Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Tápegység építése?

Tápegység építése?

Figyelt kérdés

Szükségem lenne egy változtatható feszültségű, 20-30 Amper leadására képes tápegységre, állítható áramkorláttal. Fontos lenne, hogy a kimeneti feszültséget le lehessen vinni akár 1 Volt alá is és a maximuma 30 Volt körül legyen. Szóval a maximális teljesítmény valahol 600-900 Watt körül van.


Abban szinte biztos vagyok, hogy ez csak kapcsolóüzemben oldható meg nagy veszteségek nélkül. Lehet készen venni olyat, ami megfelelne az elvárásaimnak? Vagy viszonylag egyszerűen és olcsón építhető egy?

Arra is gondoltam, hogy egy gyárit kellene átalakítani, viszont abba akkor eléggé bele kell nyúlni, hogy jó legyen...



2018. ápr. 11. 18:46
 1/5 Szirty ***** válasza:

Nem csak kapcsolóüzemmel valósítható meg.

De elég összetett feladat. Ha nem építettél még hasonlót, akkor nem egy ilyennel kell kezdeni szerintem.

2018. ápr. 11. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Pár tápot már csináltam. Állíthatót is, de csak LM317-tel.

Ha nem csak kapcsolóüzemmel valósítható meg, akkor hogyan máshogy? Gondoltam arra is, hogy Buck konverterrel kellene átalakítani az egyenirányított és megszűrt hálózati feszültséget, de ott akkor elég nagy lenne a feszültségeltérés a ki és bemenet között, így a hatásfok sem lenne igazán jó. Meg aztán végülis ez is kapcsolóüzeműnek számít.

2018. ápr. 11. 19:08
 3/5 Szirty ***** válasza:

"Ha nem csak kapcsolóüzemmel valósítható meg, akkor hogyan máshogy?"


Úgy hogy a beállított kimeneti fesznek megfelelően az 50Hz-es trafó szekunder leágazásokat kapcsolja pár relé.

Persze így is van elmelegített teljesítmény, de közel sem annyi mint ha 1V-ra állított kimenetet 30A-el terhelnéd, miközben 35-40V a nyers táp...

2018. ápr. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ohh, értem. Erre nem is gondoltam. Viszont akkor ehhez egy méretes trafó kell, nem az a "zacskóban elviszem magammal, ha kell" kategória.

Másik az ára. Ezzel a megoldással kb. mennyibe kerülne az egész? Pontosabban csak a trafó, mert a többit nagyjából be tudtam lőni, viszont ilyen paraméterekkel rendelkező trafót nem igazán találtam sehol. Gondolom ez elég speciálisnak számítana, így csináltatni kellene. Az vajon mennyibe lenne?

2018. ápr. 12. 19:19
 5/5 Szirty ***** válasza:

Én azt csinálnám, hogy keresnék egy használt 230V primerrel rendelkező kb 1200VA-es trafót.

A szekundert megtekercselném saját magam.


Hát igen, 8-10kg egy ilyen trafó kb.

2018. ápr. 13. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!