Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Digitális multiméter milyen...

Digitális multiméter milyen módon méri az áramerősséget?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi, hogy belülről milyen a digitális multiméter felépítése és ebből adódóan, hogyan történik az áram mérése?

2018. júl. 20. 20:00
 1/9 anonim ***** válasza:
79%

Van egy nagyon kis ellenállású mérőellenállás (sönt), és az ezen eső feszültséget méri meg. Általában nincs biztosítva a nagyobb áramértékeken, mert a biztosíték ellenállása már befolyásol(hat)ja a mérést.

Ha szétszeded, a 10 amperes ellenállás például csak egy darab meghajtogatott vastag ellenálláshuzal.

10 amperre már elég 1 század ohm is, mert a rajta eső 100 mV már pontosan mérhető, és csak elfogadható mértékben fog melegedni az ellenállás.

2018. júl. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
És ez az ellenállás sorosan vagy párhuzamosan van bekötve a mérendő áramköri elemhez képest? Ha egy egyszerű áramkörben (egyetlen izzólámpát tartalmazó) akarom mérni az áramot.
2018. júl. 21. 06:03
 3/9 anonim ***** válasza:
2018. júl. 21. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem a kérdésedet.

Az ellenállás a műszer belsejében van. A közös pont banánhüvelye és az áramméréshez használt banánhüvely között. Ha egy izzó áramát akarod megmérni, akkor valahol megszakítod az áramkört, és bekötöd a műszert, mintha a műszer is vezeték lenne.


Az első válasz lepontozását nem értem. Egy átlagos multiméter így mér. Meg lehet nézni. És a nagyáramú rész nem szokott biztosítva lenni, rá is van írva a műszerre, hogy !Unfused! a megfelelő méréshatárhoz. Aki szerint ez nem így van, indokolja már meg, vagy az anyjába nyomkodja a piros mancsot.

2018. júl. 21. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Zzzoli ***** válasza:

Ez pontosan így van, ahogy az előttem szóló írta, az alapelv az ősidők óta ez és ez is marad.

Nyilván kicsi méréshatároknál még egyenáramú erősítőfokozatok is vannak közben, mire eljut a leosztott feszültség a régi jól bevált 7107-es áramkörig, ami a 3.5 digites műszerekben még mindmáig ugyanaz.

2018. júl. 21. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"És ez az ellenállás sorosan vagy párhuzamosan van bekötve a mérendő áramköri elemhez képest?"


Ampermérőt mindig sorosan iktatunk az áramkörbe, kisiskolás fizika.

Lényegileg egy vezetékben folyó áramot szeretnéd megmérni, ahhoz el kell vágni a vezetéket és beiktatni az ampermérőt.

Ezt az érzékeltetés kedvéért is írtam, illetve néha tényleg vágni kell, máskor nem, ahogy hozza a helyzet. (Lakatfogós műszer ezért is praktikus.)

2018. júl. 21. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"És a nagyáramú rész nem szokott biztosítva lenni, rá is van írva a műszerre, hogy !Unfused!"

"Nem szokott" enyhe túlzás, van sok olyan is, van biztosított is az igényesebb műszerek kategóriájában.

2018. júl. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Jobb multiméterekhez csatlakoztatható áramerősség-mérő. Angolul current-clamp, magyarul nem tudom.

Így néz ki:

[link]


Ez az áram által indukált mágneses teret méri, és az áramerősséggel arányos feszültséget produkál a kimeneten. A multimétert feszültségmérő módba kell állítani hozzá.

2018. júl. 23. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Angolul current-clamp, magyarul nem tudom."

Lakatfogó, ahogy már említettem az előzményben. Az olcsóbbak csak AC-t mérnek induktív úton, a drágábbak DC-t is, Hall-elemmel.

2018. júl. 23. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!