Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A túláram elleni elosztóknak...

A túláram elleni elosztóknak vagy dugaljaknak van valami értelme?

Figyelt kérdés
Egy hete elromlott a mosógépünk és a szerelő azt mondta, akár túláramot is kaphatott. Most veszünk újat de szeretném valahogy bebiztosítani hogy ezt a hibaforrást kizárjuk. Ha úgy helyezem áram alá a gépet hogy a konnektorba először rakok ilyen túlfeszültség elleni valamit, az segít ezt kiküszöbölni? Vagy inkább kössek rá biztosítást? :)

2020. febr. 25. 08:15
 1/9 Szervizmérnök úr ***** válasza:
43%

A mosógépszerelők elektronikához nem nagyon értenek általában, amit indikálhat egy ilyen szakszerűtlen elszólás is. Ha tényleg azt mondta, hogy túláram.

Komoly embert arról ismered fel, hogy túlfeszültséget mondott volna. Azt is az elektronikus és elektromos alkatrészek megfelelő vizsgálata alapján.

Lehet, hogy viccnek tűnik, de a megfelelő szavak használatának jelentősége van.

Hány éves gép, milyen típus, pontosan mi is ment tönkre benne?

2020. febr. 25. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A konnektorba rakható az csak bizonyos energiatartalom alatt véd. Szóval az nem 100 %. A jobb túlfeszültségvédelem kiépítése a mai mesterhiány mellett az úgy saccra egy fél-háromnegyed mosógép.

A legolcsóbb megoldás a konnektorba rakható és a "mikor nem mosok, ki van húzva" algoritmus együttes alkalmazása. Persze, lehet, hogy a biztosítás sem kellemetlenebb. Ha van erre az esetre.


Most veszünk újat? Lehet, hogy öreg volt már a gép. A mosógép javítása drága lett volna? Emlékeim szerint a harmadik gépet gyűrjük negyven évre elosztva, mindhárom volt már többször javítva.

2020. febr. 25. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Mindenesetre eléggé egy furcsa mondás egy szerelőtől.
2020. febr. 25. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A mosógépszerélő nem műszerész.

Nem kell készpénznek venni amit mond.

Csak mondott valamit ami jól hangzik.

A kollégám is így járt, 25 ezret kértek volna panel cseréért.

Kb. 1500 forintnyi alkatrészt cseréltem benne 2 éve. Ma is kitűnően működik.

2020. febr. 25. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért még várjuk meg, hogy a kérdező megerősítse, hogy tényleg túláramot mondott a szerelő, nem pedig ő konvertálta át a túlfeszültséget.

Ellenálláson amúgy az egyikből következik a másik. :D

2020. febr. 25. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Elnézést kérek mindenkitől, nem írtam le a teljes történetet, mert nem gondoltam hogy ennyire számít, meg tényleg összetettebb a dolog. A mosógép meghibásodása előtt vettünk új sütőt. Azóta már kiderült hogy nem egy áramkörön van a sütő és az ahová a mosógép volt bedugva, de akkor ennek tudatának hiányában azt mondta a szerelő, hogy ha egy áramkörön van a kettő, lehetséges hogy az bezavarhatott és áramingadozást okozhatott. Később megnéztük, meg egy villanyszerelő is megmérte a feszültséget aki nem tapasztalt ingadozást, pedig akkor is használtuk épp a sütőt. Egyébként outletben lett véve annak idején a mosógép, és a szerelő azt mondta, hogy ott leszedtek valami azonosítót a mosógépről ezért nem lehet beazonosítani a panel pontos típusát amit ehhez a típushoz csak külföldről tudna rendelni és így nem is tudja hogy melyiket kellene. 6500 Ft-ot kért el a szerelő és nem mertem azóta kihívni másikat aki szintén elkér ennyit a semmire.

Ettől függetlenül a kérdésem továbbra is fennáll, hogy ezeknek a túlfeszültség elleni szerkezeteknek van értelmük?

2020. febr. 25. 15:52
 7/9 Szervizmérnök úr ***** válasza:
43%

Sajnos megállnak a fentiek, elektronikához buta az ember. Eleve nem árt a feszültségingadozás például a vezérlés stabilizált tápegységének, remélem itt érzékelhető is, milyen trükkösen fűztem össze a szavakat, a dolog alátámasztására.

Túlfeszültség árthatna, mondjuk 260 V felett, de azt meg így képtelenség produkálni.

Egy sütő okozta beterhelés feszültségcsökkenést okozhatna esetleg, az meg nem árt a mosógépnek. Kivédeni sem tudod semmivel.

Mindennek tetejébe az úgy működik, hogy a panelt megvizsgáljuk, hiba pontos okát kimutatjuk, nem pedig levegőbe beszélünk.

De aki csak panelok komplett cseréjéhez ért, attól ez nem is várható el.

Túlfeszvédő eszközök villámlás hatásai ellen védhetnek, bizonyos szintig, esetleg az áramszolgáltató okozta hibák ellen is.

Háromfázisú rendszeren szokott néha előfordulni olyan nullpontszakadás (ami lakásban is lehetséges), amitől terhelés hatására egyik fázison leesik a feszültség, másikon felszalad, 260 V fölé is könnyen.

Ennek meg pont az a pikantériája, ha eltérő áramkörön (fázison) vannak, akkor egyik eszköz (az "erősebb"), valóban kivégezhetné a másikat.

De azonos fázison ez sem jön össze, mert lefelé ránt a terhelés.

Ha másik fázison rántaná meg valami, akkor igen, de ahhoz tényleg kellene egy ilyen hálózati hiba, azt viszont már úgyis észrevettétek volna, egyéb problémákból.

Magam is csak a teljesebb kép kedvéért tértem ki rá, nem a valószínűség okán, esetedben.

2020. febr. 25. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm ezt a részletes választ. Akkor lehet hogy a panel egyszerűen csak tönkre ment valamiért. Nem tudom ilyenkor mi a jó döntés, utánajárni a hibának, ami lehet kijön pár ezerből, vag aztán talán jó lesz még évekig.
2020. febr. 25. 21:52
 9/9 anonim ***** válasza:
Nálunk hat éve megy egy mástól kivett és javított panellel. Az árakat elém tárva egyszerű volt a döntés, hogy megkockáztatom.
2020. márc. 6. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!