Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » My1016-os kefés DC motorra...

Morzsi007 kérdése:

My1016-os kefés DC motorra milyen hatással van, ha nagyobb feszültséget kap?

Figyelt kérdés

Tavaly építettem egy elektromos biciklit, amihez egy szettet használtam meg akksikat. Most is szépen működik, 30-35km/h végsebességgel halad alattam. A szett tartalmazta a

MY1016 dc motor 24V/250W

Szabályzót,

Egyéb kiegészítőt. A kérdésem az lenne, hogy ha kicserélem a kis szabályzót egy PWM-es szabályzóra és 24V helyett 36V-ot kap a motor nem lesz baja? Van ebből a motorból 36V-os vátozat is.



2019. máj. 29. 10:28
 1/8 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem az eredeti kis szabályzó is PWM, miután lineáris módon (a különbözet elfűtésével) nem szokás szabályozni, komoly hűtést igényelne és energiát pazarolna.

A PWM fogalma viszont nem helyettesíthető be a feszültségszabályzóval.

Itt egy DC tápszaggatóról van szó, ami a 24 V-ot megszaggatja ritkább vagy sűrűbb ütemben.

Ha te 24 V helyett 36 V-ot fogsz "rászaggatni", akkor másfélszeres csúcsáramok lépnek fel, ami nem egészséges a PWM-kapcsolóra sem, a motorra, kefékre sem.

Attól függetlenül, hogy munkavégzés szempontjából az impulzusok átlaga érvényesül, azért ezt nem lehet korlátlanul értelmezni.

2019. máj. 29. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
50%
Szimplán leéghet, de nagyobb baja nem lesz.
2019. máj. 29. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
A PWM bírni fogja, máshol is használok ilyet (10-60V/20A). A második hozzászólónak írom, hogy az aksi feltöltött állapotban 29.4V, szóval ennyit kap, nem 24V-ot, miért vagy olyan biztos, hogy leégne?
2019. máj. 29. 11:02
 4/8 anonim ***** válasza:
73%

De ezt másik irányba is figyelembe kell venni: ami névlegesen 36 V, feltöltve 44,1 V lesz.

Ha nulláról kezded felszabályozni, nem fog rögtön leégni, de ez akkor sem korrekt eljárás, a csúcsáramok miatt. Szakszerűtlen, szakmaiatlan, gány munka, aminek következménye is lehet.

Ha meg max. PWM-re állítod, akkor már direktben kapja a tápot. Átlagosan tekintve másfélszeres a túlterhelés, akárhogy nézed.

2019. máj. 29. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"A második hozzászólónak írom, "

A kérdezőnek írom, a 24 voltos motor és a 36 voltos motor teljesítménye ugyanaz.

Ha a 24-est megküldöd 36-al, az nem lesz erősebbb, nem tud nagyobb nyomatékot leadni, cserébe viszont nagyobb áramot fog felvenni a névlegestől, amitől melegedni fog. Ez lesz az, amitől leéghet.

Egyébként meg azt csinálsz vele amit akarsz. Ki sem kellett volna írni a kérdést ha már magadnak magyarázod hogy ez jó lesz.

2019. máj. 29. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
47%

Hogyne lenne erősebb, hova tenné az áramot, teljesítményt? Legfeljebb nem sokáig bírja.

Élő példa, 12 V-os Ni-CD csavarbehajtó (feltöltve 13 V körül).

Kipróbáltam 3S és 4S Li-ion csomaggal is, átépítve.

Utóbbi 14,8 névleges, 16,8 V feltöltve.

Nyilván utóbbival lett pörgősebb, erősebb, bírja is egyébként a motor, meg a szabályzója is, azóta is.

Ilyen motorok elég strapabírók, de azért másfélszeresen már nem illik igénybe venni.

2019. máj. 29. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Azért merült fel ez a kérdés, mert egy 18V-os aksis fúrógép/csavarbehajtó motorjára az volt ráírva, hogy 12-32V.

Ebből kiindulva és abból, hogy a témában szereplő MY1016-os motorból van 24V/250W, 36V/350W, stb. Gondoltam egy kérdést megér, azt gondoltam én is, hogy leéghet, csak megerősítésre vártam:-). Köszi a válaszokat.

2019. máj. 29. 12:30
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Az olyan motor, hogy 32 V max. feszültségre tervezték.

De a másfélszeres igénybevételt természetesen csak a feszültségre, illetve áramra értettem.

A felvett teljesítménynél négyzetes összefüggés van a P = U2/R képlet alapján (Unégyzet akar lenni), amennyiben a DC-motort egy ellenállással helyettesítjük be.

2019. máj. 29. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!