Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Digitális kameránál az ISO...

Digitális kameránál az ISO állításnál ténylegesen mi történik ? Történik egyáltalán valami hardveresen, vagy csak szoftveresen utólag állitják a kép fényerejét ?

Figyelt kérdés
Analog filmes gépnél ugye egyértelmű az ISO, vegyileg érzékenyebb, vagy kevésbbé fényérzékenyebb a film. De a fix képérzékelőkön mit lehet állítani ? Vagy semmít és az ISO állítás ugyan az mintha utólag szoftverrel változtatom a kép fényeségét ?

2021. ápr. 2. 08:06
 1/6 anonim ***** válasza:
89%

Az érzékelő jelét feldolgozás előtt erősíteni kell. Ezt az erősítést állítjuk nagyobbra az ISO növelésekor.

Jó analógia a hangerősítő. Ha halk a hang a kis bemeneti jel miatt, feljebb vesszük a hangerőt, de sajnos ugyanakkor az alapzaj is hangosabb lesz.

2021. ápr. 2. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
71%

"és az ISO állítás ugyan az mintha utólag szoftverrel"

Nem ugyanaz. De elmondani nem fogom, én semmit nem őrzök meg agyban amit nem kell, elolvastam, megértettem, alkalmazom, a hátteret meg elfelejtettem. Pithagorasz-tételnek sem tudom a bizonyítását.

2021. ápr. 2. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

az ISO beállítással már a kép elkészítésekor erősítesz a jelen az érzékelőből kiolvasáskor.

ELVBEN akár ugyanaz is lehetne a hatása, mint utólagos szoftveres világosításnál. csakhogy a GYAKORLATBAN utólag már egy feldolgozott jelet fogsz tovább erősíteni és így minden a feldolgozás közben belekerült hibát is felerősítesz vele, míg az ISO állítással még feldolgozás előtt erősítesz az érzékelő által rögzített jelen és ezután kezdődik csak minden más feldolgozás, így a többi hiba nem erősödik vele tovább, csak ami már az érzékelő jelfeldolgozásából ered. emiatt az ISO növelésével mindig kevésbé lesz zajos a képed, mintha az alacsony ISO-n rögzített képet világosítanád.

(pont ugyanúgy, ahogy az erősítős példánál is nagyon nem mindegy, hogy egy összetettebb jelfeldolgozási láncolatnak melyik végén erősítesz - és ezzel mennyi féle egyéb eszköz összeadódó különféle hibáit is erősíted fel).


de ha nagyon ráérsz, próbáld ki és magad is megtapasztalhatod a különbséget és aztán csináld úgy, ahogy neked legjobban bejön.

2021. ápr. 3. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Csak az a kérdés, kik azok a pondróagyúak, akik lepontozták a #2 választ. :D
2021. ápr. 3. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 gbenyov ***** válasza:

Az ISO beállítás lehetőség hasznos.

1. De magadnak fel kell mérned a lehetőségeidet.

2. Minden gép másképpen reagál az ISO-jának beállítására!

3. Egy biztos: minél kisebb az ISO annál zajtalanabb a kapott kép, de annál hosszabb záridő kell ugyanakkora világossághoz.


Teendőd: Csinálnod kell alacsony világítás mellett (teljesen NYITOTT BLENDÉVEL) MAGADNAK teszt képek-sorozatát úgy, hogy állítod kicsiből felfelé, az ISO-t és mellé mindig beállítod ugyanazt a képfényt, természetesen egyre csökkenő idő beállítással.


Meg fogod látni, hogy mikor lesz a számodra kellemetlen a fellépő kép-zaj. Ezt azért kell megcsinálnod, mert minden gép, minden target, más és más. Nyilván egy q-a drága gép nagyobb ISO-val is zajtalanabb képet ad vissza, mint egy óccóbb. (Ezt kell megfizetned.)

2021. ápr. 3. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Jobb a gépet állítani:

Van egyszer a "kevés és össze-vissza beeső fotonból" származó zaj (irreguláris foton disztribúció) és van elektronikus zaj (mint pl. a kozmikus háttérsugárzás, ami miatt a régi tévékben futkároztak a "hangyák", ha nem volt adás). A kamera képes ezeket külön erősíteni, de végül mindegyik együttesen fejti ki a hatását a képen. Így ha utólag világosítasz a képen, "mindegyik zajt" erősíteni fogod.


Másrészt a modern szenzoroknál van többlépcsős erősítés, ilyenkor magasabb ISO-nál más fizikális áramkör kapcsol be, így pl. az én gépemnél az ISO 500 sokkal zajosabb, mint az ISO 640 (ezt hívják dual-gain ISO-nak, keress rá).

2021. ápr. 3. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!