Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Igaz-e, hogy míg a NiMH...

Igaz-e, hogy míg a NiMH akkukat teljes feltöltéstől teljes lemerülésig jó használni, addig a Li-ion akkuknak az tesz jót, ha mindig teljes feltöltöttséghez közel vannak?

Figyelt kérdés

Tehát míg előbbit akkor tegyem töltőre, ha a készülék már alacsony töltést jelez, míg utóbbit két használat közt bármikor töltőre tehetem, sőt tegyem is?

Illetve igaz-e, hogy előbbinek árt, ha töltés közben használom is, míg utóbbinak nem?


Furcsa, hogy a dect telefonok kézibeszélőjébe AA NiMH akku való, és gyárilag azt javasolják, két beszélgetés közt mindig lehet a bázison. De egy cikkben olvastam, hogy így nem jó ám, és csak akkor kerüljön a bázisra, ha már fogytán a töltöttsége. Amióta így használom (kb. 4 éve), azóta az akkuk prímán kitartanak, előtte pedig 1-2 évente elromlottak.


Véleményeiteket szívesen olvasnám!



2020. nov. 29. 14:38
 1/3 anonim ***** válasza:
67%

A Ni-Mh akkuk számára az a legoptimálisabb, ha teljes ciklusokkal használja az ember (teljes töltés és teljes lemerítés, ügyelve arra, hogy ne merítse túl az ember). Ezen felűl érdemes időnként (szükség szerűen) újra formázni (azaz kisütni) karbantartás céllal.


A lítium alapú akkuk számára a legoptimálisabb az lenne, ha állandóan közel 50% -on vannak, ami a használat során lényegében kivitelezhetetlen. Azonban tárolni ténylegesen így célszerű, azaz 50%-60% -ig tölti az ember, aztán ha kb 45% -ig merült, rá kell tölteni.

Mivel a lítium akkuk használata nem kivitelezhető ilyen értékeken, illetve a ciklus számuk is véges (mint minden akku esetén), használat során a leg célszerűbb, ha a lehető legtöbb alkalommal kihasználja az ember a teljes ciklus közel 100% -át. Azaz érdemes tele tölteni és a lehető leginkább lemeríteni, amikor csak megoldható. Ugyanakkor, mivel a lítium akkuk esetén nincs memória effektus (szemben a nikkel alapú akkukkal), szükség szerint rá lehet tölteni, hogy kibírja a következő töltésig. Ezek az akku típusok (mármint a lítium alapúak) ugyanakkor akkor sem károsodnak (mivel nincs memória effektus), ha időnként nincsenek tele töltve. Így ezek az akkuk sokkal felhasználóbarátabbak, kevesebb odafigyelést/karbantartást igényelnek. Ráadásul az ilyen akkukkal szerelt készülékek fejlett töltésvezérővel rendelkeznek (amik általában nem a tápegységben, hanem a töltött készülékben vannak, pl.: telefon; tablet; drón; stb...), ezen felül az akkukra a legtöbb készülék esetén védőáramkör is van szerelve, amik megvédik az akkut a túlmerítéstől is. Ebből (is) kifolyólag ezek az akku típusok majdhogynem tönkretehetetlenek. Pl. egy telefon esetén a készülék már jóval azelőtt kikapcsol, hogy az akku megközelítené a túlmerülés szintjét, de ez után még a védőáramkör is ott van, mint második védvonal, ami megszakítja az áramkört, ha az akku feszültsége túl alacsonnyá válna valamilyen okból. Mindezen túl a készülékben lévő töltésvezérlő képes kommunikálni is az akkura épített védőáramkörrel, így optimálisan tölt és a tele töltött akkut nem tölti tovább, de ha valamilyen hiba miatt mégsem állna le a készülék a töltéssel, akkor a védőáramkör ilyen esetben is ott van második védvonalként és megakadályozza a túltöltést.

Éppen az ilyen kettős védelem miatt képtelenség a lítium akkus telefonok és hasonló készülékek esetén az akku túltöltése, vagy túlmerítése. Így a neten terjedő városi legendákat sem kell figyelembe venni, mint példáúl azt, hogy ne töltsük soha tele és ne merítsük soha kikapcsolásig. Ezek már annyira bolondbiztos eszközök, amik az ilyen dolgok ellen kettős védelemmel vannak ellátva, így nyugodtan lehet őket 100% -ig tölteni és kikapcsolásig meríteni.

Mindazonáltal azt nem árt tudni, hogy a lítium akkuk számára egyik szélsőséges állapot (tele töltöttség ÉS lemerült állapot) sem egészséges hosszú távon, de a mindennapi használat során ilyen okból károsodás nem történik.


A lítium akkuval szerelt készülékek közt több eltérő eszköz is van. Ezek némelyike nem mindennapi használatra szánt eszköz (pl.: drón), amiknél az akku védelmét eltérően működő védőáramkör biztosítja úgy, hogy hosszabb tárolás esetén önmagától meríti az akkut az optimális 50% -hoz közeli (de az esetleges időközbeni merülés miatt attól valamivel magasabb) értékre.

Illetve a másik kategória az olyan eszközök, amik közel állandó, vagy hosszú ideig történő töltést biztosíthatnának. Ilyen pl egy laptop. Az ilyen eszközöknél már jó ideje megjelent az az opcíó, ami segítségével szabályozható az akku töltése olyan módon, hogy adapterről üzemelés közben (ha az huzamosabb ideig van csatlakoztatva) a felhasználónak lehetősége van arra, hogy az akkut ne töltse tele a készülék, ezzel óvva azt a szélsőséges állapottól.

Közel hasonló (de mégis nagyon eltérő) az elektromos autók egy része, ahol az elektromos rendszer rásegítő hajtásként működik. Az ilyen eszközök automatikusan szabályozzák az akku töltöttségét és próbálják kerülni (lehetőség szerint) mindkét szélsőséges állapotot. Ez nyílván a teljesn elektromos hajtású járművek esetén nem teljesen ugyanígy működik, mivel ott szükség lehet a nagyobb kapacitásra egy hosszabb út megtételéhez...

2020. nov. 29. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Most dobtam ki a kb 10 éves kitudjamilyen feliratú AAA akkukat a telefonból, mert egy 5 percnél hosszabb beszélgetés végén már sípoltak, hogy mindjárt baj lesz. Mindig a tartón álltak a készülékek.
2020. nov. 29. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

1: Köszönöm az alapos és szakszerű választ!!

2: Köszönöm tapasztalatod megosztását! Akár lehet, hogy esetemben nem (vagy nemcsak) az eltérő használat miatt tartják magukat jobban a mostani akkuk, hanem mert egy jobb technológia áll mögöttük.

(Amúgy ez is érdekes: első mobilomban első akku egy NiMH volt, 3 évig bírta, második akku egy Li-ion, 4 évig. Második mobilom Li-ion akkuja 12 éve megvan, és köszöni szépen, máig nem akar elromlani. A legelső, a NiMH esetén, ha már kevés volt a töltés, a Snake játékkal kikapcsolásig merítettem. A Li-ionosaknál, ha látom, hogy kezd merülni, feltöltöm teljesen, vagy addig, amíg időm engedi.)

2020. nov. 29. 19:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!