Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Gyerekként Diszlexiát állapíto...

Gyerekként Diszlexiát állapítottak meg nálam, de úgymond "leküzdöttem" azt. Ami ugyebár állítólag lehetetlen, vagy mégis lehetséges? Mi a véleményetek?

Figyelt kérdés

Szóval mikor 2. osztályos voltam megállapítottak egy erős Diszlexiát nálam. Az olvasással, írással, voltak problémáim, és szintén volt egy kis iránytévesztésem is.

Negyedik osztályos koromra elegem lett belőle hogy szinte fogyatékosként kezelnek a tanárok, és azt sulykolják belém hogy nem érhetek fel a többiekhez. Ezért elhatároztam hogy véget vetek ennek, és elkezdtem erőteljesen tanulni. Az elv a következő volt: Ha nem érzem hogyan kell leírni, nem érzékelem a hosszú, illetve a rövid betűk közti különbséget, és ha nem tudom most egybe vagy külön írják, akkor megtanulom az összes szót külön külön hogyan kell helyesen leírni. Elkezdtem könyveket olvasni, és ezt addig addig csináltam, míg folyékonyan nem ment. Emlékszem mikor lehunytam a szememet a fekete betűket láttam magam előtt. Ezzel a módszerrel megtanultam a szavakat helyesen leírni, és a szókincsem is nagyot ugrott. Ha csak lassan ment egy rész, azt nagyon sokszor átolvastam. A végére már ha csak ránéztem egy hasonló szövegkörnyezetre, szinte a látottakból tudtam mi van odaírva.

Az iránytévesztésre a terv a következő volt: Kék gyűrű a jobb kezemre, piros a balra, ami eléggé gáz volt, mivel fiú vagyok, de megtettem, és naponta vagy 100 szor megkérdeztem magamtól melyik a jobb, illetve a bal kezem. Egy kis idő múlva ez is működött. Az írás, az olvasás, és a kordinációm is javult, és rossz tanulóból az első háromba kerültem át. A logopédus nem értette, nem látott még ilyet, de nagyon hamar "megállapította" hogy nekem ugye nincs is Diszlexiám, félre diagnosztizáltak, egyszerűen csak "nem akartam" tanúlni....na persze... Viszont van ami megmaradt, mégpedig hogy a mai napig amikor olvasok, érzem azt a feszültséget magamban. Ezen az egyen nem tudtam felül kerekedni. Olyan mintha megerőszakoltam volna az agyamat. Vélemények?


2011. febr. 10. 07:50
 1/7 anonim ***** válasza:
78%

Válaszolhatnál az olyan kérdésekre, amikor a diszlexiások sírnak, hogy nem bírnak olvasni.

Különben jól csináltad. Bár az egy nagy félreértés, hogy diszlexiás nem tanulhat meg olvasni: megtanulhat, csak nehezebb neki. zt a te példád is igazolja. De sajnos a gyerekekbe azt sulykolják, hogy aki diszlexiás az hülye és adja fel :(


Gratulálok neked, hogy leküzdötted a nehézségeket!

2011. febr. 10. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
36%
Diszlexia valójában nem is létezik, csak olyan ember, akinek nehezebben megy az írás, mert nincs hozzá jó érzéke. A diszlexia ott kezdődik, amikor egy ilyen emberre ráfogják, hogy beteg, és hogy fölösleges törnie magát, inkább nyugodtan fogja csak a betegségére, hogy nem tud helyesen írni. A legtöbb ember lusta bármit is tenni ez ellen, de te nem voltál az. Rólad kéne példát vennie az összes "diszlexiás" embernek.
2011. febr. 10. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Igen, én tudod eléggé lázadó típus vagyok a mai napig. Fellázadtam az ellen is, hogy nem vagyok rá képes, és látod képes voltam. Majd válaszolok az ilyen kérdésekre ha belebotlok, viszont csak azt tudom javasolni amit én csináltam, és ami nálam működött. De ez nem jelenti azt hogy másnál is működni fog. Mindenkinek saját magának kell rájönnie, hogy mi az ami NEKI működik. Mellesleg nem küzdöttem le, csak megkerültem. Ha az egyik út nem járható, akkor meg kell próbálni máshonnan megközelíteni.
2011. febr. 10. 08:11
 4/7 A kérdező kommentje:
81% ebben van valami. Viszont azért az igaz, hogy ezek az emberek valamiben tényleg mások. Mégpedig abban, hogy valóban egyedi tanulási módszereket igényelnek ahhoz hogy képesek legyenek tartani a tempót. viszont amit a mai "fejlesztők" csinálnak velük, az egyszerűen röhej. sehova nem fejlesztik őket, max visszafelé....
2011. febr. 10. 08:15
 5/7 anonim ***** válasza:
57%
Hát, elképesztő amit csináltál. Ez ám a kitartás! Valószínűnek tartom, hogy tényleg diszlexiás vagy, de ezt ezzel a rendkívül nagy munkával, szorgalmas gyakorlással tudtad ellensúlyozni. Nagyon jól tetted! Csak így tovább! Az meg, hogy tudod magadról, hogy diszlexiás vagy, csak előny - tudod, hogy mikor számíts nehézségekre, mikor kell többet befektetned. Például idegen nyelveket tanulni szerintem nagyon fontos, és lehet, hogy neked nehezebben fog menni. De ennyi kitartással semmi gondod nem lesz.
2011. febr. 10. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nekem mind a két gyerekem diszlexiás volt.

Olvasni is, írni is jobbról balra haladtak. Az egyikük függőleges tükörkép betűket írt, a másikuk vízszintes tükörképset (fejjel lefele voltak a betűi)

Ennek ellenére ált.suliban végig kitűnő tanulók voltak, gimiben jeles és kitűnő volt mindkettő. Az egyikük már megszerezte a második diplomáját, a másikuk jelenleg OKjs képzésen tanul. Itt is a csoportelsők között voltak (van) mindketten.

17 éves korára mindkettőnek középfokú nyelvvizsgája volt.

Igaz, mi már észrevettük 4 éves korukban, hogy fordítva rajzolnak, fordított betűket másolnak, és mire 6 évesen iskolába mentek, mindkettő tudott olvasni és valamennyire írni is. Rengeteg foglalkozásba került, speciális olvasókönyvvel és feladatlapokkal, de megérte.

A mai napig az a természetes nekik, hogy ha rajzolnak, az jobbról balra halad, a betűket szintén fordított kerekítéssel írják; ha sietnek, vagy fáradtak tükörkép betűket írnak és keverik a jobbat a ballal (és amikor ezt náluk felfedeztük, akkor tűnt fel, hogy a két diplomás férjem is keveri a jobbat a ballal). Az analóg órát lasabban olvassák le, viszont a balkezeseknek gyártott órát (csak azt nem tudom, miért balkezeseknek gyártják, amikor visszafelé vannak rajta a számok és visszafelé jár) ránézésre hiba nélkül leolvassák.

A logopédus pedig nem a diszlexiásokkal foglalkozik, hanem a beszédhibásokkal.

Ha már az óvodában odafigyelnének a diszlexia jeleire, iskolás korra rengeteget lehetne fejleszteni ezeken a gyerekeken. Nem az értelmi képességeikkel van baj, hanem másféle tanulási módszerekre van szükségük, mint az átlagnak.

2011. febr. 10. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

én nem bírom ezt a "betegséget".

osztálytársam csomó minden alól kihúzhatta magát érettségikor (nem nézhetik a helyesírását), csak mert diszlexiás.

de ilyen nincs. olyan van, hogy nem tanult meg írni/olvasni.

arról pedig csak saját maga tehet.

2011. febr. 10. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!