Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Az energiatakarékos izzó nem...

Az energiatakarékos izzó nem rontja a szemet? Nekem a fénye nagyon hasonlít a neonra, nem lehet h a neon elvén működik? Hiszen a neon is takarékos. Lehet h az ilyen takarékos izzó csak neon "kicsiben"?

Figyelt kérdés
2009. ápr. 7. 09:56
 1/10 anonim ***** válasza:
40%

Nem lehet, hanem pontosan beletrafáltál. Ugyanúgy működik, mint a fénycső.

És rontja a szemet természetesen.

2009. ápr. 7. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
82%

Kisnyomású gázkisülő lámpák jellegzetéssége, hogy a kibocsátott fény spektruma nem folytonos, hanem vonalakból áll. Kisnyomású nemesgáz illetve higanygőz gerjesztéssel állítják elő a sugárzást, rendszerint UV-C sugárzást, amit a bura falra felvitt fénypor segítségével látható fénnyé alakítanak.


Fénycsövek

Elterjedten használt jó hatásfokú cső alakú fényforrás. Negatív ellenállást mutató elektromos karakterisztikája miatt áramkorlátozás (fojtó) szükséges. Ritkábban elektronikus előtéttel (ballaszttal) használják. Gyakran tévesen neon-csőnek nevezik.

Tipikus fényhasznosítás: 60-95 lm/W


Kompakt fénycsövek

Az egyenes cső helyett, hajlított, vagy több kisebb csőből összeállított fénycső. Gyakran használnak beépített elektronikus előtéttel ellátott változatokat. Ezeket néha tévesen "energiatakarékos izzónak" nevezik.

Tipikus fényhasznosítás: 50-80 lm/W


(Forrás: Wikipedia)


A kompakt fénycsövek dobozán rá szokták írni a színhőmérsékletet. A hagyományos izzónak 2700-3200 K (Kelvin) a színhőmérséklete, a fénycsöveknél is van több színhőmérsékletű. A 2700 K hasonlít a hagyományos izzóéra, az 5600 K inkáb kékes, hidegebb fényt ad (mint a régi "neoncsövek")


A szemet csak akkor rontja, ha olyan frekvencián rezeg, hogy az emberi szem meg tudja különböztetni rezgéseket (vibrál).

2009. ápr. 7. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

lány vagyok, ezeketb nem értem, 36 w van ráírva, és 50-60 hertzen mozog.


ez rontja a szemet?

2009. ápr. 7. 12:07
 4/10 anonim ***** válasza:
70%
50-60 hz a hálózati feszültséget jelöli (ennyivel a sima tv-k villognak). Ennél sokkal gyorsabban vibrál. De még így is rontja a szemet. Csak már sok választás nincs: az izzókat lassan kivonják, a halogének pedig vakítanak nagyon :(
2009. ápr. 7. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat, scak az a baj, h ilyen szavak, h fénycső-nekem nem sokat mondanak a fényen, és a csövön kívül:))
2009. ápr. 7. 13:20
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
elviekben lehetnének sokkal jobb sima izzók, de valamikor a 20as években megegyeztek a nagy cégek hogy ilyen marad, hiszen ha jobbak lennének akkor már nem vennénk ennyit...
2009. ápr. 7. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
77%

50-60Hz azt jelenti, hogy a benne lévő elektronikát mind az európai mind az amerikai hálózatra rá lehet kötni. Ugyanis egy kicsi elektronika működteti az energiatakarékos izzót. A 36W azt jelenti, hogy kb ekkora magába a "fénycsőbe" jutó teljesítmény. A hálózatból egy jól tervezett elektronikával alig vesz fel 40W fölött. Viszont a fényereje nagyjából egy 100-150W körüli hagyományos izzó fényerejének felel meg. Ettől lesz energiatakarékos. Sajnos tényleg nem ugyanazt a fényt adja vissza mint a hagyományos izzó, eléggé természetellenes a fénye, akármilyen is a színhőmérséklet. Tudnod kell, hogy kb 2-10perc míg "bemelegszik" vagyis eléri azt a fényt, ami a teljesítménynek és a ráírt színhőmérsékletnek megfelel. Utána már viszonylag elviselhetően világít.


A halogén izzós megoldások fénye közelebb áll mint a hagyományos izzókéhoz, mind a természetes napfényhez. Nem annyira energiatakarékosak mint a (kompakt) fénycsövek, és a régi izzó helyére tekerhető változatok még elég kezdetleges fejlesztések (rövid élettartam, mert az izzó nagyon melegíti az elektronikát).

2009. ápr. 7. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
83%
Az energiatakarékos izzók már nem 50 szer villannak fel másodpercenként mint a hagyományos fénycsövek, hanem 100 150 ezerszer, a benne lévő elektronika vezérli, ez gyakorlatilag már az emberi szem számáre olyan mintha folyamatosan világítana. És az újabb elektronikus vezérlésű fénycsüvek is így működnek. Szóval nem rontja a szemet és lehet kapni melegebb fényű energiatakarékos izzót is, ami olyan fényt ad mint a régi izzószálasak, vagy mint a természetes fény (Nap).
2009. ápr. 7. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
83%
a 100-150ezer felvillanás (100-150kHz) működés kicsit sok lenne. Maradjunk a néhánytíz kHz tartományban (30-50kHz). Fénycsőhöz is lehet kapni amúgy elektronikus előtétet, ami hasonló elven működik mint a kompaktok.
2009. ápr. 7. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
76%
Én úgy tudom, nem rontja, csak nagyon fárasztja a szemet.
2009. dec. 7. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!