Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Milyen objektívet ajánlanátok...

Milyen objektívet ajánlanátok egy kezdőnek kültéri portrék, illetve tájképek készítéséhez?

Figyelt kérdés
Márkától függetlenül egy 18-55 standard kitobi megfelelő lehet? Egyáltalán mik azok a szempontok, ami alapján döntenem kell? Mindenféleképpen kültéri képek készítése a cél, bent nem nagyon használnám a gépet. Tehát a relatíve nagy fény adott.

2015. szept. 21. 17:21
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
31%

Tájképet csak reggel vagy naplementekor lehet csinálni, akkor már nem adott annyira a nagy fényerő :) Kell a fényerő azért is meg tájképet a végtelen fókusz miatt 8-11-es blendenyílás felett csinálunk csak.

Portréhoz jobb a 80-130 mm közötti gyújtótáv, nagy fényerővel.

Tájképhez pedig 15-20 mm körüli gyújtótávot érdemes használni.

Összefoglalva én a helyedben valami 16-100-as objetkívet vennék, bár ezek drágák, 150 felett vannak.

Természetesen az adott célokra a 18-55-ös kitobi is megfelel, ha nem értesz hozzá akkor nem fogod tudni kihasználni a drágább obikat. Sokat kell gyakorolni.

2015. szept. 21. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Gyakorolni fogok ezerrel és akkor később kialakul a fejemben, hogy mire is van valójában szükségem.
2015. szept. 21. 19:00
 3/27 anonim ***** válasza:
95%

Tájképhez nem kell nagy fényerő, mert állványról (vagy jól letámsztva a gépet) simán lőhetsz hosszabb záridővel. Ott akár egy 18-55 is megfelelő lehet.


A portrénál már fontosabb a fényerős objektív, első sorban a háttérelmosás miatt. A különböző portrék különböző gyújtótávolságú objektívekkel lőhetőek a legjobban, mással érdemes csak arcot, mással egy teljes mellképet lőni, így jó lenne tudni, hogy mire van szükséged (itt elég jól összeszedi a cikk író: [link] azzal azonban számolj, hogy 1.6x-os szorzó van a gépeddel)

Minden esetre a 85mm például elég klasszikus, ezt APS-C gépen egy 50mm-es objektívvel kapod meg, tehát egy 1.8/50 beszerzése nem rossz ötlet, és ezekhez olcsón hozzá lehet jutni.

2015. szept. 21. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
90%

Egyébként az is egy közkeletű hiedelem, hogy tájképet csak valami 10-30mm közötti nagylátóval lövünk. Rengeteg ismert tájkép fotós használ például 70-200-at rákeres az ember, akkor a neten van fent egy csomó kép, amit ilyen objektívvel lőttek, érdemes megnézni, sok esetben sokkal jobb képek, mint a klasszikus látszik az egész hegylánc keresztbe típusú fotók.


Itt az első 2 kép mindjárt egy 70 és egy 200mm-en lőtt fotó: [link]


Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nem nagylátóval kell tájképezni, inkább azt, hogy előbb ki kell találni, hogy mit és milyen stílusban akarsz fotózni, utána lehet objektívet venni hozzá.

2015. szept. 21. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
67%

"Tájképet csak reggel vagy naplementekor lehet csinálni"

Basszus, ezt nem is tudtam. Akkor most képeim felét dobhatom ki...?


"Kell a fényerő azért is meg tájképet a végtelen fókusz miatt 8-11-es blendenyílás felett csinálunk csak."

Na ezt megint nem értem. Ha 8-11-nél szűkebb blendét használok, akkor mit számít, hogy mennyire fényerős az objektívem?


"Tájképhez pedig 15-20 mm körüli gyújtótávot érdemes használni."

Témája válogatja. Hogy "érdemes" az erős túlzás.


"Összefoglalva én a helyedben valami 16-100-as objetkívet vennék"

Én meg nem vennék ekkora átfogású objektívet, mert jellemzően nem produkálnak kiemelkedő képminőséget. És akkor nagyon diplomatikusan fogalmaztam.


Persze így, hgy a kérdező nem ír árat, elég nehéz bármiféle épkézláb tanácsot adni...

2015. szept. 21. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
0%

"Basszus, ezt nem is tudtam. Akkor most képeim felét dobhatom ki...? "


Igen. De magazinok is élből a kivágnák a kukába a ilyen képeket. Versenyeken meg pofán röhögnének.


"Na ezt megint nem értem. Ha 8-11-nél szűkebb blendét használok, akkor mit számít, hogy mennyire fényerős az objektívem? "


Persze hogy nem érted, ha azt sem tudod mi az a blende vagy fényerő. Még szűkebb 22-es blendénél például még több fény kell és kell a szűk blende a végtelen fókusz miatt, hogy éles legyen a tájkép. Pont hogy szűkebb blendénél kell a több fény. De nem fogod érteni.


Tipikus "vettem egy DLSR fényképezőt, profi fotós vagyok" féle inkompetens hozzászólás.

2015. szept. 21. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
89%
Istenem, ne tetézd!! :D
2015. szept. 21. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
77%

"Tájképet csak reggel vagy naplementekor lehet csinálni"

"Basszus, ezt nem is tudtam. Akkor most képeim felét dobhatom ki...? "


Igen :). Na jó nem. Azt azért el kell ismerned, hogy a legjobb fotók hajnalban és naplementekor készülnek - legalábbis jó esély van rá, hogy ezen időszakokban sokkal érdekesebb fotókat lehet készíteni.


"Kell a fényerő azért is meg tájképet a végtelen fókusz miatt 8-11-es blendenyílás felett csinálunk csak."

Na ezt megint nem értem. Ha 8-11-nél szűkebb blendét használok, akkor mit számít, hogy mennyire fényerős az objektívem? "


Egyetértek. Zöld kéz. HDR képek esetén én szűk blendét használok például, de most így hirtelen nem is tudom fotóztam e mostanság nagyobb blendével ( állványról fotózom - szóval fényerősség tényleg nem perdöntő).


"Tájképhez pedig 15-20 mm körüli gyújtótávot érdemes használni."

Témája válogatja. Hogy "érdemes" az erős túlzás. "


Egyetértek. Zöldkéz. Nincsenek kőbe vésett szabályok. Én általában 17 körül fotózom, de van amikor telével, de nem ördögtől való ha esetleg egy fix 50-es objekívet rakok fel..vagy bármit :) Van 10-22-es cuccom is, annak is vannak előnyei ( meg hátrányai is )


"Összefoglalva én a helyedben valami 16-100-as objetkívet vennék"

Én meg nem vennék ekkora átfogású objektívet, mert jellemzően nem produkálnak kiemelkedő képminőséget. És akkor nagyon diplomatikusan fogalmaztam. "


Egyetértek. Zöldkéz. Nekem nem jött be a fenti kombináció, csalódás volt.Bár a L-es 70-200-as objetkívemet nagyon szeretem, de az más kategória :)


"Persze így, hgy a kérdező nem ír árat, elég nehéz bármiféle épkézláb tanácsot adni..."


Azért lehet. Én első körben egy jó állványra ruháznék be és valamilyen távkioldóra a kérdező helyében.

2015. szept. 21. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
75%

Te 57%-os!


Na akkor fejtsd ki nekem légy szíves, hogy megértsem a 40 éves fejemmel, meg a lassan húsz évnyi fotós múlttal a hátam mögött.


"Még szűkebb 22-es blendénél például még több fény kell és kell a szűk blende a végtelen fókusz miatt, hogy éles legyen a tájkép. Pont hogy szűkebb blendénél kell a több fény."


Tehát minél szűkebb blendét használok, annál több fény kell, és ezt azzal érem el, hogy egy fényerős (tehát pl. f1.4-es) objektívet rekeszelek le f22-re?


Mert eddig én abban a hitben éltem, hogy szűk rekesz esetén záridő vagy érzékenység növelésével lehet több fényt engedni a filmre/érzékelőre.

2015. szept. 21. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
46%

78%:


"Igen :). Na jó nem. Azt azért el kell ismerned, hogy a legjobb fotók hajnalban és naplementekor készülnek - legalábbis jó esély van rá, hogy ezen időszakokban sokkal érdekesebb fotókat lehet készíteni."


Egy szóval sem állítottam, hogy az említett időszakokban nem lehet lenyűgöző tájképeket készíteni, azonban a bölcs 57%-os szakértő kijelntette, hogy CSAK AKKOR LEHET. Azért én láttam már jó tájképet napközben is (például borús időben is gyönyörű képek készíthetőek...)

2015. szept. 21. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!