Mi a kismegszakító?

Figyelt kérdés
Tudom tudom, utána kereshetnék viszont amit a wikipedia leír az nekem kicsit kinaiul van és nekem holnapra röviden elkell mondanom mi a kismegszakító és hogyan működik! Akinek nem esik terhére leirja én pedig előre megköszönöm. 😇

2021. jan. 5. 20:49
 1/4 anonim ***** válasza:
Kishálózatokban (lakás) egy olyan visszakapcsolható eszköz, amley túláram hatására kikapcsol, így védve a hálózatot. Üzemi kapcsolóként nem használható, de kikapcsolásával áramtalanítható egy házrész, vagy a teljes ház. Különböző fajták vannak, amik más-más áramerősségre kapcsolnak ki, de a lomhaságuk is más más, mert pl. egy nagy villanymotor induláskor nagy áramot vesz fel, ezt a lomha kismegszakító átengedi.
2021. jan. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A kismegszakító feladata, hogy a névlegesnél nagyobb áram fellépésekor az áramkört lekapcsolja a hálózatról. Két, egymástól függetlenül működő kioldó van benne, amelyek ugyanarra a kapcsoló mechanikára fejtik ki hatásukat.

Tartós túlterhelés esetén egy ikerfém segítségével kapcsol le, ez a hő kioldás. A kioldás időtartalma függ az átfolyó áram nagyságától, minél nagyobb az áram annál hamarabb következik be a hőkioldó lekapcsolása. A névlegesnél nagyobb áram melegíti az ikerfémet így az kimozdul nyugalmi helyzetéből és működésbe hozza a kapcsoló mechanikát.

Zárlat esetén egy elektromágnes késleltetés nélkül kapcsolja le mechanikát, ez az elektromágneses kioldás. A kismegszakító a zárlati áram megszakításakor létrejövő villamos ívet is képes kioltani. Van benne egy lemezes ívoltó kamra, amelybe a létre jövő villamos ív beterelődik, feldarabolóik és kihűl. A kismegszakító alkalmas az áramkörök kézzel történő be- és kikapcsolására, de ez nem üzemszerű feladata. A hiba megszüntetése után kézzel visszakapcsolható.

A kismegszakítókból többféle típust gyártanak. Megkülönböztethetők a névleges áram, pólusszám, névleges feszültség, névleges megszakítási képesség és a kioldási jelleggörbe (B, C, D) alapján.

A kioldási jelleggörbe azt mutatja meg, hogy az elektromágneses kioldó a névleges áram hányszorosára van be állítva. Azonos névleges áramú B, C, D jelű kismegszakítók elektromágneses kioldóinak jelleggörbéi jelentősen eltérnek egymástól, de hőkioldóik jelleggörbéi azonosak.

2021. jan. 5. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az érthető válaszokat!
2021. jan. 6. 05:52
 4/4 anonim ***** válasza:

Kisáramú megszakító. A kisáram kifejezés megtévesztő lehet, elektronikában az otthoni 230V kisáramnak minősül. (Nem összetévesztendő a gyengeárammal, ami pár volt.)

A megszakító pedig olyan eszköz, ami megszakítja az áram folyását, ha valami probléma (jellemzően nagy terhelés) van.

A köznyelvben biztosítéknak szokás hívni, bár ez nem egyértelmű megnevezés, mert az olvadó biztosítékot is biztosítéknak hívják, és bár a kettőnek hasonló a feladata, a kismegszakító visszakapcsolható, az olvadó biztosíték meg a túlterheléskor tönkremegy.

2021. jan. 6. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!