Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kimaradt egy fázis, áramszünet...

Kimaradt egy fázis, áramszünet volt. Furcsán világított a lámpa, csak 130V volt a konnektorban. Elmagyaráznátok?

Figyelt kérdés

Szóval a nagy vihar első dörrenésekor furcsaságra lettem figyelmes. A számítógép és a tv (monitornak használom) ment tovább mintha mise' történt volna. A hangszóró csak búgott, a ventillátor (a szobai) meg lelassult. A LED lámpa is világított teljes fénnyel. Van az előtérben egy régi izzólámpa, azt felkapcsolva láttam hogy sárgán világít csak. Bedugtam az energia monitort és mutatta, hogy 130-140V körül van a fesz. Kikapcsoltam, kihúztam mindent és vártam. Ez este fél 8 körül volt. Másnap délután jött csak vissza az áram normálisan.

Gondolom az univerzális tápegységgel rendelkező készülékek le tudták kezelni a helyzetet azért működtek tovább.

Próbáltam tesztelni a feszültséget, bedugtam a 40W-os ventillátort és egy 500W-os izzót is hogy terhelésre mit csinál, de tartotta a 130V környékét.

[link]

mi okozhatta ezt? Hogyan történhet meg hogy egy fázis csak félig megy el? A másik kettő megvolt tökéletesen, a szomszédomban volt villany.



2023. aug. 30. 22:23
 1/8 anonim ***** válasza:
28%

Gondolom tudod, hogy az áramot nagyobb feszültségen "szállítják", majd letranszformálják.


Pár éve volt ilyen nálunk.


Akkor az volt az oka, hogy egy álmokfutó kidöntött egy villanyoszlopot a közelünkben, mint utóbb a hírekből megtudtuk. De nem a 230/400 V-os hálózatét, hanem egy transzformálással "feljebb". Bizonyára elment az egyik fázis. Nade a háromfázisú trafó csinál egy kis terheléselosztást is, ezért nem 0 lett a feszültség, hanem csak a szokásosnál gyengébb.


És igen, nálunk is a notik mentek tovább hibátlanul, a világítás kicsit hézagos lett (kompakt fénycső volt akkoriban a legtöbb).


Szóval nálatok is ez lehetett, pl. fakidőlés miatt.

2023. aug. 30. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Még gyermekkoromban volt ilyen viharok után, a régi tv már nem ment, a villanyok épp csak pislákoltak.
2023. aug. 30. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
31%
Ezt úgy hívják hogy nullaszakadás. Nagyon veszélyes, jól tetted hogy kihúztál mindent, nekünk megsütött pár eszközt néhány éve, többek között a hűtőt és a kazánt. Ilyenkor nem a nulla fele megy az áram vissza, hanem két fázis között folyik. Ahol terhelés van ott csökken a feszültség, ahol nincs terhelés ott nő, akár 400 Voltot meghaladó feszültség is lehet. Ezért mértél alacsony feszültséget a terhelt fázison. Azért volt malacod, mert egy fázis is megszűnt a háromból, így nem maradt más választásod, mint két fázist terhelni, ami így lehúzta a feszültséget. Ha nem ment volna el, azon megjelent volna egy magasabb feszültség (feltételezzük, hogy azon kevesebb terhelés volt), amitől elpukkant volna pár azon lévő dolog.
2023. aug. 31. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Ez a nullaszakadás manapság ilyen fétis vagy mi? Bármi van mindjárt ráfogják hogy nullaszakadás. Lehet hogy nullaszakadás miatt kaptam defektet a biciklivel?

Hármaska az egész kicseszett környéken ahol ez a trafó táplál nem volt meg ez a fázis! Nem csak nálam volt hiba.

2023. aug. 31. 11:49
 5/8 Szirty ***** válasza:
67%

Középfeszen vagy nagyfeszen elment egy fázis.

Akkor van ilyen jelenség jellemzően.

2023. aug. 31. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nullaszakadáskor a csillagpont eltolódik:

[link]

A szaggatott a normál üzemmód, amikor nincs nullaszakadás. A színesek például nullaszakadáskor érvényesek. Ilyenkor a fázisfeszültségek nagysága és fázishelyzete is megváltozik. A kérdező leírása szerint az egyik fázis feszültsége nagymértékben lecsökkent (130 V-ra), a másik kettő tökéletesen megvolt (230 V). Nullaszakadáskor ezek az értékek nem lehetségesek. Ezért valószínűleg az lehetett az oka, amit Szirty írt.

2023. aug. 31. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha nagyfeszen elmegy egy fázis, az középfeszültségen alig észrevehető aszimmetriát okoz.

Ha középfeszen elmegy egy fázis, az kisfeszültségen két fázisban okoz jóval kisebb, amúgy egyforma feszültséget.

2023. aug. 31. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%

Ilyenkor inkább kihúzni kell a készülékeket, nem méregetni. 😁


Valószínű nem háromágú villám csapott bele a háromfázisú távvezetékbe.

2023. szept. 1. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!