Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Tölthető-e egy li-ion akkumulá...

Tölthető-e egy li-ion akkumulátor eredetileg ni-cd akksihoz készült töltővel, feltételezve, hogy a max. Töltőfeszültség megfelelő?

Figyelt kérdés
Gondolom tölthető, de azt nem tudom, hogy nem károsodik-e ez az akkumulátor? A töltőáram talán még kisebb is, mint amit az akksi fel tudna venni.
2019. jún. 8. 10:28
 1/8 anonim ***** válasza:

De nem megfelelő a töltőfesz. Pont.

A NiCd, NiMH töltő állandó árammal tölt, és figyeli a töltés végén a feszültség-visszaesést, és leáll. Jobb esetben. Ha buta töltő, akkor csak tölt, rábízva a tulajra, hogy az este betett akkut reggel kiveszi.

Mivel a Li-Ion nem tud produkálni feszültségvisszaesést a töltés végén, viszont a töltési végfeszültség meghaladása rövid időn belül látványos fény és hangjelenséget produkál (gy.k: felrobban) nem érdemes próbálkozni.

Li-Ion töltési feszültség 1 cella: 4,2V; 2: 8,4V; 3: 12,6V

Ezek a feszültségek nem egyeznek meg sehány sorba kötött NiMH akku feltöltött feszültségével. És mint írtam, a NiMH töltő nem feszültségre tölt, hanem állandó árammal. A töltési feszültség függ a hőmérséklettől, egy melegebb cella feszültsége kevésbé megy fel a töltés végére.


Konklúzió: felejtsd el, ha jót akarsz. Fillérekért vannak már USB-re dugható LiIon töltő panelek, vegyél egy olyat.

2019. jún. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha kötnél rá egy multimétert és folyamatosan figyelnéd, hogy mikor éri el cellánként a 4,2 V-ot, vagy amennyi elő van írva.

De ekkor még nincs is teljesen feltöltve. A Li-ion töltő ezen a szinten megáll, viszont ezt a feszültséget még addig kell rajta tartani, míg az akku által felvett áram a kapacitás tizedrészének megfelelő értékre esik vissza (vagy amennyi elő van írva a gyártó által).

CC/CV szabályzókat pedig lehet kapni beállítható kimenettel is, több soros cellához.


Sokan összekeverik egyébként, vannak az akkuvédő panelok, ami cellánként 4,25 V-nál lekapcsolja az akkut, de ezt töltéskorlátozásra használni akkora ostobaság, hogy egyszer emiatt törölték is a hozzászólásom, mert nem álltam jót magamért.


A védelem arra való, hogy a töltő meghibásodása ellen (is) védjen.

2019. jún. 8. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
75%

"Tölthető-e egy li-ion akkumulátor eredetileg ni-cd akksihoz készült töltővel, "

Ne erőltesd a dolgot.

2019. jún. 8. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Konkrétan a következőről lenne szó: egy három tagból álló li-ion akksi sort töltenék egy "buta" töltővel, ami terhelés nélkül 12.8V-ot ad le, max 450 mA-rel. De már 0.1 A terhelésre a feszültsége 11,2 V-ra esik, tehát a megengedhető 12.6 V szint alatt maradna végig. Ha figyelem a töltőfeszültséget, és abbahagyom a töltést mondjuk 12,0 V-nál semmilyen károsodás nem fenyeget. Jól gondolom?
2019. jún. 9. 14:10
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Csak akkor nem lesz feltöltve rendesen.

Meg soros kötésnél illik figyelni a feszültségek eloszlását is, egyik cellán sem szabad 4,2 V fölé menni.

Noha egyformán jó állapotú cellák esetén egész jól szokott eloszlani, de erre nem szabad hagyatkozni.

Példa kedvéért így néz ki egy ilyen védelem, illetve terhelésfüggő is:

[link]

Ez meg a CC/CV modul, amin a feszültség és áramkorlát igény szerint beállítható, valamint van rajta egy harmadik LED, ami az említett 10 %-ot nagyjából jelzi:

[link]

2019. jún. 9. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

A legutóbbi válaszra: Igen, ezek szép és korrekt megoldások, de azokban az esetekben, ahol az akkutelep olyan sorba kötött cellákból áll, ahol egy-egy cella több (2,3,4) párhuzamba kötött cellát jelent, bukik a mutatvány.Vagy tévedek?

Az általam használni kívánt megoldással tudom, hogy nem tudok maximumra tölteni, de úgy tudom, hogy ez a Li-Ion akksiknak nem árt, éa engem sem zavar.

Köszönöm a válaszokat.

2019. jún. 9. 16:08
 7/8 A kérdező kommentje:
Kiegészítés az előzőhöz: legalábbis a töltésvédelmi áramkör esetében biztos, hogy kompromisszumos megoldásnak minősül.
2019. jún. 9. 16:27
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Legtöbb laptopakkuban is kettesével párhuzamosan vannak a 18650 cellák, szerszámgépeknél stb.

Két egyforma, párhuzamos cella olyan, mintha egy lenne.

A laptopakku védelme ugyanúgy figyeli az egyes tagok feszültségét (is), mint a linkelt áramkör, csak annyival tud többet, hogy van benne egy kis processzor és memória, I2C buszon kapcsolódik a rendszerhez, mér és tárol töltési adatokat stb.

Ha akkut cserélünk, az adatok is mennek vele, ezért is tárolják azon belül.

Ha bármelyik cella 2,5 V alá merül vagy 4,25 V fölé töltődik, azonnal lekapcsolja az egész akkut.

Ezt magam is teszteltem műszeresen, amikor egy párhuzamos tag elöregszik (megnő a belső ellenállás), olyankor van a gond, lekapcsolgat a védelem, mert a gyenge cellán eltolódik a feszültség.

A töltésszabályzó pedig a laptopban van és ugyanúgy 12,6 vagy 16,8 V-ig tölt, ahogy kell, cellaszámtól függően.

2019. jún. 9. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!