Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Erdélyi származású vagyok,...

Erdélyi származású vagyok, miért nem tudom felfogni a román neylvet?

Figyelt kérdés

Első osztálytól magyar iskolába járok. Most gimnáziumban 11-es vagyok. Nagyon félek a román érettségitől, Soha nem voltak román barátaim, mindig magyar közösségekbe jártam. Üzletbe is szívesebben megyek önkiszólgáló boltba.

Hogy tanuljam meg az 5 oldalas érettségi tételeket?



2021. márc. 22. 15:53
 1/6 anonim ***** válasza:
63%

Az államnyelvet (román) kellett, hogy tanuljad még magyar iskolában is!

Olvass sokat és hallgasd a román nyelvű rádiót. Erre miért csak most jöttél rá, hogy baj van a románnal? Hogy mehettél feljebb egy osztállyal?

2021. márc. 22. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Erdélyben, főleg székelyföldön vannak gondok a diákokkal. Rengeteg magyar diáktársam küszköszik a románnal.

Ugyanabból a tankkönyvből tanukunk mint a románok, anyanyelvként.

Jobban tudok németül amit csak 3 éve kezdtem el tanulni

2021. márc. 22. 17:30
 3/6 anonim ***** válasza:
63%

Azt írod, hogy 11.-es vagy. Nem ismerem a romániai helyzetet. Viszont azt írod, hogy érettségizni fogsz. Még az idén?

Ha csak jövőre, akkor gyere Magyarországra az utolsó iskolaévre. Szüleid nézzenek utána hol kapnál kollégiumot, melyik iskola venne föl, kapnál-e ösztöndíjat...

2021. márc. 22. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
76%
+1, én is azt tanácsolom, mint a #3.
2021. márc. 23. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
62%
Hát pedig meg kell tanulj. Nézz sok román filmet, hallgass román zenét és akivel csak teheted beszélj románul. Nagyon könnyű nyelv a román, nem nehéz megtanulni.
2021. márc. 24. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nézd, kedves Kérdező, együtt érzek veled, mert 6-évesen én is idegen nyelvű iskolába mentem sok társammal együtt. Egy szót sem tudtam az állam nyelvén, de a tanító néni sem tudott egyetlen szót sem magyarul, sőt - évek múltán sem szólalt meg magyarul, pedig 1-2 szót biztosan elsajátított évek alatt. Harmadikos voltam, amikor magyar iskolák nyíltak és érettségiig magyar iskolába jártam, ott is érettségiztem, persze az államnyelvből is. Minden évben voltak óráink az államnyelvből is. Nem voltam egyedüli, hanem mellettem ezrek, akik így jártak, sőt egyetem i diplomát is szereztünk - természetesen az idegen nyelvű egyetemen.

Ilyen bevezető után csak azt akarom tudtodra adni, hogy évek során KELLETT, hogy ragadjon rád annyi az iskolában tanultakról (értsd: a román nyelvből), hogy le tudj érettségizni, sőt diplomát is szerezz az idegen nyelvű egyetemen. Miattad nem fogják kihagyni az érettségin kötelező tantárgyakból a román nyelvet és irodalmat, sem nem nyitnak miattad román nyelvű egyetemet. Lásd be, hogy nekünk - kisebbségieknek - tetszik vagy nem tetszik, de alkalmazkodnunk kell a pillanatnyi helyzethez.

Amit tanácsolok: olvass román szöveget (szakemberek mondják, hogy jó, ha mesével kezdi valaki az idegen nyelv tanulását), hallgass román rádiót, köss barátságot román személyekkel és pótold be, amit éveken keresztül nem tettél.

Ehhez kívánok sok sikert!

(Egy sorstársad).

2021. márc. 24. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!