Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Alacsony feszültség megnöveked...

Alacsony feszültség megnövekedett áram, én tudom rosszul?

Figyelt kérdés

Szaktárasaimmal mai nap veszekedtünk egy alap dolgon.


Az volt a felvetésük, hogy ha lecsökken a feszültség, akkor megnövekszik az áram. Ezért tönkre megy a fogyasztó.


Erre én.

ha van 2300W os fűtőszál, akkor 230V on 10 A-t vesz fel.

Ha lecsökken a feszültség akkor ugyan azon a fűtőszál ellenállásán kevesebb áram fog folyni. Ezáltal a teljesítmêny is lecsökken.


Dehát feszültség esésre pont hogy lecsökken az áram.


Vagy ez mégis hogy van?



2022. máj. 24. 14:54
1 2 3 4
 11/37 Szirty ***** válasza:
53%

"2-esnek igaza van a fűtőszál ellenállása hőmérsékletfüggő"


Általában az anyagok ellenállása nő a hőmérséklet növekedésével.

De ez nagyon függ attól milyen anyagról van szó.


Nem a cáfolat vagy alátámasztás miatt, csak kíváncsiságból kipróbáltam ezt egy 2000W-os Hajdú bojler fűtőbetétjével:


Szobahőmérsékleten (20,5 °C) az ellenállása 26,9 Ohm

74 °C hőmérsékleten 27 Ohm

104 °C hőmérsékleten 27 Ohm

130 °C hőmérsékleten 27 Ohm

168 °C hőmérsékleten 27 Ohm

2022. máj. 24. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:
100%
Szirty, ha lemérted, akkor annyi, elfogadom, én még nem mértem le ilyesmit. Eszerint gyakorlatilag állandónak vehető. Egy izzólámpánál már nem így van, azt már lemértem ilyen szempontból, igaz annak az izzószála nagyobb hőmérsékletű, mint egy fűtőszál.
2022. máj. 24. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 Szirty ***** válasza:
Így van. Szerintem az anyaga is más. A bojler betét valamilyen ötvözet, nem tiszta wolfram.
2022. máj. 24. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
100%
Bakker, az izzó hidegen nagyobb áramot vesz fel, rendesen vannak olyan kapcsolások, amik ezt hasznosítják. Ha kicsit csökkented a feszültséget, akkor nem olyan gáz, de amikor már vörösen is alig izzik, akkor azért kezd kibújni nullából a különbség. Hidegen meg ahhoz képest egészen kicsi ellenállása is lehet.
2022. máj. 24. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 Szirty ***** válasza:

"Bakker, az izzó hidegen nagyobb áramot vesz fel"


Igen. Ezt senki nem cáfolta szerintem.

2022. máj. 24. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 A kérdező kommentje:

És akkor a villanymotor azért megy tönkre alacsony fesz hatására, mert csökken a nyomatéka, plusz a ha terhelés van rajta akkor a fordulata is, tehát erölködik, és nagyobb áramot vesz fel?



A tápegység viszont letudj követni a fesz esést? tehát 230V Inputnál felvesz mondjuk 7 A-t de 110V nál meg 15-t?

2022. máj. 24. 17:59
 17/37 anonim ***** válasza:
16%

Szia Szirty! 12-es vagyok.

Megerősítem a mérésed. Lemértem egy régi még 220 V-os 1000 W-os fűtőtest ellenállást „hidegen”, 22°C-on 46,1 Ω. Bekapcsolva nem mértem, de az kiszámítható:

220²/1000=48,4 Ω. Az üzemi hőmérsékletét nem tudni, de bekapcsoláskor vörösen izzik, vagyis eléggé nagy lehet a hőmérséklete és ilyenkor is csak 5%-kal nagyobb az ellenállása, mint hidegen.

2022. máj. 24. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
100%

„Bakker, az izzó hidegen nagyobb áramot vesz fel, rendesen vannak olyan kapcsolások, amik ezt hasznosítják.”

Igen, ilyen például a klasszikus Wien-hidas oszcillátor, amelynél az amplitúdóstabilizálást izzólámpával oldották meg.

2022. máj. 24. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 Szirty ***** válasza:
100%

"amelynél az amplitúdóstabilizálást izzólámpával oldották meg."


Én ezt épp nemrég a negatív visszacsatoló ágban elhelyezett, szembe kapcsolt 1N4148 diódákkal oldottam meg.

Igen, ez egy kicsit "megskalpolja" a szinuszt, de amire kellett arra így is jó volt (a stabilitásért cserébe).

2022. máj. 24. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 anonim ***** válasza:
100%

Szirty!

Igen, ma már félvezetőkkel oldják meg, úgy, ahogy te írod, vagy gyakori volt még a kimeneti feszültség egyenirányításával előállított feszültséggel vezérelt JFET is. Régen, az elektroncsöves korszakban, amikor még germánium dióda sem volt, akkor az izzólámpa jöhetett szóba. Láttam olyat is, amelyik már tranzisztoros volt, de mégis izzólámpát használtak benne.

2022. máj. 24. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!