Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » 13 éves vagyok,162 cm és 59...

13 éves vagyok,162 cm és 59 kg. Mennyi lenne az ideális súly (kb. )?

Figyelt kérdés
2014. júl. 14. 18:44
 1/9 anonim válasza:
50-55kg kb.
2014. júl. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi4!!:)
2014. júl. 14. 19:41
 3/9 anonim válasza:
Teljesen tökéletes a súlyod. Max 60 legyél.
2014. júl. 14. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!!! Ezek sokkal hasznosabbak mint az ha azt mondják hogy ne érdekeljen a súlyom mert ez meg az meg stb.
2014. júl. 14. 20:15
 5/9 anonim ***** válasza:

578.79 N megfelelő, bár ez némileg függ attól is, hogy a Föld melyik részén tartózkodsz, illetve a sebességvektorodtól, ugyanis a Föld forgásából eredendően fellép úgynevezett centrifugális és Coriolis erő is.


Mindenféle bizonyítás és a teljesség igénye nélkül, egy általánosan mozgó vonatkoztatási rendszerre nem igaz a dinamika alapegyenlete, mert fellépnek tehetetlenségi erők, ezek vizsgálatával és figyelembevételével továbbra is jó lesz az alapegyenlet, de immár ilyen alakban:

m d/dt(dr/dt)=F-ma_{tr}-mω×(ω×r)-2m(ω×dr/dt)-m(dω/dt×r)


Általánosan nem inerciarendszereket figyelembe véve ez az egyenlet igaz, az F=ma helyett. Így már nyugodt szívvel alkalmazhatjuk a Newtoni mechanikát mondjuk a Földre is. Az F-en kívüli tagokat együttesen nevezhetjük tehetetlenségi erőknek, ezek közül kettő külön nevet is kapott, ez a harmadik és negyedik, mint centrifugális és Coriolis erő. Vizsgáljuk most őket.


#1, Centrifugális erő:

mω×(ω×r)=m*s*ω^2

Esetünkben a Föld szerepel vonatkoztatási rendszerként és mint olyan megközelítőleg konstans (tekintsünk el a folyamatos lassulástól melynek mértéke igen csekély) szögsebességgel forog. r az m tömegű objektum pozícióvektora, s pedig az m tömegű pontba forgástengelytől radiálisan kifelé mutató vektor. Értelmezzük ez mit is jelent. Az egyenlítőnél lesz az s érték maximális, így ott fog rád a legnagyobb centrifugális erő hatni és mivel s az egyetlen egy indexes tenzor az egyenletben, ezért az ő irányát örökli meg az erő, tehát ez a Földről le akar "dobni". Ahogy közeledünk a sarkok felé úgy csökken folyamatosan az s normája, amíg a forgástengelyekhez nem érünk, ezekben a pontokban s értéke nulla, így ott centrifugális erő nem fog hatni rád.


Vonjuk le a következtetést: Az egyenlítőn állva a súlyod kisebb, bár tömeged konstans továbbra is igen kicsiny dt infinitezimális időtartamokra koncentrálva kizárva a kémiai és biológia változásokat a testedben. Ellenben a két sarkon állva súlyod nagyobb lesz, mint az egyenlítőn.



#2, Vizsgáljuk a Coriolis-erőt.

2m(ω×dr/dt)=2m(ω×v)

A külső szorzat eredménye mindig a szorzatban lévő két vektor által kifeszített síkra ortogonális. Az erő nyilván csak akkor lép fel, ha van bizonyos v sebességed a Földhöz viszonyítva. Mondjuk az egyenlítőn elkezdesz keletnek futni. Ebben az esetben a fentiek miatt azt fogod tapasztalni, hogy a súlyod ismét csökken, mivel az erő radiálisan kifele fog mutatni. Ezt nevezzük Eötvös effektusnak, Eötvös Loránd tiszteletére, kinek a jelenség felfedezésében szerepe volt. A korrekció csekély, ámbár mesterlövészeknél, akik akár több km-ről is lőnek már nem árt figyelembe venni.

Ugyanígy belátható, ha nem keletre futsz, hanem mondjuk északra, akkor az erő rád hatva eltérít keletre. Ezen az elven működik a Foucault inga. A mesterlövészeknek emiatt is résen kell lenniük, szóval nincs egyszerű dolguk attól függően, hogy a Föld melyik részén és milyen irányba akarnak lőni milyen kaliberű puskával.


Levonhatjuk a tanulságot: Amennyiben megfelelő irányban futsz a súlyod ismét csökkenni fog.


A Földön csak ez a két erő lép fel, a többi kiesik a Földre jellemző mozgások végett. Összességében tehát mondhatjuk, hogy súlyod több tényezőtől is függ. Amennyiben egy helyben állsz a Föld felszínén, akkor csak a centrifugális erővel kéne számolni, de mivel a g értékét tapasztalatból mérték ki és nem levezették, ezért ez már önmagában tartalmazza a megfelelő korrekciókat. Így az ideális súlyodat nyugodtan kiszámíthatod az F=mg=G egyenletből. Feltételezvén, hogy Magyarországon élsz, a g értéke két tizedes pontossággal 9.81. Így amennyiben m=59 kg, G=578.79 N. Az ideálist még definiálni kellene, de gondolom ez alatt egy olyan m értékből származtatott súly értékre gondolsz, amely a korodnak, nemednek, magasságodnak, egészségednek és életmódodnak megfelel. Így én az általad megadott adatokból harmadjára is leírva ideális súlynak tartom az 578.79 N-t.


Egyébként merőben más lett volna a dolog, ha az ideális testtömeged után érdeklődsz, mert így csak annyit kellett volna írnom, hogy igen, korrekt az 59 kg. Mert ugyebár a súly az egy erő, egy olyan erő, amellyel a felfüggesztésed húzod vagy alátámasztásod nyomod. Van súlyod is, most már azt is tudod, hogyan számíthatod ki és azt is tudod, hogy HELYTELEN súlyt emlegetni tömeg helyett.


A további szép estét!

2014. júl. 15. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

Testalkattól függ!

Ne is a súlyt nézd, a testzsírodat, ha valahogy sikerül megmérned/valaki megtippeli neked, akkor:

10% alatt verseny alkat

10-13% sportos

14-20% ideális

20% felett kicsit zsíros

25%felett majdhogynem elhízott.

2014. júl. 17. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
a magasságodból vonj le 110 cm-et :)
2014. júl. 20. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
igen tökéletes!
2014. aug. 20. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Na fogytal valamit?
2016. ápr. 9. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!