Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Miért veri le a biztosítékot...

Miért veri le a biztosítékot a bojler? Bővebben lent!?

Figyelt kérdés

Az utolsó két napban arra lettünk figyelmesek, hogy lecsapja a biztosítékot a bojler. Viszont ami érdekes, hogy csak éjjel verte le eddig mindkétszer.

Ami fontos, hogy 2 éves bojlerről van szó. Máris vízköves lenne?


Érdekes, hogy mikor bedugjuk, akkor fűt, majd éjjel vagy hajnalban veri le csak.


Arra gondoltam, hogy vízköves lehet a fűtőszál, és éjjel éri el a maximum hőfokot a bojler, és akkor túl sokat fogyaszt. Ez lehetséges?


Ami fontos, hogy 2 éves bojlerről van szó. Máris vízköves lenne?


Bár érdekes, hogy tegnap egyszer lekapcsolt, miután bedugtuk. Szóval ez tök érdekes.



2023. febr. 26. 15:54
1 2 3
 21/23 Szirty ***** válasza:
60%

"Ezt hogy??"


Egyszer javasoltam hogy próbáld ki azt hogy fordítva dugod az aljzatba a villát. Erre nem reagáltál.

Később megkérdeztem hogy kipróbáltad-e amit javasoltam, erre sem reagáltál.


Most leírom hogy miért érdekelt volna:


A fűtőszál egyik vége a nullán van, a másik vége a fázison amikor fűt. A fűtőszál egy ellenálláshuzal.

Amikor megsérül/beázik, akkor valahol a két vége között a víz testre viszi a fűtőszálnak egy pontját vagy kisebb szakaszát.

Ezzel létrejön egy kvázi ellenállás osztó, aminek a közepe a védővezetőre csatlakozik (a bojler fémvázára).

Ha a levezetés a fűtőbetét fázissal táplált vége közelében van, akkor nagyobb áram folyik a föld fele, mert az osztó tetejére kerül. Ha viszont a nulla felőli végéhez van közelebb akkor meg kisebb áram folyik, mert az osztó kisebb feszültségű "leosztása" kerül a védőföldre.

Ha netán épp úgy alakulnak a dolgok hogy a kisebb áram a FI relé leoldási értéke alatt van akkor nem old le, amikor a nagyobb áram folyik az meg fölötte van és leold.


Amikor meg ide-oda dugdosod, másik konnektorba, hosszabbítóba akkor meg hol az egyik végére kerül a fázis, hol a másikra.

Ez okozhatja a leírt jelenséget.


Persze mindez egyáltalán nem oldja meg a problémádat, a készüléket meg kell javítani nem használható akkor sem ha úgy dugod be hogy nem veri le.

De kérdésed az volt miért történik és nem az mit kell vele csinálni :)


A dolgot még érdekesebbé teszi, hogy a FI relé akkor is leoldhat ha a bojler megszakítóját be sem kapcsolod (tehát nem fűt, nem kap áramot).

Ez meg úgy történhet hogy egysarkú a megszakító, tehát a nullát nem kapcsolja le, a bojlerben meg van egy védőföld-nulla zárlat.

Emiatt a többi fogyasztó nulláján folyó áram egy része megkerüli a FI relét és a bojleren keresztül a védőföld fele folyik.


Ha több áramkör van egy FI relé után akkor ezért szoktak (illetve javasolt) kétsarkú megszakítókat használni.

2023. márc. 2. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 Szirty ***** válasza:
60%

"Szétszedés előtt ajánlott utánanézni, hogy hol lehet hozzá alkatrész beszerezni..."


Én lecseréltem a bojlert, mert a régi kilyukadt. A vásárolt készülék Hajdu gyártmány. Fel lett szerelve, működik, minden ok.


A fenti forgatókönyv szerint elhatároztam hogy beszerzek hozzá tartalék alkatrészeket hogy ha majd később szükséges lesz, akkor minden legyen hozzá. Fűtőbetét, hőfok kapcsoló, tömítés, anód, stb.


Felírtam a típusát, gyári számát, az adattábláról fényképet készítettem, leszereltem a burkolatot, a belső részt több szögből lefényképeztem.


Az egyik üzletben a típusra azt mondták hogy olyat nem gyárt a Hajdu. Mutattam az adattábla képét, meglepődtek. Ilyet nem láttak. Vigyem be az alkatrészt és annak alapján adnak.


A másik üzletben hiába lobogtattam a típust, azt mondták vigyem be az alkatrészt annak alapján tudnak adni, mert négyféle méretű fűtőbetéttel készül és kétféle formájú tömítéssel. Az anódról nem is beszélve.


A harmadik üzletben ugyanez fogadott.

Mondtam hogy nem szívesen bontanám szét, ez egy vadonatúj bojler.

Hát akkor nem tudnak segíteni... :(

Úgyhogy vettem mindenfajta tömítést, kétféle fűtőbetétet (ami a kép alapján esélyesnek tűnt) és anódot, többféle szárral.


Kizárt dolog hogy nem lesz szívás majd amikor ezekre szükség lesz... :(

2023. márc. 2. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:

"Tömítést mindenesetre ettől függetlenül érdemes cserélni"

Én mondjuk mindent cserélek, ha már egyszer szátszedem, nem egy nagy összeg, tönítéseket feltétlenül, az anód fele eltűnt, akkor azt is megnyugtatóbb, a betét meg csak meg szokott hibásodni, az alaplap meg esetleg már deformálódott a felszerelésnél.


Mondjuk új alaplappal egyszer jártam úgy, hogy kettő, lencsényi méretű lyuk keletkezett rajta negyed év alatt, de azok nyilván gyári hibásak voltak, mert a boltban nem is akartak beszélni róla, úgy cserélték. :D

2023. márc. 2. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!