Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Önismereti kérdések » Miért szeretem a szomorú...

Miért szeretem a szomorú könyveket és filmeket?

Figyelt kérdés
Mindenféle könyvet meg filmet szeretek, de főleg a szomorú részek a kedvenceim, amikben meghal valaki. Ha azt a karaktert aki meghal, vagy aki gyászol különösen szeretem és együtt érzek vele, akkor ráfüggök a jelenetre, fanartokat nézegetek, újranézem/olvasom azt a részt, fanfictiont olvasok ami feldolgozza a jelenetet, kivételes esetekben írok is (magamnak). Akkor is élvezem ha fájdalmas, egyszerűen szeretek sírni az ezeken a részeken. Nem vagyok depressziós, mindig is élveztem ezt, és egyébként életvidám lánynak mondanak.:D De sosem értettem hogy miért van, miért szereti sok ember a hasonló jeleneteket? Mert nem vagyok ezzel egyedül, van kereslet az ilyenekre.

2018. aug. 31. 19:36
 1/2 anonim ***** válasza:
78%

Szia!


Maga a kérdés felvetése érdekes. Valószínűleg azért mert szereted az angst érzést.

Hogy mi az angst? Röviden leírom. Az ilyen történetben a szomorú, fájdalmas, sírós, depresszív, sötét elemek vannak túlsúlyban. Drámai, komoly, erős érzelmeket kiváltó sztorikra jellemző, amikre az íróknak fel kell hívnia előre az olvasók figyelmét, mert érzelmileg felkavaró, és nem mindig mindenkinek van hangulata az ilyen művekhez, kivéve azokat akik talán mazochisták, mert nekik általában bejön ez a műfaj, és keresik is. :)


Nos, ami azt illeti: én is írok fanficeket, DE ellentétben azzal amit szeretsz, és a fluffot szeretem, ami épp ellenkezője az angstnak. Vidám, édes, könnyed, majdhogynem habos-babos történet. Én nem szeretem az angst érzését, bár alkalmilag élek vele, de minden történetem vége Happy End, azaz Boldog Végkifejlet.

Miért? Mert engem már annyi vacak, rossz, negatív érzet ért a Való Életben (In Real Life - azaz IRL), hogy ezeket képzeletben (főleg nem újra és újra) határozottan NEM akarom átélni.

Szerintem téged még - talán - nem érhetett komoly veszteség, nem kaptál elég "pofont" az Élettől, ahogy mondani szokták. Én erre gondolok, hogy egyrészt miért szeretheted.

Másrészt ki lehetsz éhezve a "drámákra", ha valóságban ilyet nem élsz át. Filmekben, könyvekben elképzelve azonban teljesen más, de mégis hasonló, ahogy átéled ezeket a helyzeteket. Valaki meghal, te pedig a szereplővel együtt gyászolsz.

Talán ezzel teremtesz magadnak bizonyos egyensúlyt. Nem tudom. Ezt neked kellene igazából tudnod.

A tini lányok (és azt hiszem azért a fiúknak is) érzelmei elég hullámzóak. Keresitek önmagatokat, és át kell élnetek bizonyos depresszív érzéseket.

A baj csak akkor van, ha ez a depresszív, angst érzést túl adagolod, és magas lesz az ez irányú ingerküszöböd. Már egyre több, és több negatív érzelem kell, hogy ugyanazt az érzést kiváltsa.

A végén pedig előfordulhat, hogy közömbössé válsz...

Igazából ezek mind teóriák, találgatások, hogy vajon mi mitől lehet (főleg gondolok itt arra: te miért szeretheted), de igazság mag van benne.


Az sosem baj ha írsz, még akkor is, ha csak magadnak. Bár ezt megteheted nick névvel akár egy olyan fanfices oldalon is, mint az AO3 (archiveofourown.org), ahol a rengeteg angol nyelvű fanfic mellett írhatsz magyarul. :) Csak regisztrálnod kell, ha van kedved hozzá. :)

És itt találhatsz is olyan írásokat netán -igaz angolul van a többség -, amiket kedvelsz. Csak az "angst" címkét, meg a fandomot (rajongó tábort) kell beírnod, és találatnak kidobhat egy tonna ilyen művet, s tobzódhatsz az angst cunami hullámban. :)

2018. aug. 31. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm hogy így kifejtetted, nagyon hasznos komment volt!:)

Én is valami ilyesmikre gondoltam, de szerintem ezek nem is külön teóriák, összefüggnek amiket írtál. Tényleg nem ért még igazi veszteség az életben (például haláleset), és a valóságban nem sok drámát élek át, nyugodt életet élek, ezzel teljesen meg vagyok elégedve. De gondolom az egyensúly tartása miatt a fantáziámban "élem ki magam", kitalált karakterek fájdalmát használom fel ahhoz, hogy hasonló érzéseket átéljek.


Köszönöm ezt is, az oldalt már ismerem, talán egyszer publikálni is fogok majd.:)

2018. aug. 31. 23:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!