Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Halogén gömbizzó bura nélkül...

Halogén gömbizzó bura nélkül veszélyes?

Figyelt kérdés

Hagyományos 100W-os izzókészletem kimerült, és szükség lenne néhányra, olyan helyre, ahol csak rövid ideig használjuk, inkább a fel/lekapcsolások száma a gyakori, illetve nem lehetséges bura felhelyezése (beépítetlen padlástér függőizzós megvilágításáról van szó.)


Célszerűnek a halogén gömbizzó (E27 (nagy) foglalatú, 100W egyenértékű) vásárlása tűnik. A halogén izzóról általánosságban viszont azt hallottam, hogy működési elvéből adódóan esetenként felrobbanhat, emiatt kötelezően ajánlott védőüveg (bura) használata.


A kérdésem az, hogy fenti típusú gömbizzó esetében is ugyanez a helyzet? Mert ott ugyebár magát a halogén égőtestet körülveszi egy, a régi típusú izzókhoz hasonló üvegkörte. Kérdés, hogy ez jelent önmagában védelmet, vagy pukkanásnál ez is szétrepül, veszélyeztetve a testi épséget?


Tapasztalatokat, illetve szakszerűen indokolt válaszokat várok. Köszönöm.


2011. okt. 22. 14:28
 1/3 anonim ***** válasza:
Pár helyen lehet még kapni 100-as égőt, a halogénekről rosszakat hallottam.
2011. okt. 22. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
nagyon veszélyes!!!!!
2011. okt. 26. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Alapvetően az izzó működése:


Izzószálba áramot vezetünk, az elektromos ellenállása miatt melegedni fog, miközben fényt bocsájt ki. A magas hőmérsékletre hevített fémszál felülete elkezdene korrodálódni, ezért védőgázban helyezik el. Így nem párolog el rögtön, a gázzal töltött búrában nem kap oxigént.


A halogénlámpa is izzólámpa, a hagyományos izzótól annyiban tér el, hogy az izzószálat egy kisméretű - többnyire - kvarcüvegből készült bura veszi körül, melyben valamilyen semleges gáz és kis mennyiségű halogén elem (jód, bróm) található. A halogénelemek jelenléte - a halogén körfolyamat miatt - javítja az izzók fényhasznosítását és élettartamát. Kisteljesítményű (<50 W) halogén lámpákat kizárólag törpefeszültségű (többnyire 12 V) kivitelben gyártanak.


A halogén körfolyamat lényege: A halogén izzólámpákban az elpárolgott volfrám és a gáztérben jelenlévő halogén vegyület reakcióba lép és volfrám-jodidot (pontosabban volfrám-oxijodidot) alkot. A vegyület az izzószál környezetében elbomlik és a volfrám lerakódik a melegebb részeken. Ez a körfolyamat lehetővé teszi az izzószál hőmérsékletének emelését, ami kedvez a fényhasznosításnak, de növeli a kibocsátott UV sugárzást is. Ahhoz, hogy a halogén körfolyamat beinduljon, elengedhetetlen, hogy a bura elérjen egy bizonyos hőmérsékletet.

A nagy hőmérséklet miatt a külön védőbura nélküli halogén izzólámpákat csak zárt világítótestben szabad működtetni. A külön védőüveg illetve a védőbura kiszűri az egyébként nem számottevő UV sugárzást is.


Az izzószálat körülvevő burára került szennyeződéseket (beleértve az ujjlenyomatokat) tiszta benzines vagy alkoholos ruhával még az első bekapcsolás előtt le kell törölni. Ha ezt elmulasztjuk a szennyeződés letörölhetetlenül ráég a burára. Illetve a szennyeződés felhevülésekor a kipárolgás felületi feszültséget okoz az üvegbúrán, ami miatt elpattanhat.

2011. okt. 27. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!