Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Humor » A Tolkien féle Elf nyelv...

A Tolkien féle Elf nyelv milyen változásokon ment át a történelem során?

Figyelt kérdés
Stilisztikai szempontból vannak különbségek a nyelvben? Vannak tájszólások? Egy elf tini másképpen beszél, mint egy öreg elf? Vett át kifejezéket más nyelvekből? (Pl. ork)
2013. jún. 30. 22:52
 1/3 vikTORZ válasza:

Remek kérdés! :D


Minthogy az elfek voltak az első értelmes lények EA-n a valák és segítőik után, így övék az első nyelv is. Ha jól emlékszem azok az elfek, akik a valákkal tartottak, a valinori nyelvet kezdték el beszélni, és mivel örökké élnek, így valószínűleg azóta is azt beszélik.


De minden népben van különválás, így természetesen a nyelvek is ennek megfelelően alakultak. Több csoport alakult ki, nem mindnek tudom a nevét, majd a Gyűrűk ura guruk pontosítanak, és kijavítanak, amennyiben lehetséges minél kevesebb anyázással.


Voltak a sindák, meg a vanyák, egy tengeri nép is volt közöttük, és a sötét elfek is. Megértették egymást, de néha utalgatott rá a könyv, hogy másképpen beszéltek. A történetben általában a sindákról volt szó, ezeknek a nyelve is megmaradhatott eredeti alakjában az öröklétük miatt. Úgy emlékszem az író sosem utalt a nyelvek fejlődésére, bár a függeléket párszor végigbogarásztam. Többnyire a nyelvtanról, kiejtésről és egyéb nyelvészeti dolgokról írt, az adott nyelvjárás fejlődéséről nem nagyon.


Az elfek ismerték az összes nyelvet, öröklétükből adódóan volt idejük megtanulni. Tulajdonképpen rengeteg nyelvet ők alkottak, pl. az entekét is. Az elfek megtanították a fákat beszélni, úgymond megtalálták hozzájuk a "hangot".

Ebből adódóan inkább a többi nép vett át kifejezéseket az elfektől. Habár nyilván az elfek is vettek át szavakat, amelyekre gondolom hamar megtalálták az elf megfelelőt. Pl. a törpök szavait lefordították. Ugyanígy az emberekét is. Amúgy az elfek lenézik a többi népet, legyen az bármi, így szerintem nem szívesen használják hosszú távon az idegen kifejezéseket.


Minden bizonnyal szlengelnek a tinik az elfeknél is. Szerintem 5-6ezer év alatt kinövik, mivel a igen fontos számukra a múltjuk, a kiveszőben lévő saját kultúrájuk megőrzése.


Ork nyelvből biztosan nem vettek át semmit, mivel mindent utálnak ami bármilyen szinten az orkokhoz köthető. Párszor volt utalás a könyvekben arról, hogy az ork nyelvet fülsértőnek, utálatosnak és szánalmasnak tartják.


Kicsit másképpen kell gondolkoznod az elfekről. Más habitusú lények, ami nekünk fontosak, ők szánalmasnak tartják, így a gyerekek is hasonlóan gondolkodhatnak. Kicsit nehéz beleélni magunkat, a szerepjátékosok sorra elrontják. :D Ebből adódóan nem hinném, hogy egy elf tini épp úgy viselkedne, mint egy ember tini.


Többnyire a Szilmarilok és a Gyűrűk Ura függelékében olvashatsz ezekről. A hobbitban nincs túl sok lényeges nyelvészeti cucc, a Húrin gyermekeit még nem olvastam.

2013. júl. 4. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, jót röhögtem! :D


"Minden bizonnyal szlengelnek a tinik az elfeknél is. Szerintem 5-6ezer év alatt kinövik, mivel a igen fontos számukra a múltjuk, a kiveszőben lévő saját kultúrájuk megőrzése."


Zseniális!! :D :D :D

2013. júl. 4. 17:41
 3/3 vikTORZ válasza:
Örülök, ha tetszett! :D
2013. júl. 6. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!