Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Miért ragaszkodnak egyesek a...

Miért ragaszkodnak egyesek a régi típusú wolfram-szálas izzólámpákhoz, amikor az újak (pl. kompakt fénycsövek, LED-ek) minden szempontból verik őket?

Figyelt kérdés

wolfram-szálas izzók:

*60 W-ot fogyaszt, kb. 600 lument ad

*kb. 1000 órát bír ki (ami egy év, ha napi kb. 3 órát ég)

*ez alatt 2400 Ft-ot fogyaszt (40 Ft/kWh áramdíjjal számolva)


ezzel szemben a kompakt fénycsövek (CFL-ek):

*az ugyanolyan 600 lumen fényt adó csak 11 W-ot fogyaszt

*kb. 5000-10000 órát bír ki (gyártótól függően)

*ebből az 1000 órára (kb. 1 évre) jutó áramköltség 440 Ft (ugyanazzal a 40 Ft/kWh-s árammal számolva)


Tehát izzónként kb. 2000 Ft-ot spórolsz meg évente úgy, hogy még ráadásul sokkal ritkábban kell cserélni őket a hosszú élettartam miatt. Ja és amiket én vettem kompakt fénycsöveket, kb. 1 másodperc alatt bekapcsolódnak. (a hagyományos fénycsövek lassabban kapcsolódnak be és ez valóban idegesítő, viszont a kompakt fénycsöveknél ez nem áll fenn)



2014. szept. 26. 12:03
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

A hálózati 230 Voltos feszültségre készült E14-E27 foglalattal készült halogén izzók fény hasznosítása közel aznosan kevés, mint a hagyamányos körte izzóknál megszoktuk, ennek utána néztem és meglepődtem rajta.


A 12 Voltos autós halogén izzók hatásfoka már 21-23 lumen Wattonként.


A fénycső 60-70 lumen Wattonként.


A led a gyártás időpontjától függően,

Pl amit tíz éve gyártottak az 30-40 lumen Wattonkánt.


Amit mostanában, 5 éven belül gyártottak, az 110-160 lumen Wattonként.


-


"szerintem már komoly gond a melegedés, ami könnyen kinyírja az elektronikát. Ugyanez a gond a ledekkel is, már a 6W-os is forró ilyenkor télen, hogy...

...nyitott lámpában hűvös szobában is igen forró:("


A teljesítmény LED, aminek külön szerelhető hűtőfelülete van, azoknál 85 Celziusz fokot adnak meg a hűtőfelülethez csatlakozó talpponti hőfoknak, a megadott élettartam eléréséhez.


A külső, általunk megfogható hűtő felület, nyilván már ennél jóval hidegebb kell legyen, tehát a kézzel fogható külső része nem nagyon mehet 60 Celziusz fölé.


A lednél a jó környezeti légáramlás nagyon fontos a megadott élettartam biztosításához. Egy led fénye (élettartama) zárt légterű lámpa búrában gyorsabban öregszik.

2015. febr. 10. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim válasza:

Az e14/e27-es foglalatos kompaktok inkább 50-60 lm/W között vannak évek óta, a szokásos 8-20W közötti szegmensben, LED esetében ez 60-90 között szokásos, de még bőven van fejlesztési potenciál.


Fénycsöveknél láttam az OSRAM-nál 1.000.000 kapcsolást elviselő 20.000 órás típusokat, de az 5-10.000 kapcsolás a szokásos, ami előbb szokott bekövetkezni, mint a 6-8.000 üzemóra. Ilyenkor az egyik fűthető katód megy tönkre gyakran, megszakad és nem lehet többé felfűteni azaz begyújtani a csövet.


LED-eknél sem ritka eset a meghibásodás, sőt most olvastam egy tesztet amiben azt írják a tesztelt LED körte az első fél órában fotón jól látható fényerőcsökkenést szenved el, utána már stabilan tartja ezt az alacsonyabb fényerőt. Szerintük ez nem szokatlan a LED-es izzóknál és az első hősokktól van amit a LED-ek kapnak... Az első évben kellene 5%-ot csökkenni a fényerőnek, nem az első fél órában :) Ahogy látom pár évre gyártják ezeket, sokszor hűtőbordázat nélkül.


Ennek ellenére nekem is egyre több LED-es izzóm van főleg az 500 lumen(40-es izzó) és az alatti kategóriában kívánatosak.


Ez a többletfogyasztás pedig zöldség, az izzó(szál) egyszerűen lesugározza a hőt, de a cfl-ek és led-ek nem tudják ezt megtenni, ha valós 40 wattot vennének fel 10 perc alatt szétégnének.

2015. febr. 22. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Így van, ezért jobbak a 4-5 Wattos ledek, mert kisebb a hőleadásuk, aminek a hűtése még megoldható elég jó hatásfokkal önkonvekciós hűtéssel.


Önkonvekció = amikor a meleg levegő a természetes könnyebbsége miatt le tud válni megfelelő mértékben a forró felületről és el tudja szállítani könnyedén a keletkezett hő nagy részét.


Nagyobb, akár több 10 Wattos ledes világítást is lehet készíteni, de annál a megfelelően nagy felületű hűtőborda körül mesterségesen szükséges áramoltatni a levegőt.


Pl. én építettem magamnak egy 30 Wattos bicikli lámpát, 3 db egyenként 10 Wattos leddel. A hűtőfelület a lámpa háza lett, aminek bordázott a kialakítása. Tettem fel már képet róla.. nem baj teszek.


[link]


Itt egy-két videó a fényéről.

Lehet látni a különbséget a hagyományos gyári, "jelképes", kresz-nek még megfelelő fényű lámpákhoz képest.

Ja, és nem vakít, mert szabadon állíthatom a forgalomi helyzettől függően.


https://www.youtube.com/watch?v=mGLKpscbXD4

https://www.youtube.com/watch?v=8ZbbzxnsEHg


Menet közben teljes fényerőn sem melegszik fel, mert áramlik körülötte a levegő, de ha megállok, akkor csak legfeljebb kicsi fokozaton szabad működtetni, különben gyorsan túlmelegedne.

Pontosabban, akkor elér egy olyan hőfokot, amit már nem szeretnek a ledek. Egy ilyen teljesítményű ledes lámpához már külön ventillátoros hűtésre lenne szükség, ha szobában, álló helyzetben akarnánk használni.


Ezért vannak általában 1-6 Wattos ledes fényforrások.

Ezekből több darabot kell használni. Azokkal lehet előállítani egy szobában használható elegendő fényerőt. Egy-egy darab ledes lámpától ne is várjunk csodát, ha csak nem speciális, esetleg akív hűtésű fényforrásról van szó.


-


Ilyeneket használtam egy ideig. Még jó is lett volna, csak egy volt a baj, hogy a nagy százaléka gyorsan tönkre ment és főleg az elektronika adta meg magát benne kb eleinte pár havonta, ami tovább kibírta azoknál már félévente vagy ritkábban. Persze volt a 8 darabból kettő, amelyik tényleg jól bírta és jó pár évig működött. Viszont nem volt jó az arány a gyorsan meghibásodottakhoz képest.


Ez volt az a maga 66 Lumen/Wattjával

[link]


A fény színe egészen jó volt.

A fényerő is bőven sok volt mellette.

Csak az élettartam, vagyis a megbízhatóság ami a problémát jelentette.


-


Egy teljesítmény led chipnek a hő elvezetésre szolgáló talp ponti hőmérséklete legfeljebb 85 Celziusz fokos lehet, különben gyorsan és maradandóan veszít a fényerejéből.


A ledes lámpáknál akár annál is amit a csillárba teszünk, gondolni kell erre. Vagyis olyan lámpatestet, olyan csillárt érdemes venni, amiben a foglalatok körül minél szabadabban tudjon áramlani a levegőt, különben a ledes fényforrásokat sűrűn kell cserélgetni, mert a túlmelegedés az ami nagyon lerövidíti az élettartamát.


-

2015. febr. 23. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 Kirle083 válasza:

Azért,mert a színvisszaadásuk,spektrális eloszlásuk az izzószálas fényforrásoknak a legjobb (halogén és normál is) Továbbá fényforrásba beépített elektronika hiányában az elektroszmogja is kisebb a normál izzóknak.Kapcsolgatásra kevéssé érzékenyek.Egyszóval a legegészségesebb mesterséges fényforrás a mai napig a sokat bántott hagyományos izzó!

Habár az OSRAM jónéhány éve gyárt 2500 Kelvines extra meleg fényű (izzóhoz hasonló meleg fényű)kompaktokat,de a többi gyártó nem jött elő ilyesmivel.

A környezet védelme meg 2 oldalú.Míg a kompaktfénycső a benne lévő higany,fénypor és elektronika miatt veszélyes hulladékként (lenne) kezelendő,addig a sima izzó,és a hálózati halogén izzók hivatalosan sem minősülnek veszélyes hulladéknak,kommunális hulladékba helyezhetők.

2015. febr. 23. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Csak egy baj van a hagyományos izzókkal, a fogyasztása.

Vagyis a teljesítmény felvétele.


Régebben amikor még mindenhol régi izzószálas fényforrásokat használtam és még a régi hűtőgép működött, a régi mosógép ment a fürdőszobában és még nem volt elérhető a rezsi csökkentés kedvezménye, akkor jóval havi tízerer fölött volt a villanyszámlám.


Mostanra kicseréltem minden elektromos fogyasztót korszerűbbre. A régi 60-100-150 Wattos izzókat kicseréltem helyi megvilágítású 4-5 Wattos ledes fényforrásokra, fényforrás csoportokra.

Energia szolgáltatót váltottam az ELMŰ->ről az Energetikai központra és igénybe veszem az állami energia ár kedvezményt is, ami mindenkinek jár.

Így a havi számlám összesen 3500,-Ftra csökkent.

Így lehet az energia áron spórolni. Igaz, a fényforrásoknál ezt be kell fektetni, de viszont jóval ritkábban kell majd cserélgetni őket.


-


Mivel most a helyi megvilágításokkal a szükséges területeken helyileg ugyanúgy létre tudom hozni a szükséges fényerőt, legfeljebb nincs díszkivilágítás egyszerre az egész lakásban. Ez is a takarékoskodás egyik módja. Ott hozom létre a szükséges fényerőt, ahol az tényleg kell.


Ezért ugyanúgy látok ahol kell, mint korábban az izzók mellett. Sőt a helyi, külön kapcsolható megvilágítások mellett még jobban is, ezért már tényleg megéri a jókora ár különbséget a ledes világítás, mert ritkábban kell cserélgetni.


(Persze létezik ledesből csapnivaló is.)


A kínai piacon vettem jó, 1000,-Ft/db 4-5 Wattos reflektor led lámpákat és ezek beváltak, nem ment tönkre belőle még egy sem, pedig már évek óta működik.


Igaz, nemrég vettem az Aldiban drágábbat is, régi izzóhoz hasonló kivitelű távirányítós színváltós, fényerő szabályzós ledes lámpát, (egyelőre egyet de szerzek belőle még kettőt, már megrendeltem, leljék fel ha maradt még valahol, valamelyik boltjukban az országban), aminek a színhőmérséklete tényleg olyan mint a régi izzóké és állítható a színe és a fényereje is is szükség szerint. Még a fotón sem lehet észre venni rajta semmilyen természetellenes elszíneződést, pedig a képen minden feltűnik, amit szemmel nem is veszek észre.


a teljesítmény felvétele 7.5 Watt és a fény teljesÍtménye 470 lumen. Ez egy hagyományos 40-es izzónak felel meg. Ebből ha megjön még a kettő darab, akkor a három összesen hagyományos izzó fényében mért 120 (régi izzó) Wattnyi fény 22.5 Watt teljes fogyasztás mellett, ami nem élesen határoltan de azért főleg lefelé világít. Ez már tényleg nem hagy semmi kívánni valót maga után. Igaz, közel húsz ezer Forintba kerül a három darab, de ha teljes fényerőn használnám, akkor napi 6 óra használat mellett 7 év alatt csökken a felére a fényereje.


Viszont mivel nem fogom gyakran teljes fényerőn működtetni, ezért az élettartam jelentősen kitolható akár a többszörösére is, ha akár csak egy-két fokozattal állítom kisebbre a teljesítményét a rendszeres használat során. Akkor kevésbé melegszik és nem öregszik fele annyira sem.

Azért veszek hármat (még kettőt a meglévőhöz) belőle.


.

2015. febr. 24. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
Azért ragaszkodnak egyes emberek a régi típusú volfrámszálas izzókhoz, mert egyáltalán nem ismerik ezt a szót: energiatakarékosság. Egy 100W-os volfrámszálas izzót, ha egy évben minden nap 1 órán át égetsz, 36,50 kWh áram megy el vele, de viszont ha egy 8W-os LED izzót egy évben minden nap 12 órán át égetsz (fél nap), akkor azzal 35,04 kWh áram megy el!
2016. nov. 3. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

A LED-es izzók pedig tényleg minden szempontból megverik a hagyományos izzókat, összehasonlításul leírtam a két izzó fajta tulajdonságait:


Hagyományos volfrámszálas izzók:


-élettartamuk 700-1000 óra (a kínai gagyiknak ennél kevesebb!)

-csak melegfehér típusban kapható

-kontakthibás kapcsolótól tönkremegy (hunyorgás, szikrázás), a sok kapcsolgatástól rövidül az élettartama

-kb. csak 10-15 Lumen fényerősség Wattonként

-az áram kb. 80-90%-a csak hővé alakul


LED-es izzók:


-élettartamuk 15-20 év is lehet

-lehet kapni melegfehér és hidegfehér típusban is egyaránt

-egyáltalán nem teszi tönkre még egy kicsit sem a sok kapcsolgatás, és a kontakthibás villanykapcsoló

-100-180 Lumen fényerősség Wattonként

-NEM melegszik, azonnali fényerő felkapcsoláskor

-több tízezer Ft megtakarítás


Azért jó sok különbség van köztük!

2016. nov. 3. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Azért ez egy két éves kérdés, két év alatt rengeteget javult a led izzók minősége. Ma már az olcsó kínai gyártók termékei közül is ki lehet fogni tartós, jó fényerejű darabokat. Egyébként a LED is melegszik, ráadásul ha nincs megfelelő hűtése, akkor igen hamar tönkre is megy, ugyanis érzékeny a réteghőmérsékletre. Nem véletlen, hogy igen komoly hűtőbordákat szerelnek a nagyobb fényerejű típusokra.
2016. nov. 4. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Itt írta valaki a szín visszaadást.

A maiak már annyira jók, hogy egy A++ -os 6 Wattos melegehér, dimmelhető ledes lámpa ami 806 lument képes leadni, az ...mindjárt nézem a blokkot.. A sparba nekem 1700,- Ftba került, olyan színhű megvilágítást ad le amit a fotón nem nagyon lehet megkülönböztetni az izzótól.


Egyébként ez az a lámpa, amelyikben olyan izzószál szerűen vannak sorban led chipek felerősítve sorosan. Ebből van benne hat szál led chip sor, ami minden oldalán világít, mint egy valódi izzó, csak a fogyasztása kevés, 6 Watt.

2016. nov. 4. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Azokat a COG izzókat én is nagyon szeretem. Az összes hagyományos lámpatípusba belemegy, és bőven olyan jó, mint egy hagyományos 60W-os.


[link]

2016. nov. 4. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!