Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Miből tudnék csinálni trafót/t...

Pintér László kérdése:

Miből tudnék csinálni trafót/transzformátort vagy minek hívjákot egy polisztirol vágóhoz?

Figyelt kérdés

[link] Ehhez kéne, állítólag ilyen adatokkal bír a gyári sztori benne: Pri: 230V/50

Sec: 28,3V/5,3A

PC tápból nem lehetne valahogy? A hungarocell 80 fokon olvad, tegnap a vágódrótot ( cekász megnevezés helytálló? )) rákötöttem egy kínai aksis fúró 18 voltos töltőjéra, ami inkább csak olyan 15-6 voltos, azzal olyan 35-40 fokra melegítette fel, a gyári trafóval 250-350 fokra hevül a cekász. Elég lenne Nekem olyan 100-120 fok is. Megvenném hozzá a gyári trafót is, merrt kb 30 ezer, de ha meglehet oldani, akkor inkább erzt az ingyenest választanám.

A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm szépen! De lehetőleg csak az válaszoljon, aki megoldást ír. Tényleg! Próbáljunk csak a kérdésre koncentrálni és olyan választ adni, ami választ ad a kérdésre. :) Ha nem tudod, hogy tápból hogyan lehet, akkor ne írj semmit, ha csak azt nem tudod, hogy másból hogy lehet. Szóval csak a megoldások érdekelnek.



2020. jan. 25. 10:39
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
12 voltos akkutöltőt használtam a célra. Cekászként először gitárhúrt használtam (G-húrt, ez volt a legalkalmasabb), nagyon jó, gyorsan felhevült, de nem túl tartós, aztán rossz forrasztópákából kinyert huzalt, ez lassabb, de tartós.
2020. jan. 25. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Zzzoli ***** válasza:
100%
A kínai akkus fúró tápja nem tud elég áramot sem, szerencséd hogy nem égett le. Legjobban bevált dolog a kevés elektronikai ismerettel rendelkező emberek körében az univerzális laptop táp. Olyat válassz ami 24V-ig kapcsolható kimenettel rendelkezik és a kimenete terhelhető 4-5Aperrel. Nyilván függ a cekaszod vastagságától a terhelő áram, azért arra oda kell figyelni. Viszont az univerzális laptoptáp kimeneti feszültségének változtatásával állítható a felfűtés mértéke.
2020. jan. 25. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Ez névlegesen, a számítás szerint 150 W-os terhelhetőségű transzformátor, vagyis biztonságosan 200-300 W terhelhetőséget jelent. Ha ilyen nem kapható a kereskedelemben, akkor tekercseltetni kell egyet (én sajnos 55 éve nem tekercselek már transzformátort).
2020. jan. 25. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Szirty ***** válasza:

Fúró töltőjével ne kísérletezz, mert durván túlterheled így és egy idő után melegebb lesz a táp mint maga a huzal és persze tönkremegy.


100-120 fok biztosan nem lesz elég. Annál több kell.


A kérdésedre nem igazán lehet egzakt választ adni, mert ahhoz ismerni kellene a huzalod méterenkénti ellenállását és hosszát, no meg azt hogy a kívánt hőmérséklet eléréséhez mekkora áram kell.


Én is csináltam ilyet ház szigetelése kapcsán.

Egy kb 100VA-es transzformátort használtam ami 2.5-3V-os szekunderrel rendelkezett.

Azért választottam ezt a megoldást, mert nem kell hozzá speciális ellenálláshuzal, jó a közönséges vas drót is. Én CO hegesztő huzalt használtam. Kb 20A áram folyt a huzalon.

Ráadásul ez a huzal elég vastag és így masszív is, lehet neki tolni a táblát, nem szakad el.

2020. jan. 25. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

250-350 fok kell legyen a vágószál, különösen folyamatos munkához. Különben a hungarocell túságosan lehűti.

Hogy milyen feszültségű trafót használsz, az a fűtűszál ellenállásától függ. A szál méretétől függően legalább 100 VA-es trafó kell hozzá. Persze kapcsoló üzemű táp is jó lehet, pl. régi számítőgép tápja.

2020. jan. 25. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Szakmailag írtak már, de ha valakit a nyelvi dolgok is érdekelnek, régen ezt cekasznak mondták a villanyszerelők, amit vaktában is német eredetre tippeltem volna és igazam is lehet, úgy néz ki.

Németben nevezik így a króm-nikkel ellenálláshuzalt, viszont valószínűleg valami régi márkanév, gyártmány alapján, nagybetűvel: Cekas.

Kiejtése a németben cékász, de a magánhangzókat csak röviden, pattogósan kell ejteni. Nem "magyarosan".

Króm-nikkel arányától függően lehet Cekas 0, Cekas I, Cekas II.

Mindamellett a szakmai nyelvezetben nem annyira használatos ma már szerintem, laikusok szeretnek inkább megrögzötten ragaszkodni ilyen régi dolgokhoz.

Simán fűtőbetét, fűtőszál néven fut manapság.

2020. jan. 25. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Ó! Meglepedt e sok és gyors és segítőkész válasz. :) Nagyon szépen köszönöm szépen!

Öhm.... A huzalról annyit, hogy gyári rendes polisztirol vágóhoz való huzal, körülbelül... tudja a kánya... 100-120 cm és olyan közepes gitárhúr vastagságú.

Én is a ház szigeteléswnél szeretném használni, illetve egyéb hungarocell méretre vágós munkálatokhoz, sebesség annyira nem nagy prioritás, inkább az a fontos, hogy szépen vágjon és ne legyen, mindenhol hungarocell darab, mint mondjuk szikés vágásnál.

A fúró töltője annyira nem lényeg, van több töltőm is otthon, azokat sajnáltam is próbaképen, annak a fúrónak meg most úgyis mindegy , csak kíváncsiság képpen próbáltam ki.

Az akkumulátor töltőm meg pont kölcsönben van, de majd ma elhozom.

Tápból hogyan lehet?

2020. jan. 25. 12:48
 8/17 anonim ***** válasza:

PC tápegység:


[link]


[link]

2020. jan. 25. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

8-hoz kiegészítés:


Hát szóval ez elég gyenge, de a fúrótöltődnél még mindig jóval többet tud.

2020. jan. 25. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Roppant jó tényleg egy ilyen vágó, talán annyi, hogy több/nagyobb munkánál érdemes egy kis energiát befektetni valami stabil, jól megvezethető mechanikába, mert csak kézzel megvezetve eléggé el tud kanyarodni a vágás egy vastagabb lapnál. Én csak egy fa keretet csináltam neki, kézzel vezettem, 10 centis vastagságnál már nem tudtam teljesen pontosan vágni.
2020. jan. 25. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!