Mit tudok csinálni?

Figyelt kérdés

Mit tudok még csinálni ha nem megy a matematika?

Jártam már többször különtanárhoz a suliban korepekre volt már hogy tudtam mik lesznek a dolgozatban és majdhogynem betanultam a feladatok megoldásit lépésről lépésre, de így is minden félévben épphogy átmegyek. Van valakinek bármilyen tippje?


2017. máj. 2. 06:29
 1/2 anonim ***** válasza:

Matematika felmentés!


Én megkaptam, pedig 20 éves voltam (de még suliba jártam).


Írj privit!

2017. máj. 2. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 2*Sü ***** válasza:

Kétféleképpen lehet matematikát tanulni.


Az egyik módszer, ha valaki szépen bemagolja a „recepteket”, képleteket, addig gyakorolja a típusfeladatokat, amíg nagy biztonsággal el nem sajátítja a különböző receptek alkalmazását. A probléma ezzel az, hogy ez nem valódi tanulás, nem ad valódi tudást. Lehet, hogy be tudod magolni, hogy a számtani sorozat összege:

S = (a₁ + aₙ) * n / 2

Be lehet magolni, csak éppen nem fogod érteni, hogy miért pont ez a képlete. Ha elfelejted a képletet, nem tudod sehonnan felidézni, ha rosszul tanulod meg, nem fogod észrevenni, hogy a képlet rossz.


Igen nagy a valószínűsége, hogy te ilyen módon tanulsz matematikát.


A másik módszer, ami valódi tudáshoz vezet, az a megértés. A matematika valós, valódi folyamatokat reprezentál, ha sikerül megtalálni a matematika nyelve, és a valós folyamatok közötti kapcsolatot, akkor sikerül igazán megérteni a matematikát. Ilyenkor az ember élménye az, hogy „hát ez egyértelmű, hogy is lehetne máshogy?”. Nem kell semmit megtanulni, mert a folyamatokat érted, érted, hogy a számtani sorozatnak miért pont ez a képlete. Ha elfelejted, akkor van benned valamiféle kép, ami alapján újra tudod alkotni a képletet a semmiből, ha rosszul sikerül felidézni magadban, akkor észreveszed, hogy valami nem stimmel.


Mondjuk egy számtani sorozatnál el tudod képzelni, hogy a számokat egy-egy oszloppal reprezentálva egy lépcsőt kapsz. Ha a lépcsőt lemásolod, és a másolatot az eredetire helyezek 180°-al elforgatva, akkor valami ilyesmit kapsz: [link]

Érteni fogod, hogy ugyanúgy n darab oszlopod lesz. Mindegyik oszlop ugyanolyan magas (a₁ + aₙ), tehát egy n hosszúságú és (a₁ + aₙ) magasságú téglalapot kapsz, aminek a területe természetesen (a₁ + aₙ) * n. Igen ám, csak ez kétszer is tartalmazza a sorozatot, így az egészet még el kell osztani kettővel: (a₁ + aₙ) * n / 2


Ha így tanulod meg, akkor érteni fogod, hogy miért az a képlet, ami. Nem kell feljegyezned, mert bármikor magad elé tudod képzelni, és összerakni magadban a szükséges képletet.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


A probléma, hogy nagyon sok diák már valahol az általános iskola alsó tagozatában elveszíti a fonalat, ott marad ki valaminek a megértése, és onnan már csak recepteket tanul, de nem érti igazán a matematika lényegét. Tehát előtted két út van:


1. Tovább magolod a képleteket. Többet gyakorolsz, több feladattípust gyakorolsz be. A jegyeid valamennyit javulni fognak, de 4-es, 5-ösre aligha számíthatsz.


2. Leásol a üreg mélyére, megpróbálod megtalálni, hogy hol vesztetted el anno a fonalat, és onnan elkezded tovább gombolyítani. Ez nagyon hosszú, nagyon fáradtságos folyamat. Kísérő nélkül valószínű nem is fog menni, mert nem biztos, hogy meg tudod különböztetni azt, amit megtanultál attól, amit értesz is.

2017. máj. 2. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!