Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Nulla szakadásnál mi történik?

Nulla szakadásnál mi történik?

Figyelt kérdés

Mármint úgy értem hogy ugye most tegyük fel hogy egy panellakásról van szó és ha nulla szakadás esetleg a villanyóra és a lakás között akkor nagyobb lesz a feszültség vagy mi történik ilyenkor pontosan?



És még egy kérdés amire volt már sajnos példa (nem akarok kiírni erre is egy kérdést külön) Na szóval ugye volt olyan hogy elment az áram kb 1 órára és mikor visszajött akkor a fél lakásban nem volt áram. Megkérdeztem a lépcsőházban a többi lakókat is hogy van e náluk hiba és igen volt sőt szinte a fél lépcsőház elkezdet csengetni kopogni értetlenül mindenkinél aki otthon volt este. És a kismegszakítók fel voltak kapcsolva mindenhol. Reggelre mikor felébredtem már mindenhol volt áram.



2020. ápr. 3. 20:23
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Második esetben elment egy fázis, azért nem ment minden áramkör a lakásban.


Ha megszakad a nulla, és több fázis van a lakásban, akkor történhetnek csúnya dolgok, az egyik fázison lévő nagyobb fogyasztó (bojler, vasaló, stb) elhúzza a megszakadt nullát a saját fázisa felé, és a másik fázison lévő kisebb fogyasztók mint TV, PC, hifi a túlfeszültségtől tönkremehetnek.

2020. ápr. 3. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Értem de mivel központi meleg víz van és így nincs bojler ezért a hűtő is ilyen? És gondolom a másik kérdésre írtad hogy elment egy fázis na de hol? Mert hogy az utcai lámpák sem égtek az egész környéken és 3 panelház és ebből 6 lépcsőház maradt "fél" áramkörrel.
2020. ápr. 3. 20:40
 3/10 Szervizmérnök úr ***** válasza:
77%

A három fázist vektorosan képzeld el:

[link]

Középen van a nullapotenciál, ahhoz képest mindhárom nyíl hosszúsága jelképezi a 230 V-ot.

A végpontok (fázisok) között mérhető 400 V (hosszabb nyíl).

Képzeld el, hogy középen a nullához való kötöttség megszűnik, a középpont elszabadul és a kör területén belül csak úgy beáll valahová, az egyes fázisok terhelési arányától függően.

Ha van egy háromfázisú motor, ami egyformán terhel, az nem húzza el a középpontot. De egyéb terheléseknél akármi lehet.

Amelyik kevésbé terhelt, azon felmehet 230 V fölé is a feszültség, ebből szokott lenni a gond.

2020. ápr. 3. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Itt van a kép forrása is, lemaradt:

[link]

2020. ápr. 3. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Értem köszönöm de a második kérdésre a választ nem nagyon értem hogy ment el a fázis és hol?
2020. ápr. 3. 20:50
 6/10 anonim ***** válasza:
Központilag ment el. Sok oka lehet, hogy miért, de egy áramszünetnek nem kell feltétlenül mindhárom fázist érinteni. Nálunk például december elején szikrázott az utcai légkábel. Kihívtuk az elműt, ők meg lekapcsoltak két fázist (valószínűleg az a kettő ért össze), de a harmadikban végig volt áram.
2020. ápr. 3. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Lehet, hogy a legközelebbi trafónál túlterhelés miatt leoldott az egyik fázis, vagy távolabb, akárhol.

Előbbit pontosítom, mielőtt valaki belekötne: nem a kör, hanem a háromszög területén belül (egyszerűsíteni akartam, de nem jól).

2020. ápr. 3. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nem tudom igaz nálunk földkábel van mivel panel. Igaz azt nem említettem lehet a nagy eső volt a hiba mivel annyira esett hogy szinte nem láttál semmit... És kb 21 óra felé ment el az áram mindenhol és kb 22 re visszajött de a 3 panelházban és 6 lépcsőházban a lakásokban csak a fele áramkör működött és az utcai lámpa nem. De reggelre mire felkeltem kb 6 felé és mentem dolgozni akkor már volt mindenhol áram. És 4 ÉMÁSZ kocsi jött ki a trafóházhoz és ebből 2 kábelméréses kocsi volt az egyik szerelő csapat a környék trafóját birizgálta a másik igaz az nem a lakásokhoz tartozik hanem az MVK zrt.-hez de ott is matattak nem nagyon foglalkoztam vele mert lekéstem volna a villamost.. Lehet az eső miatt ázott be valami vagy nem tudom... Szóval akkor valami nem volt okés ha két trafóban is tönkre ment valami..
2020. ápr. 3. 21:09
 9/10 A kérdező kommentje:
Szervizmérnök úr: Köszönöm a Pontosításodat. Igaz leoldott valahol valószínűleg de mondom a környék trafójánál lehetett gond de mivel még a környéken van egy trafó ami az MVK-hoz tartozik ott mondjuk nem lehetett semmi hiba mert jártak a villamosok de gondolom azt is átnézték mert gondolom egy rendszer vagy nem is tudom..
2020. ápr. 3. 21:16
 10/10 anonim ***** válasza:

Az az igazság, hogy ilyen "vagy távolabb, akárhol", ilyen nincs. Két okból:

1. nincs a középfeszültségű vonalban fázisonkénti túlterhelésvédelem

2. ha netán egy fázis elszakadna középfeszültségen, akkor sem tűnik el a feszültség kisfeszültségen két fázisban, hanem lecsökken, olyan 140 V körüli értékre.

Ha netán kisfeszültségről beszélne a hozzászóló, akkor meg eleve a távolabbnak nincs értelme, mert az energia a transzformátortól áramlik.

2020. máj. 17. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!