Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Van olyan technika, módszer...

Danchez kérdése:

Van olyan technika, módszer amellyel könnyedén tudom irányítani az érzelmeimet, hogy ne hatalmasodjanak el rajtam?

Figyelt kérdés
Nos,sokszor könnyen "dühbe jövök" ,talán túl érzékeny vagyok,de mostanság egyre ijesztőbb,a munkahelyi stressz,és egyébb problémáim miatt már a tettlegességig kezdenek fajulni a dolgok,de megálljt kell,hogy parancsoljak, nos?
2013. jan. 11. 23:24
 1/4 anonim válasza:

Nincs. Könnyedén nem lehet őket irányítani.

Az érzelmeket először is meg kell tisztelni azzal, hogy elfogadod őket. Nem lehet csak úgy csettintésre megzabolázni őket. Elfojtani nem túl jó őket, ki fognak bukni itt-ott.


Azt már elég jól felismerted magad is, hogy mi okozhatja ezeket a hullámzásokat. A valódi megoldást az adja szerintem, ha a problémát a gyökerénél kezelik, azaz valahogy a valódi gondot okozó helyzeteket kellene javítani, vagy legalább elfogadni (ami nem egyenlő a helyesléssel).


Hasznos lehet a tudatosítás. Hogy amikor éppen erős érzelmeket vált ki belőled valami, akkor egy pillanatra megállj, és kérdezd meg magadtól, hogy mi váltotta ezt ki belőled.

"Pl. Úgy érzem, hogy X nem figyelt rám és ez nagyon dühít, mert arra emlékeztet, hogy Y nagyon megbántott." Így máris egy kicsit kívülről szemléled magadat és úgy könnyebb. Rájöhetsz, hogy lehet, hogy X nem akart ártani neked, csak te vagy érzékenyebb. Vagy arra, hogy ha igen, akkor meg nem éri meg, hogy ennyi időt és energiát szentelj neki.


Dühöt, indulatot nagyon jól le lehet vezetni testmozgással. Amikor semmi kedve hozzá az embernek, akkor is. Fáraszd ki magad valamilyen sporttal (más hatása van, mint munkában elfáradni).


Remélem hasznos volt valamennyire...Kitartás.

2013. jan. 12. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nos igen,teljesen jó szemlélet,és utanaolvasásaimnak is ez lett a végeredménye amit te írtál,de kicsit furmányosabb a dolog, azáltal sokszor tudat alatt dominancia ébredt bennem,hogy dühös lettem,mert féltek tőlem,,itt jön a csavar,márha az,szóval küzdősportolni is járok,és valahogy épp ez tudatosult bennem,ha ütök,levezetem az energiámat,csak fene egye meg a tudatalattimat,már lassan a való életben is ez kezd kijönni,h szinte ütök is ha feldühítenek,és ez rossz nagyon rossz.. továbbá alapvetően érzékeny vagyok férfi létemre,szüleim mindig feszkósak voltak kiskoromban,valószínű ,h ez idegződött belém,de szeretnék lazább lenni,nem tudom alaptermészeten mennyire megváltoztatható
2013. jan. 13. 15:20
 3/4 anonim válasza:

Az előző válaszoló voltam. (Ezt még elfelejtettem az elején írni, hogy annyi előképzettségem van pszichológiában, hogy tanárképzés keretein belül tanultam egy darabig egyetemen, meg szeretek is önismerettel foglalkozni.)


Érdekes, küzdősporttal nincs tapasztalatom. Az agresszió szokott így működni, hogy a félelem reakciója csak erősíti. Az tényleg nem túl jó, ha ez kerül át a gyakorlatba. Gondolom önuralomra is tanít az a küzdősport, lehet ezt az oldalát kéne erősíteni magadban, vagy másik sport után nézni, ha nem tudod kontrollálni.


Azt hiszem, mindenkinek vannak hozott defektjei, amin dolgozni lehet (kinek mennyi és mekkora). Én egy időben aktívan próbáltam változtatni egyes jellemvonásaimon, és nagyon sokat segített, tényleg változtam tőle (most keveset foglalkozok magammal, de újra el fogom kezdeni).

Egy nem túl bonyolult módszerrel, semmi ördöngősség nincs benne.


Először számbavettem, hogy milyen jellemvonásokon akarok javítani (pl. időbeosztás, kihívásoktól való félelem, emberi kapcsolatok). Megnéztem egyesével, hogy ebben a témakörben mit kell tennem, hogy javítsak rajta - ezek egyfajta kis kihívások, és ha minden nap teszek valami apróságot érte, akkor az sikerélményt ad és szokást is formál, azaz jellemet is fejleszt hosszútávon - egyszerre csak kis lépéseket kell tenni.


(Pl. az időbeosztás témában hasonlókat írtam fel magamnak anno: listát készíteni teendőkről, amit kipipálhatok ha kész vannak - ez is sikerélményt ad; igent mondani amire kell, nemet amire kell; X időt arra szánni, hogy otthon segítek a családnak). És így tovább.

Nem tűztem ki egy napra túl sok ilyen pontot magamnak, de mindig volt pár darab, és egyre előrébb jutottam. Néha direkt bedobtam magam olyan helyzetekbe, amiktől féltem, pl. nem vagyok egy társaság központja ember, de néha direkt én kezdeményeztem beszélgetéseket, találkozásokat. És még az érzelmeim is megváltoztak, lazább és nyitottabb lettem ilyen helyzetekben.


Gondoltam megosztom ezt is, ha már nekem bejött. :)

2013. jan. 28. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ezzel sokat segítettél!:) Köszönöm a választ:)
2013. jan. 29. 09:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!