Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Sajnos hisztis / perfekcionist...

Sajnos hisztis / perfekcionista vagyok? Mi tehetek ellene?

Figyelt kérdés

Sajnos hisztis /perfekcionista vagyok, és kiborulok ha az elképzelésem nem úgy alakul, ez bennem negatív, feszengő érzést vált ki. Szeretnék ezen változtatni nagyon-nagyon, ez már a kapcsolatomra is hatással van, mind szülői mind pedig párkapcsolati szinten. Kérdésem az, hogy aki megélt hasonlót mi segített neki?

Esetleg valamilyen fajta mozgás? Pszichológus? Vagy egy jól megírt könyv segített neki az elindulásba, minden érdekel! Csak azért mert lány vagyok, nem érzem úgy, hogy legyen hiszti, sőt... !



2020. jan. 28. 09:21
 1/7 anonim ***** válasza:
69%
Szerintem kezdd el keresni, mi segít neked, mások kívülről nem tudják megmondani. Ha valami beválik, jó, ha nem, menj tovább.
2020. jan. 28. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonymousreview60 ***** válasza:
84%

#1 Nesze semmi, fogd meg jól válasza helyett: A perfekcionizmus mindig abból fakad - vagy legalábbis a jó munkára törekvési ambíciót az erősíti fel ezzé -, hogy valamiféle megfelelési kényszered van, úgy érzed, úgy ahogyan vagy, nem vagy elég jó. A legegyszerűbb/leggyakoribb esetben a szülőktől jön ilyen jelzés. Nem is feltétlenül fogod ezt fel. Nem is biztosan tudatosan teszik ezt ők. Lehet tanult minta náluk is.

Ennek végiggondolásásra sok magadbatekintésre lesz szükség, amit érdemben felgyorsít egy pszichoterapeuta.

2020. jan. 28. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 exelant válasza:
Én is pont ezekkel a tünetekkel küzdök, és most keresem a választ mindezekre én is, amiket leírtál magaddal kapcsolatosan, mert én is azt szeretném, hogy ez a jellemhibám ne menjen kárára a kapcsolataimnak. Én most magyaráztam el a páromnak, hogy ha az általa először hisztinek fogalmazott hangulatom, és hisztis kitörésem rám jön, akkor az mik válthatják ki, jellembeli és aktuális stresszes, megoldandó problémák iránti maximalista hajlamomból tevődik össze,amiket úgy érzem nem tudok a külvilág és magam számára is a legjobban megoldani, félek a hibáktól, a kudarcélménytől, mikor jön és mitől már rám a hoppáré, s ezt ő mint párom ne vegye magára, ne sértődjön meg, ezeket a kiborulásokat hogyan kezelje, hogyan adjon pár magabiztosabbá tevő szót nekem,hogy semmi baj nem lesz, pár ölelést, nyugtató szavakat, hogy a perfekcionista hajlamomból adódó már rám törő hisztim lenyugodjon, és érezzem, nem lesz itt semmi baj. Én talán naplót írok majd, amiben a sok aggályoskodásomat kiírhatom magamból, s nem kell emiatt a sok negatív dolgot, hisztit másra kivetítve , rányomva, energiavámpírként terhelődni így nem fogok más emberekre. A figyelmemet is le szeretném kötni valamivel, hogy agyalni ne agyaljak problémákon annyit, mint amennyit sokszor feleslegesen szoktam maximalista emberként, ez mindenkinél más lehet, neki épp mi a legjobb figyelemlekötés, vagy energialeadás . Én is sportra gondoltam először például egyik lehetséges dologként, ami belőlem a feszültséget oldja, de kicsit akaratgyenge vagyok ehhez. Emiatt is inkább például szaunába kezdtem el én járni, s ott feszegetem a határaimat. Nem úgy persze, hogy az egészségem kárára menjen. A meleget is egyre jobban bírom, utána a merülőmedencébe, ha nehezemre is esik, de belemegyek, párszor ezt megcsinálom váltásban, s ez rám nagyon jól hat stresszoldásként. Kiegyensúlyozottabb leszek utána. Ez egy példa volt. Nem mindenki szeret szaunázni. Tudom. Olyat kell viszont kitalálnod, ha mást is, amit rendszeresen tudsz csinálni, legalábbis akkor, ha már azt érzed, hogy közeleg a "végóra" . Erre figyelj oda, figyeld magad. Ne engedd magad soha ennyire mélypontra jutni, időben cselekedj.
2020. jan. 28. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Minden csak nézőpont kérdése.

Én is perfekcionista vagyok, de én ezt pozitívumként élem meg és önbizalmat ad, hogy pl. csak minőségi munkát adok ki a kezemből és bármibe amibe belefogok, ott kihozom magamból minden téren a maximumot. Elégedettséggel, büszkeséggel és mint írtam, önbizalommal tölt el, hogy többre-jobbra vagyok képes mint az átlag.

Neked/nektek is így kellene állnotok a dolgokhoz és ha képesek vagytok a realitások talaján maradni, akkor nem tűztök ki megugorhatatlan célokat, így nincs min kiborulni.

Én ilyennek érzem magam:

" A tökéletességre való törekvés motiváló hatással bír, s az esetleges kudarcokkal való megküzdés is inkább újabb lendületet adhat a problémamegoldásban. Ez az úgynevezett pozitív, aktív vagy adaptív perfekcionizmus, mely egészségesnek tekinthető. Az ambíció mellett megengedett a többszöri próbálkozás – anélkül, hogy önbecsülésünk sérülne, hiszen maga az igyekezet is kielégülést okozhat. Könnyen észrevehetjük, hogy ez a tulajdonság a tehetséghez, adottsághoz, elhivatottsághoz és kitartáshoz hasonlóan nagyon pozitív színben tűnik fel. Nem véletlenül, hiszen a perfekcionista törekvések tulajdonképpen az emberi működés egészséges részét képezik..."

Te meg ilyennek:

"Más perfekcionista legfőbb jellemzője a rugalmatlanság és a merevség, ami a túlélés és az alkalmazkodási képesség szempontjából egyáltalán nem hatékony stratégia. A tökéletességre való törekvés, a maximalizmus önmagában nagyon megterhelő és kimerítő. Az ennek következtében kialakuló tartós szorongás és hangulati zavarok miatt a perfekcionizmus mint személyiségjegy felnőttkorban általában sajnos sokkal rosszabb egészségügyi állapottal is együtt jár."

[link]

Szerintem, ha nem vagy képes magadat átprogramozni pozitív irányba (de miért ne lennél képes?) akkor valóban nem ártana pszichoterapeuta segítségét igénybe venned!

2020. jan. 28. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

Ne zavarjon. Ez az élővilágban is a motiváltabb élőlények természetes tulajdonsága.


A versenylovak is sokkal hisztérikusabbak, mint az igahúzók. Teljesen fel tudnak háborodni azon, ha nem kellően jó az ellátásuk, bánásmód, és mert tisztában vannak az értékeikkel, szóvá is merik tenni.

Míg az igahúzók tudják, hogy nekik békésen kell tűrniük, különben kolbász lenne belőlük.


A feszengő érzés pedig jó hajtóerő arra, hogy hajtsál azért, hogy olyan környezetbe kerülj, ahol kevesebb a számodra zavaró tényező. Kezdve ott, hogy már aki erős gimibe kerül azt is jóval kevesebb hülye veszi körül, mint azt, aki ipari iskolába kerül. Más minőségű emberek dolgoznak szalagsoron is, mint egy elegáns irodaházban (ott még a takarítók, karbantartók is válogatottak). Vagy más egy belvárosi félgettóban lakni, mint egy rendezettebb kertvárosban. Magánéletben se tegyél kompromisszumot.


Az meg azért gondolom megy, hogy ha munkahelyen főnöktől tapasztalsz igazságtalanságot, akkor nem borulsz ki látványosan, max. testreakcióidból lehet levenni, hogy neked nagyon nem tetszik a helyzet, meg közben megvan a belső feszültség. Ezzel meg nincs is semmi baj, ez is hajt, hogy előre menjél!

2020. jan. 28. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat!

Igazából mind mind amiket leírtatok ez motoszkál bennem, ezt érzem.

Tanácsaitokat megfogadva igyekszem ezen az úton elindulni és előnyömre fordítani mindezt.

Aki pedig hasonló cipőben jár mint én, erőt és kitartást kívánok hozzá!

2020. jan. 28. 11:44
 7/7 anonim ***** válasza:
A logika segíteni amikor megérted a téged körülvevő világot, és ráérsz hogy nem minden tökéletes illetve vannak ami úgy tökéletesek hogy asszimetria és rendezetlenség van közte. A hiszti esetében pedig gondolj bele abba hogy senki nem kényszerít arra hogy hogyan érezzél dolgokkal kapcsolatban ez a te döntésed. Mondhatod hogy te erről nem tehetsz te Ez nem igaz hiszen a te fejedben zajlik az egész ott pedig te irányítasz. Az "én vagyok a felelős" kijelentéssel visszaszerzett az irányítást a dolgaid felett és inkább a megoldással fogsz törekedni a méltatlankodás és a hiszti helyett.
2020. jan. 30. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!