Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mekkora erősítőt kell vegyek?

Mekkora erősítőt kell vegyek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az erősítő választásánál a hangszórók névleges teljesítményét vagy a maximális teljesítményét kell figyelembe venni?



2021. dec. 31. 00:49
1 2
 11/12 Balsai Tamás válasza:

Ha ez egy érdekes zenei kísérlet, akkor én egy nem túl nagy (2x20...2x50 wattos) erősítőt javaslok.

A hangszórók egy része autó-hangszóró. A JBL eleve kétutas, fullrange ehhez nem kellene hangváltó, mert benne van. Az MNC magas 680 Ft / pár ... tudom, hogy nem az ár lényeg, de ennyiért 80 wattos magasat nem árulnak. Divat a magasaknál a hangfalteljesítményt megadni, amiban ezek még magasként szolgálhatnak, ezt inkább így kell érteni. A forgalmazó elhallgatja még a működési elvet is, pedig egész más hangváltót igényel ha dinamikus, mint ha piezzo. Utóbbi esetben 4 ohm 80-100 wattig semmit, e fölött is csak feszültségvédelmet.

Nem tudom, hogy milyen zenét hallgatsz. Ha egy lakatlan szigeten ezekből a hangszórókból kellene hangfalakat csinálnom, akkor 2 dobozba 2-2 JBL kétutasat tennék, sorba kötve, hogy 8 ohmos legyen, mindenféle egyéb hangváltó nélkül.

A másik két ládába 2-2 mélyközepet (mindegy melyiket, de egyformát!!!) A többi hangszórót add el, vagy cseréld el egy pár magasra. Ilyen hangfalakhoz nem kell túl igényes... [link] akár ez is megfelel. A hangfalkimenetre legyen rákötve a két sorba kötött mélyközép is, és az ezekre párhuzamosan kötött magas is. A magasat, egy vele sorba kötött unipoláris kb. 2 mikrofarados kondenzátorral választanám csak le, nem bonyolítanám a dobozt hangváltóval. (ha mégis, akkor keresnék hozzá szakirodalmat) A hangszórók bekötésénél a fázisikra odafigyelni!!! A dobozok szerintem 15-25 literes körüliek legyenek. Ha kisebbek, akkor javasolt reflexnyilással csillapítani a bennük lévő légrugót.

Nem volt szándékom, hogy bármely eszközt leminősítsek!!! Nem volt szándékom senkit megsérteni!!! Épp ellenkezőleg! Biztatok mindenkit a hasonló kísérletekre, mert néha egész épkézláb hangzás kerekedik ki belőlük...

u.i. Ebben a könyvben én egész sor jó gondolatot/gyakorlati tanácsot találtam... [link]

2022. jan. 2. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Magasoknál azért ezekre esett a választás, mert ezeknek volt csak hely. A kalaptartóban van a 6 mély. A töbii az oldalkárpitban.
2022. jan. 2. 13:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!