Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen ellenállást rakjak?

Milyen ellenállást rakjak?

Figyelt kérdés
Építettem egy féklámpát ennek az oldalnak a segítségével [link] Csak annyi különbséggel, hogy 21 db piros 2v-os 25ma-es led-et használtam Párhuzamosan kötöttem 20 ohm-os ellenállást raktam elé de az ellenállás pár másodperc múlva elfüstöl milyet rakjak a ledek elé? tápfeszültség 5v
2013. máj. 28. 13:41
 1/6 anonim ***** válasza:

Először is! Honnét veszed, h a LEDek nyitófeszültsége 2.00V? Mindegyiké? Lemérted?


Ha megnézed a rajzot, ott minden LED kap külön egy előtét ellenállást - helyesen. Így biztosítható a nagyjából azonos áram és ezáltal a homogén fényerő - már amennyiben a LEDek típusa is azonos. Ha Te a 21db LED-et párhuzamosan kötötted, azok nyitófeszültség szórása (adott áramnál) miatt eltérően fognak világítani - hacsak nem válogattad össze őket mV-ra. Ha méretezed az ellenállást akkor a 21db LED-en átfolyó teljes árammal kell számolni, ez fog átfolyni az egyetlen előtéteden.

Íme:


UR: az ellenálláson eső feszültség

UT: a tápfesz

I: az össz áram (21*25mA -> 525mA)

UL: a párhuzamosan kötött LED-ek nyitófeszültsége (2V, nem annyi, de Te írtad)


Az ellenállás értéke:


R=(UT-UL)/I -> Ha 5V-os stab-ot használsz, akkor


(5-2)/0.525=5.7 [ohm] - nem tudom honnan vetted a 20 ohmot


Az ellenálláson hővé alakuló teljesítmény:


U^2/R=3^2/5.7=1.58 [W] -> min. 2W-os ellenállás javasolt.


Röviden ennyit a méretezésről. (Ált. isk. 8. osztály.)

:)

2013. máj. 28. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Közben utána számoltam. Ha UT Nálad 12V, akkor valóban 19 ohm adódik, DE!!! Ezen a teljesítmény tetemes:


10^2/20=5 [W] - komoly hűtést igényel. Vannak ilyen ellenállások, még hűtőbordával is fel vannak szerelve. Amit azután hűtőlemezre lehet csavarozni.

:)

2013. máj. 28. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

ilyen ledeket vettem


[link]

2013. máj. 28. 14:37
 4/6 pinkpancser ***** válasza:
A piros ledek nyitófeszültsége 1,63-2,03V. Aztán vedd figyelembe azt is, hogy az aksi feltöltött állapotban 6V felé is mehet, tehát stab legyen benne! A párhuzamos ellenállást pedig nem értem... azt viszont igen, hogy 20Ft körül akár 5050 ledet is kaphattál volna, akkor lenne nagyobb fényerő :)
2013. máj. 28. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ok. És? Az ilyen teljesítményű piros LEDek nyitófeszültsége 1.6-1.8V között van. A lényegen nem változtat.

A helyedben vennék 21db 470 ohmos 0.33-0.5W-os ellenállást, azokat egyenként sorba a LED-ekkel, majd az összes LED-ellenállás párost párhuzamosítva - ügyelve a polaritásra - kötném be az áramkörbe.

2013. máj. 28. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Előző válaszom 12V UT-ra vonatkozik.
2013. máj. 28. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!