Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Hogyan találhatok megoldást...

Hogyan találhatok megoldást erre a problémára?

Figyelt kérdés

Nos, biztosan már ezer és egy kérdés született itt a facebook-al kapcsolatban. Talán elcsépelt is már ez a jelenség, hogy az emberek ráfüggnek, beszippantja őket a virtuális tér, a kapcsolatok felszínessé válnak általa. Én úgy érzem szeretném mégis leírni az ezzel kapcsolatos gondolataimat és talán válaszokat, alternatívákat, megoldásokat találni ezzel a jelenséggel kapcsolatban.


A személyes része a dolognak a következő: Elsőéves egyetemista vagyok egy budapesti egyetemen. A húszas éveim elején járó fiatal vagyok, akinek talán túl sok ideje is van gondolkodni ilyen dolgokon, de valahogy a korosztályomból úgy veszem észre talán senki nem gondol bele mélyebben az előbb felvetett témába.. Miszerint a facebook az életünk része és az életünket rajta szervezzük, embereket rajta érünk el, lényegében egy nagy multi cég kezei között szervezkedünk, hozunk létre eseményeket, érdeklődésünket, adatainkat osztjuk meg.. Valahogy azt látom, hogy ha letörölném magam, mert hát mi sem lenne egyszerűbb, ha már ennyire visszás véleményen vagyok a facebook-al kapcsolatban, akkor a helyzet az lenne, hogy valami iszonyat mód kirekesztve érezném magam leginkább az egyetemi életből. Hiszen az évfolyamtársakkal ezen a platformon osztjuk meg egymással a vizsgaidőszakhoz való infókat, egyebeket. Persze most gondolhatjátok azt, hogy miért olyan nagy probléma ez számomra, hiszen éppen hogy hasznos funkciója a közösségi oldalnak ez az első kézből megkapott infószerzés. és ezt nem is tagadom. DE! Ez hogy egyetemi bulikat, osztályeseményeket, különböző kiállításokat, nem csak az osztályom, hanem még a tanulmányi osztály és a HÖK is itt oszt meg fontosabbnál fontosabb dolgokat.. Nos joggal érezhetem hogy függő viszonyban állok ezzel a facebook jelenséggel sajnos. Nem tehetem meg azt hogy megszabadulok tőle, hogy felszabadítom magam.


Tudjátok én az elmúlt időkben de lényegében kiskamasz korom óta, amióta használom kicsit ráfüggtem erre a történetre. Afféle passzív módon. Tehát nem az a megosztogatós, életét kitárulós típusként, hanem aki folyton megnyitja, nézelődik, néha lájkolgat, szinte már kényszeresen.. Miközben évek telnek el az életemből és ezt az időt senkitől nem fogom visszakapni. Azért írom le mindezt, mert szeretnék egyrészt segítséget kérni, másrészt megoldásokat találni. Sokat gondolkoztam ezen és a jelenségen. Azon hogy az osztálytársak között talán én látom ezt ekkora problémának, de engem akkor is aggaszt, hogy az életünket itt szervezzük és ha nem vagy ennek részese, akkor kimaradsz mindenből, mert annak már nincs kultúrája, hogy egymást felhívjuk vagy élőben elhívjunk vagy esetleg faliújságot csináljunk a teremben.. Mindet a facebooktól tesznek függővé, minden ott történik, az infó ott áramlik. És ez számomra mélységesen frusztráló. És nem igaz hogy ebbe csak én gondolok bele. Másnak a fejében is meg kellett már ennek fordulni, hogy mi lenne ha valami miatt összedőlne a facebook, megszűnne. Akkor mi történne? Szerintetek például az iskolai élet hogyan változna ettől? Vagy akármi ami ettől vált függővé? (gondolok itt politikai témájú rendezvényekre, tüntetésekre, zenés estekre, filmklubbok vetítéseire, koncertekre, bulikra, tudományos előadásokra és még sorolhatnám mi mindenre, amik hírdetései nagyrészt áttelepültek a face platformjára, mondván ott elérhető mindenki..) Hogyan tudott a facebook előtt működni mindez? Amikor még az infók egy papíron voltak közzétéve a bejárat ajtaján?...

Például vannak ezek az események, melyekről fogalmam sem lenne ha facebookon nem lenne meghirdetve és nem kapnék meghívást rájuk.. Régen ez hogy ment?


Tudom.. Biztos komplett hülyének gondoltok és totál életképtelennek.. lehet hogy igazatok is van.Ebben nevelkedtem elvégre. De gondoljatok bele. 22 éves leszek. Mikor kiskamasz voltam a myvip volt az alap, és persze az iwiw. Tehát azzal is tisztában vagyok hogy a közösségi média már létezett ez előtt is, de mégsem volt minden ott közzétéve. Emlékszem. A facebook lényegében egyeduralkodóvá vált és elnyomta ezeket a kisebb site-okat.


A lényeg, hogy én ebben nőttem fel. Hogy ez már alap volt és meglátszik a generációmon, és a generációnkhoz alkalmazkodni kénytelen, jelen esetemben például, az egyetemi tanulmányi osztályunkon. Hiszen megértem, próbálnak minket elérni és ott megtehetik mert folyton rajta lógunk. Ott püttyög a zsebünkben, nézegetjük, görgetjük, tapogatjuk.. De kérdem én, ha ez nem lenne, akkor mi történne a generációmmal? De most őszintén kérdezem.. Mi ez az agyrém? Könyörgöm annyi rosszat lehetett már amúgy is olvasni a facebook kétes adatmegőrzéséről, a személyes adatainkkal való nem túl etikus bánásmódról. Hiszen, valahol olvastam, ahol valami ingyen van ott te vagy az "áru". És milyen igaz... Miért nem látjuk ezt be?!


És a másik, hogy látszik mennyire nem tudjuk még helyesen használni ezt a technológiát, az információ zúdítást képtelenek vagyunk többségében helyesen kezelni. Bevallom ez egy hatalmas ötlet és sok hasznos oldala van, de én úgy látom nem nőttünk föl ehhez a jelenséghez. Okulva a saját példámból. Én pont annak a korosztálynak a részese vagyok, akiknek a szüleinek még halvány lila gőze nem volt arról, hogy nem épp jó dolog hogy a gyerek ott ül naphosszat a gép előtt és hülyeségeket nézeget, amik még traumát is okozhatnak benne.. Értitek mit akarok ezzel az egésszel mondani, bárki aki szentelt erre egy kis időt, hogy elolvassa?


Úgy érzem nem beszélünk erről eleget, mert azt gondoljuk ez tök természetes, pedig nem az. Itt M.o.-n ez az egész facebook mizéria 2010 körül üthetett be. Nem olyan régi a jelenség mégis többen súlyos függőivé váltak.

És a legdurvább az egészben, hogy én kb ezzel nőttem fel és itt kérdezem tőletek, hogy hogyan élt az, aki még a facebook előtt volt egyetemista vagy sulis, akármi.. Hogyan szervezte meg az életét.. Baromi groteszk és szatírikus ez az egész számomra, hogy nem tudom rendesen elképzelni..

Aki idősebb és ezt olvassa rendelkeznie kell egy kis empátiával, hogy megértse a problémámat, mert esetleg magában ezt ledegradálhatja, de higgyétek el ez az egész egy kib*szott nagy vírus.. Elszemélyetlenít, távolít egymástól, (még az idősebbekre is hat) miközben az lett volna az alap elgondolás, hogy összehozza az embereket.


Ez az egész egy marketing bomba,ami nagyot durrant, csak azt nem látom hol a vége és ha lesz vége akkor az milyen lesz..


Gondolhatjátok túl sokat gondolkozok. Talán igaz is. Elismerem okosan is lehet ezt használni, de azt tapasztalom, hogy többségében nem okosak az emberek. Végtelenül buták vagyunk. Tényleg mint az állatok, akik örülnek, hogy milyen okosak, hogy ezt kitalálták, valójában nem tudják megfelelően használni.

Természetesen ez az én, nem túl rövidre fogott, véleményem a dologról. Ezer féleképpen gondolhatunk erre. Valaki nem törődik vele és kilép, letörli magát, valaki csak egy héten egyszer ha ránéz.. Én viszont jelenleg nem találok kiutat. Aggódok a személyes adataim miatt, (pedig egyébként még így is leminimalizáltam a rólam látható adatokat) aggaszt az a jelenség, hogy mikor kapok az idővonalon egy hirdetést és megnézem miért látom ezt (ugyan is van egy ilyen funkció), akkor az életkoromra, nememre és a tartózkodási helyemre hivatkozik (!)... gps-t sem használok, mégis bemérik hol vagyok. Aggaszt hogy a közösségi oldal még a telefonon található telefonszámokat, névjegyeket is jegyzi.. Aggaszt ez az egész. és legfőképp aggaszt, hogy ha nem vagyok fent lemaradok az egyetemi dolgokról..


Esküszöm befejezem mielőtt még leolvad az agyatok tőlem, de úgy értem ennyit ki kellet írnom magamból és talán más is elgondolkozik ezen, akinek volt türelme végigolvasni.


Nagyon kíváncsi vagyok a ti véleményetekre is, hogy ti mit gondoltok erről, akiket szintén foglalkoztat a téma.


Köszönöm, hogy elolvastátok!


Legyen szép napotok!



2017. jún. 4. 13:17
 1/4 anonim válasza:

Ember... mikor szexeltél utoljára? :D

Facebook előtt volt MSN, Skype, e-mail, telefon és át is lehetett sétálni, biciklizni, buszozni, vonatozni, kocsikázni a másikhoz. Most is itt vannak ezek a lehetőségek, de mivel most a Facebookon lóg mindenki, ezért főként ott vagyunk. Az, hogy az idióták, hogy s mint használják az oldalt, téged ne érdekeljen. Úgy használd, ahogy neked jó és kész. Nekem 8 ismerősöm van ott, egyikükre sem vagyok feliratkozva, nem osztok meg, nem lájkolok, nem szólok hozzá semmihez, vagyis tök üres a hírfolyamom és a lapom. Semmilyen adatom nem vittem fel az oldalra (képeket sem). Csak a chat miatt járok oda.

27F

2017. jún. 4. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

"annak már nincs kultúrája, hogy egymást felhívjuk vagy élőben elhívjunk vagy esetleg faliújságot csináljunk a teremben."


Azért mert ez baromira nem hatékony. A Facebook pont ellenkező hatást váltott ki mint amit itt te leírsz: egy hatalmas közös kommunikációs platform lett.

2017. jún. 4. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Elsőnek üzenem: Jó a felvetés, hogy mikor szexeltem utoljára.. :D De azt hiszem a problémám gyökerét nem értitek és félek, hogy más sem lesz aki ebben mélyebben gondol bele.. és nem fog olyan írni nekem, aki bővebben is kifejti az álláspontját, hogy egy kommunikáció alakuljon ki. Azért köszönöm a véleményetek.

Első, igen én is hasonlóan vagyok fent. Szinte alig van valami rólam, nem lájkolgatok, nem posztolgatok már, mint régen nagy ritkán tettem. Tisztában vagyok azzal hogy önként léptem be a facebook-ba és azt gondolhatnánk hogy önként kis is léphetek és letojhatom ezt az egészet.. De gyakorlatilag nem. Hiszen mint említettem az egyetem miatt nem tehetem meg. Tehát rá vagyok szorulva és hazugság lenne azt mondani, hogy semmiből nem maradok ki ha kilépek. Pont a korosztályom miatt, akik rendszeresen használják és szervezik rajta az eseményeket. Ez egy csapda. Gondolj akármit is.. Szokásom mélyebben látni egy egy témát. Lehet hogy te egyszerűbben látod. Elfogadom.


"Facebook előtt volt MSN, Skype, e-mail, telefon és át is lehetett sétálni, biciklizni, buszozni, vonatozni, kocsikázni a másikhoz. Most is itt vannak ezek a lehetőségek, de mivel most a Facebookon lóg mindenki, ezért főként ott vagyunk. "


Igen, és ebben nem érzel valami végtelenül nyomasztót? Hogy nem éljük úgy a valóságot, mint régen? Oké, persze nem akarok az lenni aki azt mondja mint egy vénember hogy "bezzeg régen.." Mondhatnám azt is, hogy haladunk a korral, hogy ez milyen hipiszupi jó és, hogy végtelen lehetőségek, stb. De én úgy látom inkább több a kártékony hatása mint előnye.


"Azért mert ez baromira nem hatékony. A Facebook pont ellenkező hatást váltott ki mint amit itt te leírsz: egy hatalmas közös kommunikációs platform lett."


Igen, azt értem, hogy egy nagy kommunikációs platform, ami csomó hasznos dolgot hoz magával. Csak eközben a személyes kapcsolatok ellaposodását is okozza. Ami meg nem egy jó tulajdonsága ennek az egésznek. Nem hiszem, hogy ezt csak én látom problémának. és úgy gondolom nem ez a fejlődés és jó irány, hogy egyre több felszínes kapcsolatot építünk, vagy a sok ismerősünket látva egy valahova tartozás illúzióját éljük meg. Ez nem valóság.


Látom nem sokan írtak eddig. Régen nem tettem fel kérdést itt. Látom nem túl aktív már ez a topik sem.

2017. jún. 4. 19:11
 4/4 anonim ***** válasza:

Leginkább az egyetemi információkra hivatkozol, hogy azok visznek fel a facebookra. Ha nem ott, akkor egy levelezőlistán, az egyetem oldalán egy fórumban, vagy bárhol máshol, de meglenne a hely, ahol megosztanátok ugyanígy ugyanezeket az információkat. És igen, ugyancsak a neten. Nem térne vissza senki a postai levelezésre, az sms-re, a mindenkihez elmenetelre...Hisz minek, ha így idő-, energia-, és anyagilag is hatékonyabb a dolog? Akkor pedig arra panaszkodnál ez alapján, hogy attól függsz. Tehát nem a facebook a hibás. Az csak egy kiválasztott hely az információk megosztására.

A facebook és a cetlik között azért volt egy kis átmenet...Programokról, koncertekről és egyéb dolgokról a megfelelő honlapon lehetett olvasni. Ha koncertet kerestél, akkor felmentél egy koncerteket összegyűjtő oldalra, ha a városod programjára voltál kíváncsi, akkor felmentél annak az oldalára, vagy feliratkoztál a hírlevelére, ha színházba akartál menni, akkor a színház oldalára mentél, ha híreket akartál olvasni, akkor felmentél egy hírportálra...És mindezt ma is megteheted. Mert tudod, az internet nem mindössze a facebookból áll...Te döntésed, hogy mindezen honlapot összegyűjtöd magad számára a facebookon, és ott figyeled a híreit, vagy külön-külön látogatod őket.

Én speciel a messengernek nem engedélyeztem sem a névjegyzéket sem az sms-t. Nem azon keresztül küldök sms-t, és nem kötöttem össze a névjegyzékemet vele, hogy megtaláljam az ismerőseim jobban. Vagy nem is tudom miért akarta kérni a címtár engedélyezését. Tehát csak a te döntésed, hogy látja-e a facebook a telefonszámaidat.

Egész nap pittyeg, és kapkodod a zsebedből...Én régebben letiltottam az értesítéseit, és csak este, vagy mikor én akartam, akkor néztem fel az oldalra, és néztem meg az üzeneteimet. Így egész nap nem zaklatott. Most megint ezt tervezem. Tehát? Ez is a te döntésed, hogy egész nap nézed-e minden pittyenésénél.

Felszínes kapcsolatok? Én nem tapasztalom. Akivel jelen időben kapcsolatban vagyok, azzal nem lett felszínesebb, nem korlátozódott a facebookra, viszont általa sikerült megtalálnom olyan fiatalkori barátokat, akikkel elsodródtunk egymástól, és lényegében esély sem volt, hogy megtaláljuk a másikat.

Én is minimális adatot adtam meg magamról, és mindössze hasznosnak vélt cikkeket szoktam időnként megosztani.

42/n vagyok, tehát én még abban nőttem fel, amire te vágysz. A személyes kapcsolatok idejében. Igen, valóban jó volt, teljesen más mint most, de mégsem szidom a mostani netre épülő világot. Van jó, hasznos oldala.

Én azt mondom, csak az emberen múlik, hogy káros vagy hasznos-e a facebook, az internet. Attól függ,hogy hogy használja az ember.

Neked is azt tanácsolom, ne a facebookot szidd, inkább gondoldd át, hogyan tudnád másképpen használni, hogy egy hasznos lehetőségnek véld, ne valami olyannak, ami elveszi az életed egy részét.

2017. jún. 5. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!