Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Üdv mindenkinek! Lehet, hogy...

Macilaci12 kérdése:

Üdv mindenkinek! Lehet, hogy buta kérdésem van, de azért érdekelne a közvélemény. Az autóban lévő klíma hatásfoka érdekelne, hogy esetleg megoldható lenne egy kis szoba fűtése vele (10nm)?

Figyelt kérdés
Üdv mindenkinek! Lehet, hogy buta kérdésem van, de azért érdekelne a közvélemény. Az autóban lévő klíma hatásfoka érdekelne, hogy esetleg megoldható lenne egy kis szoba fűtése vele? Be lehet e üzemelni az autón kívül is egy megfelelő teljesítményű 12V-s villanymotorral? Napcelláról menne, szigetüzemű rendszerrel. Vagy nagyon rossz lehet a hatásfoka a split 230V-os klímákhoz viszonyítva? , mert ott kb.4x hatásfok van a 230V-os hálózati áramból felvett energiához képest, az autóban nem tudom, hogy a meghajtás során, milyen hatásfokkal dolgozik pl. a ptc fütő berendezésekhez képest. Érdekelnének a vélemények.

2020. jan. 9. 08:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Az autóban a motor által termelt hőt kapod meg fűtésként. Nem tudod csak a klímát üzemeltetni belőle.
2020. jan. 9. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
69%

Hogy fűteni tudj vele, először is meg kell fordítani a hűtőközeg áramlási irányát, de nem tudom, hogy a konstrukció erre mennyiben alkalmas.

Van hozzá klímás szakember, aki a töltést megoldja neked?

A motorhoz kellene egy PWM-fordulatszabályzó is, az optimális beállításhoz. Bizonyára hallottál róla, hogy az inverteres klímák (aminek lényege a szabályozhatóság) jobbak fűtési célra, mint az on/off rendszerűek.

Egyébként az akkuban tárolt elektromos energiát mindegy, hogy PTC vagy izzószálas eszközzel fűtöd el, hatásfokon semmit nem változtat. Ugyanúgy hővé lesz az egész, leszámítva a rásegítő ventilátor fogyasztását, ha van.

2020. jan. 9. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Gondolom az autó klíma nem a motor hőjét használja, hasonló lehet a split klímához , van egy kültéri egysége és van egy az utastérben , a kompresszort egy ékszíjjal a motor hajtja , biztos ebből is van többféle ,valószínű, hogy a kompresszor fordulat szabályozása is megvan oldva valahogy. A hatásfoka a másik fajta fűtési eszközhöz képest érdekelne, amely egy fűtőszálat tartalmaz kb. 800watt , de van nagyobb is kisebb is. A napelem táblára inverterrel rátudnám tenni a 230V os split klímát, de abban komoly elektronika van , nem szeretném bedögleszteni, ha az áram lecsökken a napelem táblán.
2020. jan. 9. 09:32
 4/13 anonim ***** válasza:
58%

A hatásfoka biztos sokkal rosszabb lesz, mint egy split klímáé, a mennyire függ milyen autóklímára gondolsz, nyilván minél modernebb annál jobb. Bár a túl modern autóklímát meg lehet nem bírod beüzemelni.


Azt meg természetesen nagyon egyszerűen meg lehet oldani, hogy fűtsön hűtés helyett, a kültérit kell belülre rakni, a beltérit meg kívülre.


A hősugárzónál biztos jobb lenne a hatásfoka, de én biztos nem bajlódnék ezzel, amennyi pénzt és energiát ráfordítasz, soha nem hozná vissza az árát. És persze ott van a lehetőség, hogy nem sikerül, vagy hangos lesz. 10 nm szobába egy hősugárzó tökéletes.

2020. jan. 9. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

egy kisebb szoba - mondjuk 15 nm az 35-40 légköbméter egy autó meg 4-5 légköbméter.

Biztos nem terveznek a kocsiba 10x akkora teljesítményű klímát - még akkor sem ha a sok ablak miatt jobban melegszik mint egy lakás - mint amekkora kell.


Szerintem csak akkor éri meg ha nagy szaki vagy és szeretsz szerelni és értesz os valamennyire hozzá és megvan az elszántságod is.

Mert hoy gazdaságilag nem éri meg az biztos.

Kell egy villanymotor ahhoz szabályzó-, védelmi áramkörök, inverter, akkmulátorok.


El kell helyezni valahol kültéren a kompresszort, hőcserélőt - csak úgy nem rakhatod ki sehova, kell neki valami doboz, konzol, odakábelezni, odacsövezni stb. A beltéri részének szintén kell valami tartó ami ki is néz valahogy.


szerintem legalább 2x derágább lenne összerakni és 10x annyi idő mintha veszel egy átlag split klímát ami erre van kitalálva, megépítve és csak a csöveket kell összekötni, pár furattal felrakni és villamosan bekötni.

Éééés még mindig nem is biztos, hogy be tudja fűteni a szobát.

2020. jan. 9. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Az automotive klímát felejtsed el, ráadásul az egy külön szakma, személy, busz, teher/kamion más és más kategória. Lényeg, hogy egyrészt kicsi a teljesítménye, másrészt a hatásfoka nagyon rossz az inverteres klímához képest. A hűtőkört több okból nem tudod átalakítani, egyrészt nem arra lett tervezve a rendszer hogy fűtsön, fűtésen sajnos még rosszabb a hatásfoka. A kompresszor meg hagyományos, így azt a kocsi motorja forgatja, a vezérlést meg egy kuplung határolós rendszer végzi.


Magához a rendszerhez meg kellene még egy szoba hőmérsékletű termosztát, ami lakásokban található, mert ezeknek más az osztása, mivel a modern autóknál a fedélzeti számítógéphez van bekötve minden és az egész elektronikát nehéz lenne átvinni, úgy hogy az autó légköbméterét veszi figyelembe, ami kevesebb mint 3m3. Kellene még presszosztát, EV vagy EXP szelep na meg persze aki ezt a vezérlést összehozza. Ennek az árát, biztos nem fogod megfizetni, hacsak nincs valami hűtőgépes/klímás ismerősöd. Ott van még a fenti megoldás amit írtak, hogy nem alakítod át és hűtés módban megy, de akkor a léghűtőt belülre kell tenni, az elpárologtatót meg a kültérbe. Viszont a léghűtőt meg nem fűtésre tervezték más a lamellák kiosztása, mivel mozgó járműre tervezték, tehát a légáramlást is biztosítani kéne. Ha, ebbe belefognál, nem lenne egy szép látvány egy ilyen rendszer, a kocsiba elmegy, mert ott senki nem látja.

2020. jan. 9. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

A lényeget nem érted, kérdező:

Az autóklíma csak hűt, mivel fűteni ott van a motor hulladékhője. Hiába rugózol rajta, "hogy de az autóklíma nem a motor hőjét használja" , mert az autóklíma nem fűt. Csak hűt.


Kivéve a villanyautók hőcserélős fűtése, ami külön beszerezhetetlen, vagy ha mégsem, akkor többször annyiba kerül, mint egy rendes, fűteni is tudó klíma.

Persze ezek a hőcserélővel fűtő klímák sem csodaszerek, kb, a felvett elektromos teljesítmény 3-5x-ével tudnak fűteni, bizonyos külső hőmérsékletig. Ha egy házat ki akarsz fűteni, ahhoz kell 10-15 kW, tehát 3-4 kW teljesítményű szigetüzemű naperőmű is kéne hozzá. Ismerve a napelemek és a szükséges akkuk árait, valószínűleg többe kerülne a rendszer, mint az épület, amit fűtenie kéne.

2020. jan. 9. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
83%
Indításként előbb ültess fát a ház elé.
2020. jan. 9. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 gabesz147 ***** válasza:

Ne kínozd magad egy ilyen bizonytalan kimenetelű barkácsolással, egy rendes split klímát dobass be, normál 240V-os hálózati áramot ne sajnáld, és évekig meglesz a kényelmed.

Azt írják előttem, hogy az autóklíma nem fűt, csak hűt, szerintem ez logikus, de nekem csak BKV bérletem van, nem tudok konkrétan állást foglalni:-).

Én biztos, hogy nem szaroznék ezzel. Egy fűtésre optimalizált Gree pl. vagy más típus tökéletes lesz, ha ezt választod, 10nm-t hamar befűti.

2020. jan. 10. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Rendben , ez nem jó ötlet volt. Azt hittem az autóklímában is van szelep fordító , mint a split félében, vagyis, hogy tudna hűteni és fűteni, ha megfordul a szelep, tehát ez nem így van. Igen , akkor marad a split klíma , de én mindenképp naptáblával használnám, 3,5Kw -os elegendő is lenne. Néztem , hogy a hálózatból max.1250W ot vesz fel és fűtési teljesítményben 3,5kw ad le 4,1 scoop értékü.


Ez nagyon jó lenne a hatásfok miatt is, de egy gond van csak, hogy ezek a klímák tele vannak integrált áramkörökkel, ha én ráteszem a napelemes rendszerre, 1500W lesz nemsokára a naptáblákból és egy aksi, szóval a napelemes rendszernél azért lehet olyan helyzet, hogy az aksi döglődik és az inverter adja az energiát , de lehet hogy csak 500W -ot . A fesz. meglenne csak az áram erősség lenne kicsi. A klima kompresszora végül is mehet 500W-on is, ha csak ennyi jut , csak azt nem tudom, hogy nem e lesz baja a klimának , ha csak 500Wot kap. 1250W a max. felvétele.

Ha bedöglik a klíma nem csak kint lesz mínusz, hanem az ügy is deficites lesz. Ezért az az elgondolásom támadt, hogy veszek egy 12V -os 800W-os fűtő szálas pct -s szerkezetet és kipróbálom.(5-6Eft körül van) Ez tuti, hogy nem megy tönkre és tökéletesen bírja a fesz. és áramerősség ingadozást. Ha süt a nap, akkor fűti a szobát, ha nem süt, akkor átmegyek egy másik szobába.

2020. jan. 10. 18:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!