Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Ti kijavítjátok azokat akik...

Lienah kérdése:

Ti kijavítjátok azokat akik nem beszélnek helyesen? (Magyartalanok vagy ami rosszabb, tudatlanok. Ha még eszetekbe jutnak ilyen szavak/kifejezések, szívesen olvasnám)

Figyelt kérdés

Ilyenekre godoltam például:

Infulenza - influenza helyett

Toreláns - toleráns helyett

fajtiszta - fajtatiszta helyett

helység - helyiség keverése

fellebbezés - kérdésben lebbezzünk fel:)

szihopata - pszichopata helyett

és hasonlók...



2013. ápr. 24. 13:52
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
79%

Nem. Ennek két oka van.

Eredetileg azért nem, mert az élni és élni hagyni elv alapján élek, azzal hogy így beszél valaki, nem árt senkinek. Különben is a beszéde mindenkinek a magánügye (persze néhány kivételtől eltekintve, például egy riportertől azért elvárom, hogy az aktuális irodalmi magyart beszélje, méghozzá tisztán).

Aztán tanultam nyelvészetet. Azóta másképp tekintek a nyelvre. Merthogy a "helyes" nyelv mindig az, amit elég sokan beszélnek. Függetlenül attól, hogy ez miből ered.

Meg egyébként is, ki vagyok én, hogy megmondjam másnak, hogy beszéljen? :)

2013. ápr. 24. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim válasza:
100%

lehet hogy hulyen hangzik de ha en meghallom hogy valaki rosszul mond valamit automatikusan kijavitom.

Szerintem ez nem serto es nem banto mert nem hagyod rossz hitben az illetot es az ilyen esetek utan talan jobban hasznalja majd a szavakat is

2013. ápr. 24. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
59%
soha senkit nem javítottam, ki és nem is fogok, és még csak eszembe se fog jutni, mindenkinek vannak hibái
2013. ápr. 24. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

Kedvencem: (hírdetés)

választási malac eladó!

Ami helyesen:

válaszó malac eladó. (vagyis a kismalac az anyjától el lesz választva.)

2013. ápr. 24. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
Nem, bár van akit ki szoktam, ha közeli viszonyban vagyunk, de csak hogy tudja. Aztán utána felőlem úgy beszél ahogy akar, de legalább tisztában van a dolgokkal. De egyébként meg nem zavar, ha valaki hibázik.
2013. ápr. 24. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Szerencsemre nincs a kornyezetemben ilyen ember - vagy szerencsejere.


Nekem is voltak nyelvhelyessegi hibaim. Megtanultam, hozzaszokattam magam hogy a helyes format hasznaljam.

Sok videki helyen laktam es sok hibat osszeszedtem.


Mellekesen a fovarosiak szoktak nagy melleknnyel lenni ilyen ugyben, pedig a helyhatarozo ragokat folyamatodan helytelenul hasznaljak, nah meg a hatarozott nevelot is: nyisd ki a ablakot... pfff

es innen osszeszedtem a nevek ele: az Adam... csodas. errol is le kene szoknom...

2013. ápr. 24. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%
"válaszó malac" - hát igen, ez valóban így helyes :S XD
2013. ápr. 24. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ:) Jah és a választó illetve válaszó malac kifejezést még sose hallottam, de hát mindig tanul valamit az ember:)
2013. ápr. 25. 09:57
 9/20 anonim ***** válasza:

Éppen egy, az egészséggel foglalkozó könyvet olvasok, erről jutottak eszembe ezek:


Röngten - Röntgen helyett

Inekció - injekció helyett

Mejjhártyám van - mellhártyagyulladás helyett.


Könyvesboltban hallottam:

"Kérek egy pihológiai könyvet!"

"Azt a könyvet keresem, amiben nyúlik a cézár." (Julius Caesar)

És végül a kedvencem:


"Keresem azt a könyvet, az ujján olyan furcsa hallal!"

Kitaláljátok, mi volt ez? Akkoriban a (ma már) boldogult Népszabadság Könyvesboltban dolgoztam diákként, a nyári szünidőben. Nagy nehezen, de végül is rájöttem, melyik könyvet is keresi az asszonyság...

2013. ápr. 26. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:
Lövésem sincs mi lehet.... Szabad a gazda:)
2013. ápr. 29. 08:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!