Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Hogyan lehet egy villanymotort...

Hogyan lehet egy villanymotort nagyobb üzemi teljesítményre bírni áttekercselés nélkül?

Figyelt kérdés
Van egy nagy villanymotorom.Eredetileg 380-as,de állítólag el lett kötve 220-ra.Adatai:380V 2200W 1350 ford./perc.Nekem 220-as hálózatom van.A motorból 3 vezeték jön,hasonló kiosztásban,mint egy keverőtárcsás mosógép motor,vagyis segéd- illetve főfázis.Jelenleg egy 9 Amperes indítórelé kapcsol rá indulásnál egy 80 mikrofarádos indítókondenzátort.Üzemi kondenzátornak szintén egy 80 mikrofarádos indítókondenzátor van bekötve úgy,hogy az üzemi kondi áthidalja az indítórelét.Így kellő indítónyomatéka van,de üzem közben nem elég erős egy 300-as daraboló körfűrészhez,vagyis nem tudok hosszában vágni vele 20 cm-ig egy 100X50-es deszkát anélkül,hogy meg ne állnék az előtolással.A fűrésztárcsa kb. 2500-at forog terhelés nélkül.

2013. dec. 7. 21:13
 1/6 anonim ***** válasza:
Frekvenciaváltóval.
2013. dec. 7. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi,de a frekvenciaváltóhoz nem értek.Nem is akarok ilyet építeni.Valami egyszerűbb megoldás érdekelne.
2013. dec. 7. 21:39
 3/6 A kérdező kommentje:
Nekem olyat mondtak,hogy akkora üzemi kondit rakjak rá,amitől még nem morog a motor(érdekességnek megjegyezném,hogy korábban tettem rá 2X33 Mikrós kondit indítónak relé nélkül,de már attól is morgott).
2013. dec. 7. 21:43
 4/6 A kérdező kommentje:
Felpörgés után persze lekapcsoltam róla :)
2013. dec. 7. 21:44
 5/6 anonim ***** válasza:

Tipikus hozzá nemértés áldozata vagy. A motor valóban 380/220V-ról üzemel,ez igaz! De Magyarországon(és sok más egyező feszültségű országban)3x 380V-ról csillagban, Anglia,Usa egyes államai pedig 3x220V-ról deltában. Az ilyen motorok tekercsei alapból 220V-ra vannak méretezve ami ugyan nem gond hanem a tekercsek egymáshoz képest 120 fokra vannak,míg a valódi egyfázisú tekercselésnél 90 fokra. A forgórészt kiöntő alumínium sem egyforma és még nagyon sok minden más sem. Hozzávetőlegesen a feltüntetett teljesítményt oszd el 1,73-al és talán(sok jó indulattal)megkapod amit a motorod ebben a sánta üzemmódban adni tud. A frekvencia váltó jelentené valóban a megoldást, de amihez te is értesz: eladod a 3 fázisú motort és veszel 1 egyfázisút. Lehet persze hinni a meséknek meg a szomszédnak de ezzel a megoldással amid most van csak szenvedsz. Jó indulattal mondom neked mert nekem ez a szakmám.

Villszer.

2013. dec. 7. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Érdemes lenne alaposan megnézni a motor típusát, meg, hogy ki mit alakított át előtte a kapcsain. Mert ez furcsa nekem amit itt leírtál. Amúgy meg ha egy 380/220-as motort 220V-ról járatsz (akár frekvencia váltóval is) akkor is mindig van teljesítmény csökkenés. Tehát a legjobb lenne ha szereznél egy másik motort ami megfelelő a gépedhez. Vagy amit még meg lehet nézni,h ogy az áttétellel tudsz-e valamit változtatni (pl. lehet h. elég csak szíjtárcsát cserélni).
2013. dec. 9. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!