Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Milyen tükörreflexes fényképez...

Barbiii89 kérdése:

Milyen tükörreflexes fényképezőt vásároljak, ha majd fotózással szeretnék foglalkozni? Érdemes kezdésnek egy használt gépet venni?

Figyelt kérdés
Esküvői,kismama,gyermek fotózással szeretnék foglalkozni...
2014. máj. 15. 13:26
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
:) köszi a segítséget!
2014. máj. 16. 12:43
 12/15 anonim ***** válasza:

#10:

Bocs, hogy kötözködöm, de most vagy erősen túlzol, vagy nem csodálom, hogy a fotósok állandóan panaszkodnak, hogy milyen nehéz megélni ebből.

- oké, adó. Rendben, elfogadom, bár én bevétel után adózom, szóval, ha nincs bevétel, kiadás sincs.

- igen, van két vázam, de nem cserélgetem őket kétévente. Enyhe túlzás lenne egy profi vázat kétévente lecserélni. Ilyet még nem is hallottam. Sok fotóst ismerek, aki évek óta 5d mark II-t használ, és esze ágában sincs lecserélni. Szerintem a fejlődés nem abban van, hogy rohansz a technika után. Nem beszélve arról, hogy az előző gépet valószínűleg nem teszed ki a szemétbe, szóval nagyjából féláron el tudod adni. Innentől már a költséged is feleződik.

- weboldal: én havi 1000 forintot fizetek 20gb webhelyért. Ha ezen nem férsz el, ott baj van. Netre biztos nem töltesz fel teljes felbontású képeket, mert felesleges.

- 15ezer üzemanyag egy esküvőre?? Az egy teljes tank. Hová jársz te minden alkalommal?

- évi 100ezer autóra? Minden évben gumit cserélsz, vagy mi? Feléből bőven kijövök, de egyébként is lenne autóm.

- Kétévente számítógépet cserélni?? Szerintem ez is túlzás. A gépem több, mint kétéves, és minden probléma nélkül kezeli a fájlokat.

- Állandóan megy a géped?? Miért?? Mitől nem átlagos a te PC-d?

- Szoftvert szintén nem kell állandóan frissíteni. Egy korábbi verziójú Lightroom bőven elég arra, ami egy esküvőhöz kell. Gondolom, nem darabjaiból rakod össze a képeket, amihez mindenképp PS kellene.

- Objektív szintén olyan dolog, amit megveszel, és jó esetben hosszú évekig nem kell lecserélni. Egy minőségi objektív nem amortizálódik le két év alatt, sőt tíz év alatt sem. Három objektívnél többet úgysem használsz, azokat megveszed, és innentől milyen éves költséged van?


Azzal egyetértek, hogy az elején van egy komoly beruházás, de kétévent cserélni a felszerelést teljesen felesleges. Megteheted, hogy olyan jól fut a szekér, de

emiatt a költségekre panaszkodni túlzás. AZ 5d mark II egy ötéves váz, de szerintem nagyom simán le tudsz vele nyomni egy esküvőt, ahogy sokan teszik is. A canon 24-70 egy 11 éves objektív, és szerintem sokaknak az elsődleges

választás. (bocs, Nikonban nem ismerem ki magam).Ha ebből indulok ki (és tételezzük fel, hogy nem ejted le vagy karcolod össze), akkor 10 éve nem kellett objektívre költenem, öt éve nem vettem vázat. Hol itt az éves költség? - Jó időnként elviszed szenzortisztításra, de az nem több százever forint.

Autóm egyébként is van, adót egyébként is fizetek rá, marad a benzin.


Egyszer beruháztál, és utána úgy alakítod az áradat, hogy az fedezze a költségedet - minden vállalkozás erről szól. Ha elmész egy esküvőre, fizessenek annyit, hogy meglegyen a bevételed a költségeken felül. Ha ez nincs meg, akkor veszteséges vagy, és becsukhatod a boltot. Erről szól egy üzleti terv. Kiszámolod az összes költséget, és kialakítod az árat. Aztán ezt valaki vagy kifizeti, vagy nem. Azon alul neked ráfizetés, és felesleges elmenned.

2014. máj. 16. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

#12: Valóban volt ahol egy kicsit túllőttem a célon, például a NAV által ajánlott 90ft/km-el számoltam útiköltséget, ami helytálló (jegyesfotózás+esküvő napján autózás), viszont ezután már nem kell számolni az autó amortizációját, a biztosítást stb...


Most rohanok dolgozni (az irónia kedvéért esküvőt fotózni), de amint lesz egy kis időm részletesebben is reagálok. Amúgy meg adná Isten, hogy mindenki így kötekedjen! (Végre egy értelmes ember akivel lehet normálisan vitatkozni.)

2014. máj. 17. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

No, akkor a #12-esre reagálva:

- Az adóval nem tudsz mit kezdeni, a KATA-t akkor is fizetni kell ha egy fillér bevételed sincs (nyilván ez esetben megszünteted a vállalkozásod és annyi, de most ne ebből induljunk ki.). Akárhányszor utánaszámoltam, mindig az jött ki, hogy sokkal jobban megéri KATA-snak lenni, mint szépen minden számla után adózni, ráadásul nincs szükség könyvelőre stb...

- Az 5D Mark II egy remek váz, nekem is van belőle kettő. 150.000 expozíciónál többet viszont egészen biztosan nem bír (jó persze, vannak kiugró esetek de ezekre nem alapozhatsz). Aki komolyabban fotózik esküvőket az tudja, hogy egy esküvőn nem ritka a háromezernél is több ellőtt képkocka és ha még mellette mást is fotózol(rendszeresen), simán kijöhet évente százezer körüli expozíció. Amikor a zárszerkezet feladja, akkor két lehetőséged van:

a) zárcsere (vázanként kb. 65 ezer forint+expógombcsere minden második zárcserénél)

b) kuka

Jelenleg egy frissen zárcserélt 5D Mark II maximum 300 ezer forintot ér ha amúgy más nyűgje nincs neki, így legjobb esetben is 250ezer forintért lehet eladni. Egy 5D Mark III jelenleg kb. 788ezer Ft-ba kerül. Ha azt nézed, hogy az öt éves vázban, már kétszer zárat cseréltek, harmadszorra már nem biztos, hogy nekimész a dolognak, már csak azért is mert a Mark III fejlettebb, gyorsabb, jobban használható. Tehát eladod a zárcsere után a vázakat összesen 500ezer Forintért és 1,6M Ft-ért veszel kettő vázat, két markolatot, tartalékakkukat stb. Két év múlva legkésőbb megint ráköltesz 130ezer forintot a két vázra, hogy zárat cserélj és lehetne folytatni a sort. A fejlődés egyébként valóban nem (csak) abban van, hogy loholsz a technika után, de a piaci verseny egyre inkább rákényszerít a fejlesztésre, mert egyre jobb fotósok dolgoznak körülöttünk egyre jobb cuccokkal és aki beragad, az hamar kiesik a pixisből.

- Nem tudom, hogy hol van ilyen lehetőség, de mivel elég sok múlik ezen, nem igazán látom logikusnak a filléres és/vagy külföldi tárhelyszolgáltatókkal való együttműködést ebben a tekintetben. A gyumolcstarhely.hu-nál a 10GB-os csomag jelenleg huszonötezerpárszáz forint évente, ők megbízhatóak és valóban tudják azt biztosítani amit leírtak. Ha egy megrendelést elbuksz azon, hogy épp nem elérhető a weboldalad mert valami technikai gondja van az olcsó tárhelyszolgáltatódnak, akkor már jobban megérte volna kifizetni a normális szolgáltatót. Nem éri meg hidd el.

- Átlagosan 250km-t autózom egy esküvőért (első találkozó a párral, jegyes fotózás a megyén belül bárhol, külön napos kreatív, az esküvőn a készülődéstől a lagzi végéig való rohangászás a helyszínek között). Ez 60Ft/km-el számolva 15.000 Ft-ra jön ki, ami baráti abban a tekintetben, hogy a NAV jelenleg 90Ft/km-t javasol és a legtöbb kolléga bőven efelett számol, ámbár tény, hogy ez nem csak az üzemanyagköltséget tartalmazza, ezért efelett az autóra egyéb költséget már nem kell számolni.

- A számítógép cseréje egy dolog, valóban nem szükségszerű (bár a NAV is azt hiszem két évente engedi amortizálni a számítástechnikai eszközöket), viszont a saját munkádat könnyíted és gyorsítod meg vele, ami költséghatékonyabbá teheti az egész vállalkozást. Tegyük fel, hogy csak négy évente cserélsz számítógépet és spórolsz így évi 50-100E Ft-ot. Nem nagy tétel a teljes költsévetésre nézve, viszont nagyon nem mindegy, hogy egy teljes esküvői anyag feldolgozása 100 vagy 120 óra utómunkát követel-e meg.

- Állandóan megy. Szezonban egy esküvőfotós jellemzően napi 16-18 órákat dolgozik, szombat és a fotózások kivételével tehát, minimum ennyit megy a számítógépe naponta. Mivel egy átlagos irodai munkára használt PC-ben egy merevlemez van, nincs SSD, nem az épp elérhető csúcs, vagy csúcsközeli hardverek vannak benne, nincs rálógatva két az átlagnál kétszer nagyobb monitor, ezért jellemzően egy fotófeldolgozásra használt PC a négyszeresét eszi egy sima irodai szövegszerkesztésre használt számítógép fogyasztásának.

- A szoftvereken lehetne vitatkozni, de sajnos az a helyzet, hogy alapvetően nem az a célközönségem akinek a "simán elég hozzá ez is" a válasz, a fejlődés pedig az utómunkában is jelentős kell, hogy legyen. Tudni kell megújulni és jót csinálni, hétről hétre ehhez pedig a szoftveres támogatás is elengedhetetlen ráadásul a PS muszáj, mert nem mondhatod a megrendelőnek, hogy "te figyi nem retusáltam ki a pattanást ami a lagzi reggelére nőtt a homlokod közepére, mert drága lett volna hozzá a szoftver!".

- Jelenleg összesen öt objektív van a táskámban és nincs még ott mindegyik amit szeretnék. Igen, mindegyiket használom esküvőn is. Két év alatt egyébként valóban nem amortizálódnak le, de 5-6 év alatt azért jellemzően átmennek egy-egy motorcserén, kétévente egy tisztításon és egy kalibráláson, főleg annál aki esküvőzik, fejlődnek, tehát nyilván azért erre is költesz, bár számszerűsíteni nem tudnám ezért nem is tettem feljebb sem.


A 24-70-nek egyébként elég sok nyűgje van, nem is használom (ezért a több objektív), jellemzően fixekkel dolgozom, megbízhatóbbak, élesebbek és jobban működnek általánosságban mint a zoomos társaik, bár tény, hogy az új 24-70 nagyon klassz lett, de az ára már koránt sem ennyire fényes. A többit megválaszoltam feljebb, az utolsó bekezdéssel pedig egyetértek. Továbbra is éves szinten 1,2-1,5M Ft költségnél tartunk. Ez a helyzet, nem rózsás, főleg nem akkor ha azt nézed, hogy milyen árakkal dolgoznak a külföldi kollégák, de nem lehetetlen megélni belőle, csak nehéz.

2014. máj. 19. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Hobbinak jó a fotózás, de ebből megélni elég nagy kihívás.
2015. jún. 3. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!