Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Ilyen esetekben mi a helyes?...

Ilyen esetekben mi a helyes? Ti mit szoktatok mondani?

Figyelt kérdés
Amikor egyik barátod/barátnőd mond valami rosszat, vagy szomorút, ami vele történt. Vagyis nem igazán megtörtént, hanem mondjuk azt mondja, hogy xy lelki betegsége van. És neked is hasonlód van. Én ilyenkor sose tudom eldönteni, hogy mondjam-e vagy sem, hogy ismerős érzés. Egyrészt ki szeretném mondani, de másrészt meg nem szeretném, ha úgy érezné, hogy nem foglalkozom vele, és hogy csak magamra akarom terelni a témát, mert ez nem így van.

2015. dec. 25. 00:24
 1/4 anonim ***** válasza:
Nekem még sosem mondott ilyesmit egyik ismerősöm sem. Ha depresszióról van szó, akkor lehet például olyat ígérni, hogy "több közös programokat próbálunk szervezni majd, amitől majd jobban érezzük majd magunkat"...
2015. dec. 25. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Valóban jobb inkább felvidítani mást, mint megerősíteni abban, hogy semmi értelme élni, vagy az élet olykor kegyetlen. Bár lehet van akinek ez tesz jót, hogy bár hideg és keserű, de lehet benne találni szépet, barátokat, örömet.
2015. dec. 25. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Lefejelem a falat.



Amúgy meg, felvilágosítom mi a helyes, mit kéne tenni, ha tovább pampog akkor les*arom. Végül is, én segítettem neki, elmondtam, és feleltem rá szóval... :)

2015. dec. 28. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

szerintem azzal nincs semmi baj, ha elmondod, hogy neked is volt/van ilyen gondod, ettől kevésbé érzi magát egyedül vele, nem azt érzi, hogy kilóg a normális emberek közül. csak utána ne kezdd el mesélni a saját történeted, hanem hagyd, hogy folytassa, vagy kérdezz bele, hogy folytatni tudja, amit elkezdett és érezze, hogy te figyelsz rá és meghallgatod.


az ilyen problémáknál a legfontosabb, hogy elmondhassa az ember, kibeszélje magából és érezze, hogy valaki meghallgatja, törődik vele. sokan (velem is előfordul) elkezdenek okoskodni, hogy mit hogyan kellene megoldani, elhalmoznak kéretlen tanácsokkal és kioktatnak, hogy mi mindent csinálsz rosszul.

persze ők csak segíteni akarnak. kívülről eleve jobban látszanak a problémák és a nyilvánvaló megoldások is, de lehet, hogy aki panaszkodik magától is megtalálja őket, csak általában (legalábbis első körben) nem megoldást várnak, nem azt akarják, hogy megoldd a problémáját, csak el akarja panaszolni és arra vágyik, hogy valaki meghallgassa, odafigyeljen rá és együtt érezzen. ha kérdezi a véleményed, hogy mit csináljon, akkor adj tanácsot, de amíg nem kérik a véleményed, addig jobb, ha csak figyelsz és megértő vagy. ha nem csak kukán ülsz, hanem bólogatsz, néha egyetértesz, vele együtt felháborodsz, időnként visszamondasz az elhangzottakból valamit, vagy belekérdezel a történetbe, rákérdezel dolgokra, azzal megerősíted, hogy figyelsz, interaktívabb a beszélgetés és jobban esik a másiknak.

aztán, ha kipanaszkodta magát, főleg ha ő is rákérdez, akkor nyugodtan elmondhatod, hogy neked is volt ilyen gondod, elmondhatod, hogy neked mi oldotta meg, adhatsz tanácsot, ha úgy érzed, de inkább csak azután, hogy már kipanaszkodta magát, ő kérdez vissza, vagy ő kéri, hogy mondj te véleményt, akármit...

2015. dec. 29. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!