Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Alacsony feszültség megnöveked...

Alacsony feszültség megnövekedett áram, én tudom rosszul?

Figyelt kérdés

Szaktárasaimmal mai nap veszekedtünk egy alap dolgon.


Az volt a felvetésük, hogy ha lecsökken a feszültség, akkor megnövekszik az áram. Ezért tönkre megy a fogyasztó.


Erre én.

ha van 2300W os fűtőszál, akkor 230V on 10 A-t vesz fel.

Ha lecsökken a feszültség akkor ugyan azon a fűtőszál ellenállásán kevesebb áram fog folyni. Ezáltal a teljesítmêny is lecsökken.


Dehát feszültség esésre pont hogy lecsökken az áram.


Vagy ez mégis hogy van?



2022. máj. 24. 14:54
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:

Villanymotornál szerintem a hűtés elmaradása lesz a gond, nem nő az áramfelvétel annyira durván egy optimálisan megterhelt állapothoz képest. Itt találsz erről beszédes ábrát: [link]


Persze ezek folyadékhűtéses motorok többnyire, de önmagában a vezérlés megoldja csont nélkül, hogy ne legyen baj.

2022. máj. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
100%

"de önmagában a vezérlés megoldja csont nélkül, hogy ne legyen baj"

Akkor mi a f* értéke volt ennek a hozzáaszólásnak itt? :D

Az aszinkron motor nyomatéka a feszültségváltozás négyzetével változik. Addig nincs baj, míg a nyöszörgés elmegy, például, a fűrészgépnél az előtolást a motor hangja vezérli. De ha a motor nem harap, a kezelő meg tolná neki a megszokott módon, akkor lesz baj. Sőt, a billenőnyomaték is nagyot csökken, szóval akár meg is lehet állítani. Akkor viszont hamarabb leég, minthogy azt mondhatnád, kukk.

2022. máj. 25. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 Szirty ***** válasza:
100%

" nem nő az áramfelvétel annyira durván egy optimálisan megterhelt állapothoz képest."


De igen. Nagyon durván nő az áram. Túlterhelt motort percek alatt le lehet égetni. A hűtés ezen nem segít.

2022. máj. 25. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:
Amúgy tényleg, tök marha vagyok, az egy tekercsre jutó időegységenkénti átlagáram hamar többszöröződik, és persze, hogy grill lesz.
2022. máj. 25. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 A kérdező kommentje:

Szóval konkrét példát nézve.


Ha van egy villanymotor ami hajt egy szivattyút.

230V névleges feszültségén felveszi a névleges áramát.



Ha lecsökken a feszültség mondjuk 200V ra, akkor lecsökken a nyomaték, azonban a terhelés, ( a szivattyú) ugyan úgy megmarad. És mivel lecsölkent a nyomaték nehezebben mozgatja ugyan azt a szivattyút, tehát nagyobb áramot vesz fel.

Jól értem?

2022. máj. 25. 14:05
 26/37 anonim ***** válasza:
72%

Az tuti, hogy nem villanyszerelők vetélkedőjéről csórtad ezt a buta kérdést.

Ha 220V helyett 110 V ra kapcsolod a fogyasztót, még félfénnyel sem fog égni. Ennyi. Csodálom, hogy a Szirtí belement ilyen ostoba vitába.

2022. máj. 26. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim ***** válasza:

Két konkrét mérést végeztem.

Weller páka, 24V 50W

Hidegen 195mA 2,46V 12,61 ohm a 0,47W teljesítmény, amivel fűtötte magát, irreleváns, mert a mérés megtörtént kb. a második másodpercben.

Névleges feszültségen 1,74A, 24,2V 13,91 ohm, 10%-al nőtt az ellenállása. Besötétítve, lekapcsolt világítás mellett volt látható némi barnás derengés, a mélyvöröst nem érte el. (a pákahegynél magasabb Curie-pontú vasszöggel lett kiiktatva a hőfokszabályzás, aa mért értékek beállásáig hagytam fűteni)


Izzó adatait nincs értelme idehozni, mert köztudott, hogy a hideg ellenállása kb. egytizede az üzeminek.

Lemértem azért egy halogén 12W20W izzót, hidegen 0,95 ohm, melegen 9,96 ohm, ami egyben azt is jelenti, hogy csak 15 wattos.

2022. máj. 27. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
Amúgy a szaktársaknak egyetlen speciális esetben volt igazuk. Ha egy kapcsolóüzemű tápegységről beszélünk, ami 90-250V AC-ra van szánva, és állandó terhelés van a kimenetén. Ezek magasabb feszültségen kisebb áramot vesznek fel. Ahogy csökken a feszültség, úgy nő az áramfelvétel. Normálisabb LED-fényforrásoknál is meg lehet figyelni ugyanezt, még az ilyenaliexpresses ezer forintos ledes zseblámpa-fényforrásoknál is. 3 voltról bő másfészeres az áramfelvétele, mint 4,5 volton, miközben a fényerő állandó.
2022. máj. 27. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:
53%

"Amúgy a szaktársaknak egyetlen speciális esetben volt igazuk."

Úy érted, a motor nem ég le csökkentett feszültségen, ha ugyanazt a terhelést akasztják rá?

2022. máj. 27. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:

Nem.

Úgy értem ahogy írtam. Nincs szó motorról, az eredeti kérdésben sem volt. Nem fogom szavanként végigmagyarázni. Ha nem érted, engedd el...

2022. máj. 27. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!