Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Szünetmentes tápegység használ...

Tamas3791 kérdése:

Szünetmentes tápegység használható, egy kis inverterként?

Figyelt kérdés
napelemről jönne az áram 3 aksiba, és a azokat párhuzamosan kötve tenném a szünetmentesre, ez így valid? nem vagyok műszerész, szóval a számokhoz nem értek ezen a téren

2021. jan. 5. 19:27
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha a feszültségek stimmelnek, valaki leméretezi, megfelelő érintésvédelmet kialakítasz, átalakítod az UPS-t ennek megfelelően... elméletileg akár működhet is. De ha nem sikerül valami annyira jól mint elképzeled, akkor vendégeid lesznek a közeli tűzoltók egy háztűznézésre. Esetleg a rokonok/barátok sűrű könnyeikkel küszködve nézik végig ahogy egy erre a célra szolgáló "dobozban" leeresztenek (vagy valamelyik barátodat, gyermekedet, feleségedet) egy téglatest alakú gödörbe, miközben egy pap bácsi sorolja életed jó tetteit. Esetleg ha mégis valami csoda folytán túléled akkor meg a bíróságon kell feleljél hivatáskörben elkövetett halált (vagy nagy vagyoni hátrányt) okozó súlyos gondatlanságért (esetleg még néhány további minősítés még befigyelhet).
2021. jan. 5. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm ezt a terjedelmes választ, de nem ez a célom hogy az egész házat átalakítsam.


Egy rádió egy számítógép és egy vagy kettő lámpát kötnék rá, és semmi köze nem lenne a hálózathoz


így is leégne a ház?

2021. jan. 6. 12:14
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Leéghet a ház így is...


Hobbi elektronikai munkának jó, illetve természetvédelemre is, de csak megfelelő szaktudással. Annak hiányában bele se kezdj!!! (A szigetüzemű rendszerek felügyelete is igényel némi hozzáértést, tehát ha kiépíti neked valaki, de neked gőzöd sincs a dolgokról, akkor is gondba kerülhetsz, ami életekbe is kerülhet.)


Egyébként ha névlegesen azonos feszültségű a UPS és az akku pakk is, akkor elméletileg kivitelezhető a dolog, csak az a kérdés, hogyan töltöd az akkukat napelemről? Direkt kötés esetén túlfeszültség jelentkezhet (fényviszonyoktól függően), ami nem jó a UPS -nek és az akkuknak sem. A visszatáplálás pedig nem jó a napelemnek.


Egyébként ha fesz azonos a UPS és az akku pakk, akkor nem kell a UPS -t átalakítani (eltekintve a kábelezéstől), feltéve hogy a teljesítménye nagyobb, mint a tervezett maximális terhelés. Ezen feltétel hiányában vagy nagyobb teljesítményű UPS -re lesz szükség, vagy több darabra és a kimenetek szeparált kötésére, a rákapcsolt fogyasztók terheléséhez igazítva.


Én nyugodt szívvel építenék szigetüzemű rendszert, de olyannak nem ajánlom, aki nem ért hozzá.

2021. jan. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

ment a zöld

a napelem eddig is töltött egy aksit, van rajta korlátozás

Egy olyan pici napoelemet képzelj el amivel a falukban a mérő kamerák működnek, ami felette van.


Két aksi biztosan ugyan olyan 12v 7Ah ezek zselések, a harmadik egy 12v 3Ah savas aksi (ezt töltötte eddig)


az aksikat mármint a kettőt, rosszból szereztem, ahol tönkre ment a transzformátor de az aksi még jó


Használatát nem folyamatosra gondoltam, hanem :

Napelem->Aksi->Biztosíték->UPS->Hálózattól független villanyóra hogy tudjam mérni mennyit használ el a rendszer + biztosíték->Fogyasztó, ami jelen esetben egy rádió és lámpa, a gép még nem lenne bekötve


És a fontos hogy nem menne folyamatosan csak ha a műhelyben vagyok, ezért a biztosítékok amik ilyen kapcsolósak, nem tudom mi a pontos neve

2021. jan. 6. 13:48
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A két eltérő típus és kapacitás miatt nem jó ötlet ezeknek az akkuknak a párhuzamosítása (mármint mindhárom együtt nem javasolt). Ezen felül a nagyon kis kapacitás miatt néhány percig menne róluk (a 2 db 7Ah -sról) maximum egy számítógép.


A helyes bekötés pedig:

Napelem -> töltésvezérlő -> akku(k) -> biztosíték -> UPS -> (Mérő) -> fogyasztó(k).


A kis méretű napelem kis teljesítményre utal, de a feszültsége ettől függetlenül eltérő lehet, bár ha eddig is töltött 12V -os akkut, akkor jó lesz, csak lassan fog tölteni több/ nagyobb kapacitású akkut.


Komolytalan kezdeményezésnek tűnik a kis napelem, kis akku pakk kombináció. Nem sok hasznát látom... Ezen felül az sem túl értelmes megoldás, hogy a 230V -os oldalon mérsz, hisz a UPS is fogyaszt, szóval az akku töltöttségét kellene mérni...

2021. jan. 6. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

A napelem 20v tud leadni ragyogó napsütésben. Azzal semmi gondom hogy lassú mert nem töltöm ott minden percem


A komolytalan kezdeményezést megcáfolnám mivel ezeket a cuccokat vagy ingyen vagy pár ezer forintért lomisnál szereztem. Azt hogy van e értelme én sem tudom


Ez csak egy kis projekt ami vagy össze jön vagy nem. Rengeteg ilyen volt már 😂😂


Szóval, akkor a két zselés alsót használjam és inkább hagyjam a számítógépet. Egy kis lámpa meg rádió azért csak működne

2021. jan. 6. 17:07
 7/7 anonim ***** válasza:

"A napelem 20v tud leadni ragyogó napsütésben."


Ezek szerint nincs korlátozva, vagyis szükséges hozzá egy töltésvezérlő a megfelelő töltési feszültség eléréséhez.


A komolytalant úgy értettem, hogy egy kis napelem és a kis akkuk nem tudnának megfelelő üzemidőt biztosítani több, komolyabb fogyasztónak (főleg a számítógép fogyasztása magas, de ha normál 230V -os izzót használsz, az is elég sokat fogyaszt, a LED fényforrás energiatakarékosabb sokkal).


A két azonos típusú akkumulátor használatát javaslom, igen. És a számítógép valóban túl nagy fogyasztást jelentene, így csak nagyon rövid üzemidőre lenne elég (kb. egy gyors adatmentés, majd kikapcsolás, sokkal többet nem) viszont ha az akkuk tényleges kapacitása alacsonyabb a ráírt értéknél, akkor természetesen az üzemidő is alacsonyabb lesz, bármilyen fogyasztót is szeretnél üzemeltetni.


A lámpa és rádió működne, kérdéses hogy meddig (az akku állapotától is függ, de a lámpa és a rádió fogyasztásától is, illetve a UPS hatásfokától is és attól is, van -e és mekkora a napelem felöl érkező teljesítmény).

2021. jan. 7. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!