


"Lorem ipsum dolor sit amet,[enter]

consectetur adipiscing elit, sed[enter]

do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam,[enter]

quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.[enter]

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum."


Itt shift+enterrel szabdalva


"Lorem ipsum dolor sit amet,[shift+enter]

consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis[shift+enter]

nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.[shift+enter]

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum."

2018. nov. 19. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Az oldal forrásában nem találok eltérést. Lehet, a szerkesztő úgy lett beállítva, hogy a sortörést lecseréli

<br> is található, ami úgy tudom, már nem szabványos.

2018. nov. 19. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 2*Sü ***** válasza:
73%

Na, akkor keverjük meg egy kicsit a kérdést.


A HTML nyelvben vannak blokk jellegű elemek, normál szövegben ilyen a bekezdés (paragrafus, <p> tag), vagy egy felsorolásban ilyen a listaelem (<li> tag). Ilyen esetben az Enter egy új blokk jellegű elemet hoz létre, normál szövegben egy új bekezdést, egy listában egy új listaelemet. A Shift+Enter hoz létre sortörést, legalábbis ez az általános.


A blokk jellegű elemeknek vannak olyan tulajdonságai, ami miatt jó egy szöveget ilyen blokk elemekkel tagolni. Pl. minden bekezdésnek lehet első sor behúzása, lehet kerete stb…. Nyilván egy listaelem esetén új „pötty”, vagy új sorszám kerül az új elem elé, attól függően, hogy számozott, vagy számozatlan listáról van szó. Itt jön jól a sortörés, mert azzal egy listaelemen belül is lehet sortörést létrehozni, és ez nem jelent új sorszámot egy számozott listában. Vagy bekezdésnél az, hogy balra, jobbra, vagy középre igazított a szöveg, azt blokk jellegű elemre lehet alkalmazni.


Viszont! A GYK válaszíró doboza nem formázott szöveg szerkesztő, hanem formázatlan szöveg bevitelére való szövegmező (<textarea>). Ebben viszont csak sortörés van (\n). A szerver csinál aztán ebből HTML tartalmat. Itt kétféle megoldás van:


Begépelt válasz:

Első sor\n

Második sor


Egyik megoldás:

<p>Első sor</p>

<p>Második sor</p>


Másik megoldás:

Első sor<br />

Második sor


Mindkettő „valid” megoldás, de a HTML filozófiája – ha lehet ilyenről beszélni – inkább az első megoldást preferálja, és így működött a GYK eddig is, most is.


A változás annyi, hogy eddig úgy volt beállítva, hogy bekezdésnek 0 margója volt, most meg a bekezdések kaptak egy 7 pixelnyi alsó és felső margót, ami – mivel a betűméret 14 pixeles – pont egy sormagasságnyi távolságot jelentenek két bekezdés között. Nem feltétlenül a legszerencsésebb beállítás tipográfiai szempontból, de a bekezdés alapból hasonlóan működik a HTML-ben. Szerencsésebb lett volna, ha egy fél sor távolság lenne csak két bekezdés között, úgy is elkülönül, hogy valami nem egy bekezdés, ami a sorvég miatt tördelődött új sorba, hanem két bekezdés, külön-külön „sorokkal”.


Tulajdonképpen jó ez így is, úgy a neten általában nem szokatlan, csak egy GYK-t használó személynek tűnik fel a változás, mert ő az adott oldal működéséhez képest látja a változást és ezért szokatlan neki.

2018. nov. 19. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
48%
Néha sörtörés is van a sortörésen kívül. Láttam olyan kérdést, aminek hatására elejtettem a sörömet :D Na jó söröspohártörés a szakszó rá :D
2018. nov. 19. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 2*Sü ***** válasza:

> Néha sörtörés is van a sortörésen kívül.


Szerencsére az üres sortörés nem sok vizet zavar. Viszont azt ne firtassuk, hogy mennyire szofisztikált, mennyire szemantikus a GYK által generált HTML. (Kb.: semennyire. A múlt századból maradt őskövület az egész. Lehet használni, de gyengébb idegzetű programozó ne nézze meg a kódot…)

2018. nov. 19. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

Nos, ennek minden részlete téves. Nem ez a HTML megszokás. Jelenleg a sima új bekezdés

vagyis ez, túl kicsi, és dubla új bekezdés


vagyis ez, túl nagy. (Nos, legalábbis nálam minden eszközön és böngészőn teljesen értelmezhetetlen a GYIK jelenlegi kinézete, és nem hasonlít lényegében semmire.)


Eddig a GYIK pontosan úgy csinálta ahogy lényegében minden weboldal, vagyis egy enterre egy br tagot szúrt be, két enterre kettőt, satöbbi. (Az egy darab kömal fórumot ismerem mint kivételt, ott a latexre akarnak hajazni, és az 1 darab entert lenyelik, a kettő vagy több enterből csinálnak új paragrafust. De ott az is közrejátszik, hogy a fórum motorja és a dolgozat feltöltő rendszer ugyanaz.)


Pl itt van két régebbi kérdés

[link]

Ez alatt a kérdés alatt mindenki csak 1 entert nyomott

[link]

Ez alatt meg mindenki kettőt nyomott.


A jelenlegi GYIKen mind a kettő értelmezhetetlenül néz ki, ami nem hasonlít semmilyen korábban létező tipográfiai megoldásra (írott szöveg, könyvek, emailek, dokumentumok, weboldalak) sem.

2018. nov. 19. 12:38
 19/20 2*Sü ***** válasza:

> Nem ez a HTML megszokás.


Hát ez könnyen leellenőrizhető:

[link]


Chrome és Firefox esetén a <p> tag alapértelmezése:

p {

display: block;

margin-block-start: 1em;

margin-block-end: 1em;

}


Akárhogy is nézzük, a HTML-nél alap, hogy két bekezdés között – margó összevonások miatt – 1em távolság van.


~ ~ ~


> Jelenleg a sima új bekezdés […] vagyis ez, túl kicsi, és dubla új bekezdés […] vagyis ez, túl nagy.


Tulajdonképpen igen, de még mindig jobbnak érzem, mint régen, amikor két bekezdés összefolyt, nem tagolódott.


Két bekezdés között Times New Roman betűtípussal, 14px-es betűméret esetén ~16 pixel távolságnak kellene lennie.

Két bekezdés között itt a margó összevonás miatt 7 pixel távolság van.


Ez nem is lenne rossz, pl. Facebook esetén is csökkentik a <p> tag-ek margóját, hogy azért ne több, mint egy sor magas legyen.


A közbeékelődött <br> tag miatt ez 7+7+14=28 pixel távolság van. Ez valóban kicsit sok. Bár ha növekedne a sormagasság, akkor még ez is beleférne.


> Eddig a GYIK pontosan úgy csinálta ahogy lényegében minden weboldal, vagyis egy enterre egy br tagot szúrt be, két enterre kettőt, satöbbi.


És ez nem jó, valóban sok helyen csinálják így, könnyebb PHP-ben egy egyszerű nl2br-t meghívni, mint a HTML szellemiségéhez jobban illeszkedő bekezdésekre tagolni. Mondjuk az, hogy a szövegbeviteli mező egy sima formázatlan szöveg – <textarea> –, így nem is nagyon lehet különbséget tenni szándék szerint az új bekezdés és a szimpla soremelés között. És bár sok helyen egyszerűen <br> tagre cserélik a sortörést, azért ez nem egyeduralkodó, sok más helyen meg <p> tagek közé teszik az egyes sorokat. De ahogy írtam, annyiban igazad van, hogy az előbbi az elterjedt, viszont a második lenne az ildomosabb.


(Csak itt annyi történt szerintem, hogy egy kicsit elbökték konvertálást, de „szódával elmegy” alapon úgy hagyták, ahogy van. Azért az is agyrém, hogy 2018 végén még mindig style tag-ekkel formázzák az összes bekezdést…)


> A jelenlegi GYIKen mind a kettő értelmezhetetlenül néz ki, ami nem hasonlít semmilyen korábban létező tipográfiai megoldásra (írott szöveg, könyvek, emailek, dokumentumok, weboldalak) sem.


Ebben talán megegyezhetünk, viszont azt gondolom, hogy még ha át is estek a ló túlsó oldalára, még mindig jobb, mint amilyen régebben volt, mikor egybefolytak a külön bekezdésnek szánt szövegek.

2018. nov. 23. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Mikor megtörtént a váltás, én is nyöszögtem miatta, mert szerintem is borzasztó nagy oktalanság volt, sokkal értelmetlenebb így a kinézet.

De csak azt lehet tenni, hogy megszokni.

2018. nov. 25. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!