Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Fűtés bővítéssel kapcsolatban...

Fűtés bővítéssel kapcsolatban lenne pár kérdésem. Meglévő rendszerre szeretnék 2 új radiátort bekötni és a rézcsöveket mind lecserélni 5rétegűre falba vésve?

Figyelt kérdés
Indulhatok-e a gázkazántól egyből az aluplex csővel? Valahol olvastam hogy ha ilyen csövezés van akkor minden radiátort külön körre kell kötni. Ez igaz? Jelenleg 2 kör van az egyiken egyetlen radiátor a másikon pedig 3. Ugyanígy maradna de mindegyik kör kapna 1 db új radiátort valamint az új Henco csövezést press idomokkal falba vésve. A 4 radiátorosnál indulnék 26os csővel majd kb 5méter után szűkíteném 20ra és a maradék 12 méteren így menne persze a leágazások a radiátorokhoz 16ossal mennének. A másik kisebb körnél 20assal indulnék végig így menne ugyanúgy 16os leágazással. Jó ez így? Olyat ne írjatok hogy hívjak szakembert mert úgysem fogok. Kinek van arra pénze...

2016. aug. 20. 07:32
 1/8 anonim ***** válasza:

Teljesen jó.

De ne távolság után szűkíts, mert annak nincs értelme, hanem a leágazások után.

Akárhogy csinálod jó lesz, csak legyen nyomáskorlátozó, és jól beállított tágulási tartály.

Annyit lehet elszúrni, hogy nem rendesen (egyformán) melegednek a radiátorok, és a légtelenítés lehet gyötrelem.

Én külön köröket csináltam, és "tökéletes", ismerősöm láncolta, de neki nem is lett jó. Igaz, rosszul kezelte a keresztmetszeteket, és az elágazásai is agyatlanok.

2016. aug. 23. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Azért gondoltam a távolság utáni szűkitést is, mert jelenleg is így van a rézcsövezés csak nem ezekkel a méretekkel amit írtam. Nem lehet pont azért mert láncba vannak kötve és így jobb az áramlás? Mindenhol egyforma meleg szokott lenni a radiátor...
2016. aug. 23. 08:56
 3/8 A kérdező kommentje:
Akkor a gázkazánba is bele kell nyúlnom? Mert a tágulási tartály és a nyomáskorlátozó is abban van...
2016. aug. 23. 08:58
 4/8 anonim ***** válasza:

A távolság utáni szűkítés értelmetlen, mert csak annyi víz fog átfolyni, amit a szűkebb cső átereszt. Így felesleges a nagyobb. Ha nem leágazásnál, hanem folyamatában szűkül a cső, akkor a kisebb méretűt vedd alapul.

Azért lehet most ilyen benne, mert abban a pillanatban, egyszerűbb volt így csinálni, vagy így adták ki az idomok. Nincs 3 különböző csatlakozású "T" idom. Nem elég pontosan mérték fel a csőigényt, így ez lett a megoldás.

A gázkazánba belenyúlnod semmiképpen sem szabad! És nem is kell.

Akkor mehetsz biztosra, ha nem változtatsz a rézhez képesti keresztmetszeten. Ne feledd az azonos méretű, ötrétegű csőnek szűkebb az áteresztő képessége. Egy - egy radiátorhoz a 16os elég, kivéve ha nagy a radiátor, és sok hőt kell leadnia. Ez a biztos megoldás.

Ha több viz lesz benne, akkor szükség lehet egy plusz tágulási tartályra, amit már számolni kell.


Gerincnek 20-25öst szoktak tenni, és a radiátorokra termosztatikus szelepeket, kivéve a leghidegebb helyiséget, oda a kazán termosztátja kerülne. De ezt majd ki kell tapasztalni, mert lehet hogy másik helyiségben lenne jobb helyen, mint elsőre gondolod.

Ez a megoldás jó, de jobb, a kazánnak, fogyasztásmérőnek, hőérzetnek, ha külön lehet szabályozni a helyiségeket. Az enyém ilyen. De ehhez már egy jó villanyszerelő is kell....

2016. aug. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Írtad hogy te külön köröket csináltál. Tehát minden egyes radiátorhoz a kazántól megy egy előremenő meg egy visszatérő? Ehhez vettél osztó gyűjtőt, vagy t-idomokkal csináltad?
2016. aug. 23. 23:11
 6/8 A kérdező kommentje:
Ja és hány kör lett?
2016. aug. 23. 23:11
 7/8 anonim ***** válasza:

Így van.

Dehogy vettem osztót, az k. sokba kerül. 6/4-es vascsőre hegesztettem 1/2-es menetes csővégeket. De "T" idomokból is össze lehet rakni.

Erre vannak rászerelve a helyiségek szelepei is.

7 kör van, köztük a törölköző szárító a fürdőben. De van olyan helyiség is, ahol több radiátor van, párhuzamosan kötve, de ahhoz is csak 16-os megy az osztótól. Ha le volt állítva a fűtés, és hidegbe értünk haza, akkor ezek a radiátorok is átmelegedtek. Egyébként meg nem nagyon, mert addigra lezár a szelep.

2016. aug. 23. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Horganyzott acél idomokból összerakhatom az osztót? Csak mert kiszámoltam sokkal olcsóbb mint rézből. 6 kör lenne 1"-1/2"-1" t idomok lennének közcsavarral összetoldva. Az utolsó t idomot dugóznám hátha később szükség lesz még körre. A t idom 1/2" részébe menne a 1/2"-16 os átmeneti idom ebből meg menne az ötrétegű a radiátorokhoz megszakítás nélkül. Jó ez így? Írtál valami szelepeket hogy ott vannak az osztónál, arra miért van szükség? Minden egyes radiátor kap egy termosztatikus szelepet, hogy minden helységet lehessen külön szabályozni.
2016. aug. 27. 21:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!