Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Ti kijavítjátok azokat akik...

Lienah kérdése:

Ti kijavítjátok azokat akik nem beszélnek helyesen? (Magyartalanok vagy ami rosszabb, tudatlanok. Ha még eszetekbe jutnak ilyen szavak/kifejezések, szívesen olvasnám)

Figyelt kérdés

Ilyenekre godoltam például:

Infulenza - influenza helyett

Toreláns - toleráns helyett

fajtiszta - fajtatiszta helyett

helység - helyiség keverése

fellebbezés - kérdésben lebbezzünk fel:)

szihopata - pszichopata helyett

és hasonlók...



2013. ápr. 24. 13:52
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%

A kollégáimnak sem volt fogalmuk róla... Mikor jól kiröhögték magukat (a pult mögá bújva), megtapsoltak.

Ugyanis Berkesi András: Sellő a pecsétgyűrűn című könyvét kereste a néni!

2013. ápr. 30. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Ez a "lebbezzünk fel" olyan kb., mint amikor én viccesen szoktam mondani, hogy valakit "szembe kell síteni" a tényekkel :P Vagy a postásnak a küldeményt kézbe kell sítenie (kézbesítés).

Mondjuk persze megkülönböztethető háromféle bakizás:

Az első, amikor az ember szándékosan, szmájlik vagy élőszavas röhögcsélések közepette teszi, mint én a "szembesítés"-sel.

A második, a jóhiszemű tévedés, nem szándékos és figyelmeztetés esetén még meg is köszöni.

A harmadik legrosszabb, az igazi suttyó sültbunkó, aki flegma és még meg is sértődik, ha a parasztzsargonját szóvá teszik.


Amúgy meg engem az ilyen vagyok-vok, nem-nm stb néha jobban idegesít.


Ha meg példákat akarsz (szavak-alkalmazóik):

"Nem-e lehetne" - párom

"bébiszvitter" - anyósom

"Patrik Scvarc" (Swayze helyett) - anyósom élettársa

"Szundáj" (Hyundai helyett) - szintén

"enyekcejó" - cigányasszony egy riportban

"szihológus" - anyósom

"nekiek", "keletett", "ne kelessen" (nekik, kellett, ne kelljen) - anyósom élettársa anyja


És folytathatnám napestig :)))

2013. ápr. 30. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Kedves 12. hozzászóló, eddig te vitted a prímet:) Teljesen egyetértek veled, tökéletes ez a 3 kategória:)

nálunk ilyen szavak vannak/voltak...

"helyszínlelő" - azért elképzelem amikor színlelik a helyet:)

"bébisitter" - mondjuk sok english szóval vannak így...

"ügyvéddel ellen kell jegyezni" - ügyvédi ellenjegyzés kell rá helyett... (hivatali dolgozó mondta)

"gasztroentrológus vaaagy, van hogy rövidíti gasztrológusra:)" - szegény anyukám nemigen érti ezeket a furcsa kifejezéseket... (gasztroenterológus)

2013. ápr. 30. 12:23
 14/20 A kérdező kommentje:
Jah, igen... és léccccciiiii folytasd... még ha nem napestig is, de folytasd:)
2013. ápr. 30. 12:29
 15/20 A kérdező kommentje:
*ha nem is napestig:)
2013. ápr. 30. 12:31
 16/20 anonim ***** válasza:
100%

Kis gyöngyszem innen, a Gyakoriról:


"Am jó nyelvtanos vaok de eszt és az ien mondatokat nemtudom meg oldani segiccsetek lécci"

2013. máj. 1. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim válasza:

Alföldi voltam átköltöztem a nagy alföldről a kis alföldre. És az tájszólásom szemet szúrt mindenkinek, állandóan ki akartak javítani a saját tájszólásaikra. Egy két példa ahogy én mondtam:

- lavrot,

- amaódalt,

- mázgás, (nem ismerik a szót se)

- kecegbe (erre azt se tudták mit jelent )

- eper (az a szamóca lenne de itt az erdei szamócára mondják)

- pöszméte (venni akartam a piacon kérdeztem, hogy a pöszméte ,erre tágra nyílt szemekkel néz rám az eladó, hogy mit is szeretnék. Mire megmutattam neki ,erre felkiált Á egrest szeretne)


De itt is vannak furcsaságok pl:

itt azt mondják Ágyruha nálunk ez Ágynemű

itt úgy kérdezik hány családod van számomra értelmetlen kérdés ,de később kiderült azt szerették volna tudni hány gyereked van.

A másik itt úgy mondják odaépült , ekkor arra kell gondolni ,hogy valaki építkezik :D.

És a legidegesítőbb a MOTROT itt így mondják a kocsi motorját de a kétkerekű motort is.

És még ők akarnak engem kijavítani. :D


Hirtelen ennyi jutott eszembe.

2013. máj. 3. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

"Ti kijavítjátok azokat akik nem beszélnek helyesen?"

Itt az oldalon mindenképpen.

Sokan olvasgatják ezeket a hozzászólásokat, és akarva-akaratlanul beléjük rögződhet a helytelen írásmód.

Vagy megkérdőjelezik az ő tudásukat.



"Alföldi voltam átköltöztem a nagy alföldről a kis alföldre. És az tájszólásom szemet szúrt mindenkinek,"


Kedves Lienah!


Érdeklődéssel olvastam a hozzászólásodat, tetszenek a tájszavak, ha gondolod, van nekünk egy gyűjtőlapunk, ahol a hasonló gyöngyszemeket őrizzük, beírhatod oda őket.

Majd elküldöm a linkjét.


De először szeretném felhívni a figyelmedet egy kis, és egy nagyobb hibádra.


"Szemet szúrni" átvitt értelemben csak az tud, amit látunk.

A te kiejtésed nem szúrhatott szemet, esetleg - hogy a te stílusodnál maradjak - bántotta a fülüket.


Az alföld lehet kisbetű és nagybetű is. De a Nagy-Alföld és a Kisalföld Magyarország tájegységei, nagybetűvel írjuk.

Tényleg bocs, nem kekeckedésnek szánom.

Egyébként kíváncsi lennék a Nagy-Alföld helyes írására, mert több helyen látom ezt a formát:

Nagyalföld

Ezt a helyesírás-ellenőrző aláhúzza.


Itt pedig az ígért link, tényleg örülnénk, ha ezeket a tájszavaidat ide leírnád.

Üdv.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__265532..

2013. máj. 3. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Elnézést. Most látom, nem a kérdező írta az utolsó választ.
2013. máj. 3. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Környezettől függ, hogy szólok-e. A közeli ismerősöket javítom.


Egyébként kevesen veszik észre a "legideálisabb", "legoptimálisabb", "nem tudta megállni, hogy ne egyen belőle" típusú hibákat.

2013. máj. 4. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!